Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/63ab2189-f9a2-4199-8c56-9825041cfac1-1.jpg Samorząd w statystyce. Zobacz, ilu Pomorzan mieszka na jednym kilometrze kwadratowym [INFOGRAFIKA]

Samorząd w statystyce. Zobacz, ilu Pomorzan mieszka na jednym kilometrze kwadratowym [INFOGRAFIKA]

Flagi województwa pomorskiego na Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego

27 maja to Dzień Samorządu Terytorialnego. Z tej okazji Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował specjalną infografikę. Dzięki niej możemy sprawdzić m.in. ilu jest Pomorzan, ile pieniędzy w przeliczeniu na mieszkańca wydają miasta, gminy i województwo oraz jakie wykształcenie mają radni.

 

Data 27 maja nie jest przypadkowa. Dokładnie 29 lat temu – w 1990 r. – odbyły się pierwsze wybory samorządowe III RP. Na pamiątkę tego wydarzenia, w 2000 roku, Sejm RP ustanowił 27 maja Dniem Samorządu Terytorialnego. Od maja 1990 r. do 1998 r. samorząd terytorialny w Polsce istniał tylko na szczeblu gminnym. W 1999 r., po reformie administracyjnej, wprowadzono trójstopniowy podział terytorialny. Ponownie utworzono samorządowe powiaty (zlikwidowane w 1975 r.) Zmniejszono też liczbę województw – z 49 na 16.

 

127 osób na kilometr kwadratowy

W województwie pomorskim są 123 gminy. W tym 81 gmin wiejskich, 22 gminy miejskie i 20 miejsko-wiejskich. Jest też 1639 sołectw i 2877 miejscowości wiejskich. Pomorskie dzieli się na 20 powiatów, w tym cztery miasta na prawach powiatów (Trójmiasto i Słupsk). Ciekawostką jest to, że Sopot ma status najmniejszego miasta na prawach powiatu w Polsce pod względem liczby mieszkańców. Średnie zaludnienie to 127 mieszkańców na 1 km kw. (średnia kraju to 123 osoby na 1 km kw.).

W przeliczeniu na mieszkańca, to miasta na prawach powiatu wydają na najwięcej na mieszańca, ale też mają największe dochody (dochody to 6149 zł, a wydatki 6104 zł). Nieco mniej zarabiają gminy (4858 zł), ale też mniej wydają (4906 zł).

 

Pomorscy radni

W statystyce GUS możemy zobaczyć też, że wśród radnych każdego szczebla dominują mężczyźni. W radach powiatów, miast na prawach powiatów oraz w sejmiku województwa zasiadają w większości osoby z wyższym wykształceniem. Zawody radnych są bardzo różne. Najwięcej jest specjalistów, rolników, rybaków, ogrodników i leśników, a także techników. Najmniej osób jest związanych zawodowo z siłami obronnymi.

 

Reforma województwa

Pomorski samorząd powstał 20 lat temu. W skład dzisiejszego województwa pomorskiego weszły dawne województwa: gdańskie (w całości), słupskie (oprócz gmin: Postomino, Sławno m. i Sławno w.), bydgoskie (gminy: Brusy, Chojnice m., Chojnice w. i Czersk) i elbląskie (gminy: Dzierzgoń, Gardeja, Krynica Morska, Kwidzyn m., Kwidzyn w., Lichnowy, Malbork m., Malbork w., Mikołajki Pomorskie, Miłoradz, Nowy Dwór Gdański, Nowy Staw, Ostaszewo, Prabuty, Ryjewo, Sadlinki, Stare Pole, Stary Dzierzgoń, Stary Targ, Stegna, Sztum i Sztutowo). Stolicą województwa pomorskiego został Gdańsk.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.