Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Sensacja, czary i bratobójcza zemsta na deskach Szekspirowskiego. Lalki i aktorzy w „Burzy” Szekspira

Sensacja, czary i bratobójcza zemsta na deskach Szekspirowskiego. Lalki i aktorzy w „Burzy” Szekspira

Scena z przedstawienia „Burza" w reżyserii Waldemara Raźniaka

W ramach Dnia Teatru Publicznego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim we wtorek, 16 maja 2017 r. będzie można obejrzeć „Burzę" Wiliama Szekspira Białostockiego Teatru Lalek.

 

W spektaklu w reżyserii Waldemara Raźniaka zagrają zarówno lalki, jak i aktorzy w żywym planie.

 

Bratobójcza walka

Prospero, król Mediolanu, zostaje zdradziecko wygnany z królestwa – i to przez kogo? Przez własnego brata. Wraz ze swą małą córeczką znajdują schronienie na jednej z najdzikszych wysp. Mija czternaście lat – wprawiania się w sztuce tajemnej i oczekiwania na upragnioną zemstę. W końcu nadchodzi ten moment. Pewnego dnia statek z najzacieklejszymi wrogami Prospera na pokładzie rozbija się u wybrzeża wyspy – wskutek wywołanej przez niego w tym celu tytułowej burzy. Co będzie z rozbitkami? Czy zemsta rzeczywiście smakuje tak słodko?

Reżyser Waldemar Raźniak o spektaklu: Książę Prospero jest człowiekiem chorobliwie sprawiedliwym. Jest idealistą, który obraża się na świat i zaszywa w swojej przepastnej bibliotece. Źle czuje się w intryganckim Mediolanie, wśród cynizmu i splendoru dworskiego życia. Rozpoczyna życie na wyspie, której nie ma na mapach i nie sposób dociec jej położenia – tak historycznego, jak i geograficznego. Ćwicząc się w prestidigitatorstwie i pociesznej szarlatanerii, prowadzi dysputy z fantasmagorycznymi przyjaciółmi i wrogami: Arielem i Kalibanem. Na wyspie – niczym w jarmarcznej, kuglarskiej budzie – chowa przed światem swój najdroższy skarb, córkę. Niestety, wielki świat sam się o nią upomni: oto Mag musi sobie poradzić z rozbitkami – synem, ojcem oraz ich nieokrzesaną świtą. Będzie się musiał skonfrontować z tym, przed czym tak długo się chronił, z burzą najpospolitszych ludzkich przywar i nienasyconych namiętności. Jego doskonale wyizolowana twierdza zostanie zdobyta. Chęć zemsty ustąpi jednak przebaczeniu, a mury samotności skruszy drżenie młodzieńczych serc. Oto Szekspir i jedno z jego najsłynniejszych arcydzieł!

 • przekład: Stanisław Barańczak
 • reżyseria: Waldemar Raźniak
 • obsada: Sylwia Janowicz-Dobrowolska, Łucja Grzeszczyk, Krzysztof Bitdorf, Wiesław Czołpiński, Jacek Dojlidko, Ryszard Doliński, Michał Jarmoszuk, Zbigniew Litwińczuk
 • kostiumy: Anna Angelika Łapińska
 • scenografia: Jan Polívka (Czechy)
 • multimedia: Krzysztof Kiziewicz
 • asystent reżysera: Wiesław Czołpiński

W spektaklu wykorzystano fragmenty utworów Wolfganga Amadeusza Mozarta, Gerarda Griseya, György Ligetiego oraz Pawła Szymańskiego.

Utwór „Un aura amorosa” z „Cosi fan tutte” W. A. Mozarta w wykonaniu Chóru Warszawskiego Towarzystwa Scenicznego – dyrygent: Lilianna Krych.

Spektakl zostanie zaprezentowany w ramach Dnia Teatru Publicznego oraz towarzyszącej mu ogólnopolskiej akcji „Bilet do teatru za 500 groszy”, która finansowana jest z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

„Burza” Wiliama Szekspira w wykonaniu artystów Białostockiego Teatru Lalek

 • 16 maja 2017 r., wtorek,  godz. 19.00
 • Gdański Teatr Szekspirowski
 • ul. Bogusławskiego 1
 • Gdańsk

Zobacz:  Gdański Teatr Szekspirowski

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.