Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/b2eac84b-1729-4555-8ccc-ec61794bbf51.jpg Specjaliści mówią, jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Badania we Wdzydzach

Specjaliści mówią, jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Badania we Wdzydzach

Paweł Orłowski podczas konsultacji

W Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich w sobotę, 15 lipca 2017 r. odbyła się akcja Pomorskie dla Zdrowie.

 

– Pomorskie dla Zdrowia to akcja skierowana do wszystkich mieszkańców i odwiedzających gości – mówił Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. –  Każdy, kto chce aktywnie spędzić czas zażywając kąpieli słonecznych, powinien przyjść do nas  i sprawdzić, jak zrobić to bezpiecznie.  To także okazja do spotkania ze świetnymi specjalistami, którzy pracują w pomorskich szpitalach.  Będzie można się od nich dowiedzieć o zdrowej diecie, profilaktyce cukrzycowej czy związanej z nowotworami – dodał Orłowski.

 

Jakie przeprowadzano badania?

Pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie wykonywali bezpłatne badania: ciśnienia krwi i poziomu cukru oraz na obecność gronkowca. Chętni mogli wziąć udział, w szczególnie ważnych latem, badaniach znamion czy konsultacjach dotyczących ochrony skóry przed promieniowaniem UV. Specjaliści uczyli kobiety, jak prawidłowo, co miesiąc badać piersi. Można też było skorzystać z porad dietetyczno-żywieniowych. Odbyły się szkolenia i pokazy ratownictwa medycznego. Można też było dowiedzieć się. jak zostać szpitalnym wolontariuszem.

Wszystkie badania i konsultacje odbywały się podczas kiermaszu sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego.

Wydarzanie było organizowane przez samorząd województwa pomorskiego.

 

„Ważny jest aspekt edukacyjny i prozdrowotny”

–W związku ze wzrostem liczby  chorób nowotworowych, a wręcz ich  epidemią, proponujemy wstępną  ich profilaktykę – mówił  Piotr Duszyński, lekarz onkolog pracujący Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. – Ważny jest aspekt edukacyjny. Skupiliśmy się na profilaktyce czerniaka skóry i raka piersi. Trzeba wiedzieć, jak zapobiegać, jak zmniejszać ryzyko zachorowania na te nowotwory. Informujemy o pierwszych objawach, o tym, co może zaniepokoić i gdzie uzyskać pierwszą pomoc w razie choroby nowotworowej.  Badanie wstępne, które przeprowadzamy podczas jarmarku, mogą wskazywać na ile pilna jest sytuacja związana z wykonaniem badań i konsultacji lekarskiej celem dalszego pokierowania pacjenta. Ważny jest aspekt edukacyjny i prozdrowotny. To nasz cel – dodał lekarz. 

 

Następne badania w Brzeźnie

Kolejna  akcja Pomorskie dla Zdrowia odbędzie się na plaży przy molo w Gdańsku-Brzeźnie w niedzielę, 23 lipca 2017 r. Badania przeprowadza i porady udzielą pracownicy spółki  Copernicus.

Zobacz filmową relację z Pomorskiego dla Zdrowia we Wdzydzach Kiszewskich.

 

 

„Taka akcja powinna być na każdym jarmarku”

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.