Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Spektakle, wirtualne spacery po wystawach, e-booki oraz konkursy. Kulturalna oferta na czas kwarantanny [ZMIANA]

Spektakle, wirtualne spacery po wystawach, e-booki oraz konkursy. Kulturalna oferta na czas kwarantanny [ZMIANA]

Zostań w domu i korzystaj z kultury (materiał prasowy)

W czasie, gdy wskazane jest pozostanie w domu, instytucje kultury z Pomorza przygotowują ofertę internetową. Już teraz można sprawdzić wstępne programy i pomysły wojewódzkich i gdańskich bibliotek, muzeów, teatrów czy galerii.

 

UWAGA, ZMIANA!

Z przyczyn technicznych emisja „Blaszanego bębenka” została odwołana. Jednak nic staraconego – już dziś wieczorem w piątek, 20 marca o godz. 21.00 w cyklu zaprezentowany zostanie spektakl „Ruscy” Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego.

RUSCY to sztuka o Polakach, którzy nie z własnej woli i winy zostali skazani na rozłąkę z krajem, a z powodu swojej tożsamości narodowej byli prześladowani. Uwzględniając perspektywę historyczną autor przygląda się również losowi dzisiejszych polskich repatriantów, ich zmaganiom z własną tożsamością rozpiętą w dramatyczny sposób pomiędzy polską martyrologią a kulturową rosyjskością, na którą wyrokiem historii zostali skazani. A opowiadając o repatriantach, autor przygląda się również polskiemu losowi i zadaje pytania o prawo do bycia Polakiem na przekór historii.

W spektaklu występują: Magdalena Gorzelańczyk – Wiera, Agata Woźnicka – Natasza, Sylwia Góra – Weber – Mama, Krzysztof Matuszewski – Dziadek, Piotr Biedroń – Ksiądz Bukowiński, Jura, Katarzyna Dałek – Kobieta, Urzędniczka w ambasadzie, Barbara, Katarzyna Z. Michalska – Kobieta, Urzędniczka w gminie, Piotr Chys – Rosjanin, Antropolog, Polak, Robert Ninkiewicz – Rosjanin, Jerzy, Marek Tynda – Nauczyciel, Antropolog.

Wkrótce poinformujemy Państwa o kolejnych spektaklach cyklu Teatr Online.

————————————————————————————————————————————————

„Ruscy”, „Balladyna” czy „Bajki robotów” – to tylko nieliczne ze spektakli, które w czasie kwarantanny umilą nam pobyt w domu.

 

Na stronie, na Fejsie, na YouTube

Na przykład Instytut Kultury Miejskiej zamieszcza na swoim profilu na Facebooku nagrania wszystkich wystąpień z konferencji “Marketing w kulturze” w latach 2016-2019, a Muzeum Gdańska udostępnia wideo z wykładami w ramach cyklu „Godzina z Gdańskiem”. Wartościowe materiały filmowe proponuje także Europejskie Centrum Solidarności, a Capella Gedanensis i Polski Chór Kameralny zachęcają do oglądania relacji z wcześniejszych koncertów.

Ponadto na stronach gdansk.pl i pomorskie.eu możliwe też będzie wspólne oglądanie wybranych spektakli trójmiejskich teatrów. 

 

Weź dziecko do e-teatru i naucz się kaszubskiego

Najmłodsi odbiorcy kultury mogą wybrać się do… wirtualnego Teatru Miniatura i nie tylko zobaczyć spektakle dla dzieci, ale też wejść do strefy zabaw, w której można znaleźć m.in. zabawy i kolorowanki związane ze spektaklami do wydrukowania, instrukcje, jak zrobić teatralne lalki: kukłę i pacynkę do domowego teatru. Gdański Archipelag kultury proponuje między innymi konkurs on-line na pisankę zero waste.

Nadbałtyckie Centrum Kultury zachęca do oglądania filmów jednominutowych z  pozytywnym

zostan w domu

przesłaniem, a na kanale YouTube NCK-u można zaleźć opublikowane wcześniej koncerty, spektakl czy widowisko multimedialne.

Z kolei Muzeum Archeologiczne w Gdańsku udostępnia materiały edukacyjne do prezentowanych w przeszłości wystaw. Gdyby ktoś chciał podszkolić się w języku kaszubskim ­- Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza na lekcje on-line.

To tylko cześć propozycji, a oferta instytucji wciąż jest aktualizowana, dlatego warto być na bieżąco.

 

Znajdź kulturę w sieci

Zachęcamy zatem do odwiedzenia stron internetowych i kanałów na portalach społecznościowych, poprzez które instytucje kontynuują swoją działalność. Poniżej natomiast znajdują się szczegółowe propozycje poszczególnych instytucji.

 1. Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku
 2. Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, Facebook 
 3. Europejskie Centrum Solidarności, Facebook
 4. Gdańska Galeria Miejska
 5. Gdański Archipelag Kultury
 6. Instytut Kultury Miejskiej, Facebook
 7. Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach
 8. Muzeum Archeologiczne
 9. Muzeum Gdańska, Facebook
 10. Muzeum Narodowe w Gdańsku
 11. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
 12. Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
 13. Nadbałtyckie Centrum Kultury
 14. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.