Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Zaczyna się sezon na wycieczkowce. Do Gdańska przypłynie 30 tysięcy pasażerów

Zaczyna się sezon na wycieczkowce. Do Gdańska przypłynie 30 tysięcy pasażerów

MV National Geographic Orion

Gdynia i Gdańsk – te miasta obok Sztokholmu, Petersburga, Kopenhagi czy Rostoku, odwiedzają wycieczkowce płynące bałtyckim szlakiem.

 

W portach Trójmiasta rozpoczyna się sezon turystyczny. Do końca roku przypłynie prawie 100 statków. Jako pierwszy, 21 kwietnia zawinął do Gdańska National Geographic Orion.  

 

Jednodniowi turyści

Przeciętny czas postoju statku w porcie rzadko przekracza 10 godzin. Jak opowiada Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Bardzo często na zwiedzanie miasta pasażerowie mają od 6 do 8 godzin. W tym czasie mogą wybrać wycieczki zorganizowane lub, co prawda rzadziej, na własną rękę wyruszyć na szlak. Największym zainteresowaniem cieszą się wycieczki do Gdańska oraz Malborka. Biura turystyczne organizują też mniejsze, bardziej specjalistyczne wycieczki, na życzenie konkretnych pasażerów. Przypływający turyści chętnie kupują bursztyn. Dla mieszkańców Azji, stanowiących sporą grupę pasażerów, bursztyn jest kamieniem szczęścia. Wycieczki morskie to oferta luksusowa skierowana do wymagających klientów. Cieszę się, że pomorskie porty znalazły się na wycieczkowym szlaku. Dzięki temu mamy możliwość promowania Pomorza wśród zamożnych turystów ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Japonii czy Chin – dodaje Chełkowska.

 

W Gdańsku będzie rekord

Od kilku lat porty Gdynia i Gdańsk znalazły się na trasach wycieczkowców pływających po Bałtyku. Do tej pory to Gdynia przodowała w liczbie statków. W tym roku więcej statków wpłynie do gdańskiego portu. Jak informuje Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, spodziewanych jest około 70 wizyt. Łącznie na wszystkich statkach przypłynąć może blisko 30 tys. osób. W Gdyni sezon rozpocznie MSC Opera, która przypłynie 7 maja.

 

Gratka dla entuzjastów

Wycieczkowce to również gratka dla miłośników spraw morskich. Ze względów bezpieczeństwa, można je oglądać tylko z określonej odległości. W Gdyni najlepszym punktem widokowym jest Ostroga Pilotowa przy Kapitanacie Portu, w Gdańsku zaś –Falochron Zachodni w Brzeźnie. 

Pełna lista planowanych statków, które mają wpłynąć na stronie Portu Gdańsk oraz Portu Gdynia.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.