Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Specjalne rozkłady jazdy oraz możliwość zwrotu biletów okresowych. Komunikacja w czasie epidemii

Specjalne rozkłady jazdy oraz możliwość zwrotu biletów okresowych. Komunikacja w czasie epidemii

Fot. Aleksander Olszak

Mniej połączeń kolejowych, sobotnie rozkłady jazdy autobusów, a do tego zwrot za niewykorzystane bilety okresowych. W związku z epidemią COVID-19 obowiązują nowe zasady podróżowania po Pomorzu.

 

Zmiany na kolei wejdą w życie 19 marca 2020 r. i będą obowiązywać do 27 marca 2020 r.

 

Pociągi pojadą rzadziej

Na linii Szybkiej Kolei Miejskiej pociągi pojadą co 15 minut. Zmiany dotyczą odcinka Gdańsk Śródmieście – Gdynia Chylonia. Na dalszym odcinku, do Wejherowa częstotliwość kursowania nie ulega zmianie. Nie będzie także zmian w weekendy. W soboty i niedziele pociągi będą kursować zgodnie z obecnie obowiązującym tzw. zamknięciowym rozkładem jazdy. Ograniczone będzie także kursowanie pociągów nocnych. Na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej pociągi również pojadą rzadziej. Odwołanych zostanie 14 składów. Szczegółowy rozkład jazdy znajdzie się na stronie internetowej Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście.

 

Można zwracać bilety

Na wniosek samorządu województwa pomorskiego pasażerowie, korzystający z pociągów Polregio oraz SKM, którzy zamierzają zrezygnować z przejazdów koleją, mogą zwrócić zakupione bilety okresowe (tygodniowe, miesięczne lub kwartalne). Co ważne, przy zwrocie nie będzie potrącana kwota odstępnego. Ta zasada dotyczy biletów okresowych, które zostały kupione nie później niż 13 marca 2020 r.

 

Zmiany również na liniach regionalnych

Ograniczenia zostaną również wprowadzone na niektórych liniach regionalnych. Do 27 marca zawieszone będą połączenia autobusowe Dziemiany Kaszubskie – Chojnice. Nie pojadą także autobusy kolejowej komunikacji uzupełniającej Władysławowo – Reda.

 

PKP IC również odwołuje pociągi

Wprowadzone zostały także ograniczenia w komunikacji dalekobieżnej. PKP Intercity od 17 marca 2020 r. odwołało liczne połączenia. Dotyczy to również POmorza. Wśród zawieszonych połączeń są między innymi poc. EIC Neptun Warszawa – Gdynia – Warszawa oraz trzy składy Pendolino (do Warszawy, Gliwic i Krakowa). Szczegółowa lista odwołanych połączeń na stronie PKP Intercity.

 

W komunikacji miejskiej

Ograniczenia zostały również wprowadzone w przypadku komunikacji miejskiej. I tak, od czwartku 19 marca 2020 r. w Gdańsku, Gdyni i Wejherowie wprowadzone zostaną sobotnie rozkłady jazdy. Jednak, w godzinach szczytu będą uruchamiane dodatkowe tramwaje i autobusy. Zarówno w Gdańsku, jak i Gdyni i Słupsku zawieszona została sprzedaż biletów przez prowadzących, a w autobusach została wydzielona strefa bezpieczeństwa kierowców.  

 

Oraz na liniach autobusowych regionalnych

Specjalne rozkłady jazdy wprowadzili także przewoźnicy autobusowi. W związku z mniejszym ruchem pasażerskim autobusy najczęściej jeżdżą według sobotnich rozkładów jazdy. Takie zmiany wprowadził PKS Gdańsk, PKS Starogard Gdański oraz PKS Kwidzyn i PKS Słupsk. Ten ostatni przewoźnik wstrzymał również kursowanie autobusów na linii Słupsk – Warszawa. Nie kursuje także autobus do Lublina (BP Tour).    

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.