Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Spacer z Julitą Wójcik. Poznaj nagrobki na Górze Szubienniczej  w Gdańsku

Spacer z Julitą Wójcik. Poznaj nagrobki na Górze Szubienniczej w Gdańsku

Nagrobki na Szubienniczej Górze

W ramach Nocy Wrzeszcza Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na spacer z udziałem Julity Wójcik i premierę publikacji poświęconej „Ekonomicznym epitafiom". Wydarzenie rozpocznie się przy cerkwi św. Mikołaja w Gdańsku-Wrzeszczu w sobotę, 18 maja 2019 r.

 

Uczestnicy spaceru otrzymają bezpłatnie publikację, która wkrótce trafi do regularnej dystrybucji. W wydawnictwie znalazł się wywiad z Natalią Cyrzan –pomysłodawczynią, koordynatorką i kuratorką cyklu Miejsca. Jest też przygotowany przez Jakuba Szczepańskiego rys historyczny opowiadający losy Szubienicznej Góry, obszerna, dotycząca pracy nad epitafiami, wypowiedź Julity Wójcik oraz teksty krytyczne autorstwa Izabeli Kopani oraz Irminy Rusickiej i Aleksego Wójtowicza.

 

O wystawie

Najnowszą, stałą realizację Julity Wójcik w Gdańsku można zobaczyć na terenie dawnego urnowego cmentarza krematoryjnego, który znajdował się na Szubienicznej Górze w Gdańsku-Wrzeszczu. – Płyty z epitafiami ekonomicznymi rozrzucone są po całym cmentarzu, niczym białe kartki, tabula rasa – mówi Julita Wójcik o swojej pracy. – Nie świecą jak billboardy, nie zwracają na siebie uwagi – przeciwnie, wtapiają się w tutejszym bluszczem porośnięty pejzaż. Wymagają od widza uważności i poszukiwania, ale też oferują satysfakcję wyłuskiwania kolejnych lastrikowych płyt i odczytywania wykutych w nich napisów – dodaje artystka.

 

„Ekonomiczne epitafia” są kontynuacją projektów artystycznych Julity Wójcik podnoszących współczesne problemy ekonomiczne i nierówności społeczne. Jednym z nich były bezwidokówki – seria autorskich przestróg, którym artystka nadała formę przesyłek ekonomicznych i które w 2012 r. zostały zaprezentowane w BWA Galerii Miejskiej w Tarnowie. Wójcik umieszczała na pocztówkach różnego rodzaju ostrzeżenia-stwierdzenia, będące jednocześnie rodzajem komentarza do sytuacji społeczno-ekonomicznej, a następnie wysyłała je bezpośrednio na adres galerii – choć treść bezwidokówek tak naprawdę skierowana była do każdego człowieka.

 

Miejsca to projekt, w którym spotkana na drodze poszukiwań przestrzeń jest punktem wyjścia do artystycznej ingerencji, stanowiącej odpowiedź na historię i dawne funkcje odkrytej lokalizacji. Trzecia odsłona cyklu zwróciła uwagę, na działający na Szubienicznej Górze w latach 1914-1945 urnowy, bezwyznaniowy cmentarz krematoryjny. Do rozpościerającego się początkowo u podnóża Góry cmentarza, prawdopodobnie pod koniec lat 20. XX wieku, przyłączono nowy teren na zboczu oraz na szczycie wzniesienia. Do dziś zachował się jedynie fragment dawnego cmentarza.

Miejsca organizuje Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku. Do końca 2018 r. odbyły się trzy odsłony cyklu z udziałem Macieja Chodzińskiego i Pawła Kulczyńskiego (14-15 stycznia 2017 r.), Marcina Zawickiego (18-20 sierpnia 2017 r.) oraz Julity Wójcik (otwarcie przygotowanej przez artystkę realizacji stałej odbyło się 7 października 2018 r.).

 

Nie licz na wieczny spokój ludzkiego kapitału – Ekonomiczne epitafia Julity Wójcik. Spacer z udziałem artystki w ramach Nocy Wrzeszcza

  • 18 maja  2019 r., sobota, godz. 12.00
  • przy cerkwi św. Mikołaja
  • ul. Traugutta 45
  • Gdańsk

Noc Wrzeszcza_miejsca_baner
 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.