Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/03/renewable-1989416_1280.jpg Skąd wzięli pieniądze na ekologiczną gospodarkę? Pomorski Fundusz Pożyczkowy od 20 lat wspiera przedsiębiorców

Skąd wzięli pieniądze na ekologiczną gospodarkę? Pomorski Fundusz Pożyczkowy od 20 lat wspiera przedsiębiorców

Fot. pixabay.com
02.04.2024
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
02.04.2024

Ograniczenie energochłonności, mniejsza emisja gazów cieplarnianych czy rozwój odnawialnych źródeł energii. To wszystko kosztuje. Skąd wziąć na to pieniądze? Odpowiedzią na potrzeby pomorskich przedsiębiorców była Pożyczka OZE z Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego. Ile pieniędzy otrzymali przedsiębiorcy i jakie były najciekawsze projekty?

Zapraszamy na kolejny odcinek cyku poświęconego obchodzącemu w tym roku jubileusz 20-lecia Pomorskiemu Funduszowi Pożyczkowemu.

Klimatyczna neutralność

Polityka Unii Europejskiej dąży do osiągnięcia przez kraje wspólnoty neutralności klimatycznej. Ma się to stać w 2050 roku.

– Ochrona klimatu, powstrzymanie niekorzystnych zmian to fundamentalne działanie, które musimy podjąć dla nas, dla naszych dzieci. Możemy to osiągnąć poprzez ograniczanie emisji gazów cieplarnianych dl atmosfery. Chodzi o ograniczanie wykorzystania paliw kopalnych na rzecz niskoemisyjnych i odnawialnych źródeł energii – tłumaczy Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Jest to jednak bardzo kosztowne. I dlatego, aby wspomóc pomorskich przedsiębiorców powstała specjalna oferta finansowa.

Pożyczka OZE

Samorząd województwa pomorskiego konsekwentnie wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii w regionie.

– W strategii Województwa Pomorskiego 2030 zakładamy, że w miksie energetycznym 32 proc. stanowić będzie energia z OZE – podkreśla marszałek Struk.

Kluczem do osiągnięcia tego celu była m.in. oferowana przez Pomorski Fundusz Pożyczkowy Pożyczka OZE.

– To jeden z naszych największych projektów realizowany we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym – mówi z dumą Aneta Grzębska, prezes zarządu Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego.

W latach 2019-2023 Fundusz udzielił 137 takich pożyczek na łączną kwotę ponad 139 mln zł.

– Wszystkie instalacje, które dzięki temu powstały pozwoliły zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o ponad 29 tys. ton równoważnika CO2 rocznie. Tyle dwutlenku węgla wyemituje samochód, który objechałby równik ponad 3700 razy – wylicza Grzębska.

A jakie są najciekawsze inwestycje, finansowane pożyczką OZE?

Setki przykładów

Środki z Pożyczki OZE inwestorzy mogli przeznaczyć na instalacje wytwarzające energię elektryczną lub cieplną, wykorzystujące np. biogaz. Tak właśnie powstała biogazownia w Mątowach Małych.

– Dzięki wsparciu z Funduszu udało nam się wybudować biogazownie o mocy ok. 500 kW. Produkowane w niej ciepło wykorzystujemy na własne potrzeby, ale planujemy budowę sieci ciepłowniczej dla okolicznych gospodarstw – opisuje Tomasz Cegiełka z firmy CET-EKO.

Ponad 85 proc. wszystkich wspieranych przez Pomorski Fundusz Pożyczkowy stanowiły instalacje fotowoltaiczne. To zarówno mikroinstalacje, jak również farmy fotowoltaiczne. Ich łączna moc to ponad 32 MW czystej energii. Jedną z takich inwestycji jest farma Gdańsk Połęże II. Z pożyczki OZE sfinansowana została nie tylko jej budowa, ale również przyłączenie do krajowej sieci elektroenergetycznej. Jako przykład mikroinstalacji może posłużyć choćby inwestycja Piekarni Janca w Smołdzinie.

– Dzięki temu zastąpiliśmy węgiel tańszą energią. Instalacja monokrystaliczna jest również wydajniejsza – mówi właściciel firmy.

Co ważne, z Pożyczki OZE korzystali nie tylko przedsiębiorcy, ale również jednostki samorządowe, tak jak np. komunalna spółka gminy Pelplin. Zrealizowała ona dwie inwestycje polegające na montażu instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.