Urząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/10/IMG_2788.jpg Podświetlony po zmroku budynek urzędu marszałkowskiego

Solidarni z chorymi na porażenie mózgowe. Budynek urzędu marszałkowskiego będzie zielony

Podświetlony na zielono budynek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Fot. materiał prasowy UMWP
02.10.2020
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
02.10.2020

6 października obchodzony jest Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego (MPD). W związku z tym, w geście solidarności z osobami chorymi, budynki różnych instytucji są podświetlane na zielono. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego przy ul. Okopowej w Gdańsku od 4 do 12 października 2020 r. też będzie zielony.

Idea wsparcia osób zmagających się z porażeniem mózgowym została zapoczątkowana w 2012 r. przez australijską organizację Cerebral Palsy Alliance oraz amerykańską United Cerebral Palsy. W Polsce partnerem akcji jest Fundacja Pomocy Dzieciom Kolorowy Świat, która prowadzi kampanię #17milionów.

Skąd #17milionów?

Szacuje się, że tyle ludzi na świecie zmaga się z MPD. Natomiast liczba osób ściśle związanych z chorymi sięga nawet 350 mln. Statystyki mówią, że u 2 na 1000 urodzonych dzieci diagnozuje się MPD. Według danych Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia na 31 grudnia 2018 r. w Polsce odnotowano 11 117 przypadków choroby, w tym 1140 postawiono nowych diagnoz. Najwięcej chorych dzieci było w wieku 10-14 lat (3402), zaś najmniej do 2. roku życia (735). W województwie pomorskim na MPD choruje 555 dzieci, w tym u 71 po raz pierwszy rozpoznano chorobę. Najwięcej chorych dzieci było w wieku 15-18 lat (172), zaś najmniej do 2. roku życia (33). Wskaźnik zachorowań w Polsce na 10 tys. wynosi 1,6, a w naszym regionie 1,5.

Pomagają instytucje

W Polsce w 2020 r., już po raz szósty, organizowana jest kampania, której celem jest podniesienie świadomości oraz uwrażliwienie na potrzeby osób dotkniętych MPD. Akcję promuje kilkaset organizacji zajmujących się MPD, m. in.: uniwersytety, instytucje badawcze, grupy studenckie, szkoły i szpitale dziecięce z kilkudziesięciu państw. W Polsce tę inicjatywę wspiera wiele instytucji publicznych np. urzędów, których siedziby od kilku lat są po zmroku podświetlone na zielono. Aby się do niej przyłączyć, wystarczy podświetlić budynek użyteczności publicznej na zielono. Zielony, jako kolor nadziei, symbolizuje solidarność z chorymi na MPD. W akcji chętnie uczestniczą m.in.: obiekty sportowe, urzędy, centra handlowe czy mosty. W tym roku zielono będzie m.in. w Szczecinie, Gdańsku, Białegostoku, Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu czy Krakowie.

Pomóc możesz i Ty

Każdy może pomóc. W ramach akcji roztańczone #17milionów można wziąć udział w maratonie tanecznym. Ponadto, można podjąć wyzwanie #17milionówgroszy. Chodzi o to, że właściciele restauracji przekażą zadeklarowaną przez siebie kwotę ze sprzedaży wybranego dania lub 1 proc. swojego obrotu w październiku na rehabilitację dzieci dotkniętych mózgowym porażeniem dziecięcym. Dodatkowo można wziąć udział w sportowym wyzwaniu  #17milionówmetrów, które polega na przebiegnięciu, przejechaniu na rowerze lub przejściu od 1 do 31 października 17 milionów metrów przez ludzi dobrej woli. A dla mniej wytrzymałych będzie okazja do udziału w spacerach dla #17milionów” z przewodnikiem, które odbędą się w październiku 2020 w wielu miastach na terenie Polski. Uczestnicząc w wycieczce, można nie tylko wesprzeć rehabilitację maluchów dotkniętych mózgowym porażeniem dziecięcym, ale także poznać ciekawostki dotyczące najbardziej znanych zakątków kraju.

Czym jest MPD?

Mózgowe porażenie dziecięce to schorzenie, którego główną cechą są zaburzenia związane z poruszaniem się. Mogą mieć różne nasilenie. U niektórych osób wystarczy dopasować obuwie, u innych problemem jest precyzyjne posługiwanie się ręką, a jeszcze inni muszą posługiwać się np. chodzikiem lub wózkiem, aby się przemieszczać. Choroba spowodowana jest uszkodzeniem tkanki mózgowej na etapie wczesnego rozwoju, najczęściej jeszcze przed urodzeniem się dziecka, rzadziej w czasie porodu lub po urodzeniu. Przyczynami tego uszkodzenia mogą być np. niedotlenienie, niedokrwienie, infekcje, urazy, wady wrodzone.

Jak rozpoznać chorobę?

Rodzicom lub opiekunom we wczesnym okresie życia dziecka trudno rozpoznać objawy choroby. Dlatego też ważna jest wnikliwa obserwacja. W grupie ryzyka znajdują się m.in. wcześniaki, dzieci urodzone z cechami zamartwicy lub z bardzo małą masą ciała. Warto pamiętać też, że u pozornie zdrowego, donoszonego noworodka, po kilku miesiącach może się ujawnić problem, który nie był widoczny w pierwszych dniach życia. Najczęściej można zaobserwować takie objawy, jak: nieprawidłowa stabilizacja głowy i tułowia, brak umiejętności siadania i chodzenia w odpowiednim wieku. Występują też takie problemy, jak np. zbyt duże lub zbyt małe napięcie mięśni, nieprawidłowe odruchy. Czasem dodatkowo mogą występować zaburzenia słuchu i wzroku, niepełnosprawność intelektualna, napady o charakterze padaczkowym, dolegliwości bólowe, problemy z karmieniem i częste infekcje. Natomiast u starszych dzieci obserwuje się wtórne zniekształcenia stawów, które spowodowane są nieprawidłową pracą stawu i nieprawidłowym zakresem ruchu.

W ramach terapii stosuje się m.in. rehabilitację narządów ruchu, ale też zajęcia logopedyczne. Ważne jest skonsultowanie dziecka z laryngologiem, okulistą, neurologiem i psychologiem. Terapie dla każdego dziecka ustala się indywidualnie i zależy ona od stopnia uszkodzenia funkcji mózgu.

17 milionów plakat

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.