Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Śmigłowce bojowe nad Pruszczem Gdańskim latają już pół wieku. Wielkie święto 49. Bazy Lotniczej

Śmigłowce bojowe nad Pruszczem Gdańskim latają już pół wieku. Wielkie święto 49. Bazy Lotniczej

Jubileusz 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim

W czasie lotniczego święta można było podziwiać powietrzne akrobacje wojskowych maszyn i oglądać śmigłowce z bliska na płycie lotniska.

 

Z okazji 50-lecia funkcjonowania lotnictwa śmigłowcowego w Pruszczu Gdańskim wojsko przygotowało oficjalne uroczystości i piknik lotniczy.

 

Święto 49. Bazy Lotniczej

Święto lotników rozpoczęła piątkowa msza święta w katedrze oliwskiej. W sobotę, 10 czerwca 2017 r. w Bazie Lotniczej odbył się uroczysty apel wojskowy i przysięga żołnierzy II turnusu służby przygotowawczej. Był też pokaz musztry paradnej orkiestry wojskowej. W czasie uroczystości z udziałem zaproszonych gości odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci lotników Jednostki Wojskowej w Pruszczu Gdańskim, którzy zginęli służąc ojczyźnie. Posadzono Dąb Pamięci porucznika Bolesława Widermana – oficera zamordowanego w Katyniu. Dowódca  bazy lotniczej płk Grzegorz Matejuk otrzymał z rąk wicemarszałka województwa pomorskiego Ryszarda Świlskiego statuetkę Gryfa Pomorskiego. Potem był piknik lotniczy. Trzydniowe święto zakończył niedzielny Bieg o Puchar Dowódcy 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

 

Tłumy na lotnisku i maszyny w akcji

W czasie pikniku lotniczego na pruszczańskim lotnisku tłumy odwiedzających bazę oglądały powietrzne akrobacje samolotów, a na płycie lotniska można było usiąść za sterami Mi-24 i Mi-28. Prezentowane były sprzęt wojsk lądowych, czołgi, wozy piechoty i zestawy artyleryjskie. Morski Oddział Straży Granicznej przygotował pokazy pirotechniczne.  Na koniec zaserwowano wojskową grochówkę.

 

Więcej zdjęć na profilu Facebook

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.