Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Nowe drzewa w Zaborskim Parku Krajobrazowym. Teren zniszczony przez nawałnicę obsadzono sosnami

Nowe drzewa w Zaborskim Parku Krajobrazowym. Teren zniszczony przez nawałnicę obsadzono sosnami

Sadzenie lasu w Zaborskim Parku Krajobrazowym

Na początku kwietnia 2019 r. nowymi drzewami obsadzono ponad 0,75 hektara Zaborskiego Parku Krajobrazowego w pobliżu leśniczówki w Leśnie (gm. Brusy). W ten sposób odnowiono siedlisko borowe zniszczone przez nawałnicę, która przeszła przez Pomorze w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r.

 

Nowy las sadzili pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach, Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach oraz Nadleśnictwa Przymuszewo.

6 tysięcy sadzonek

Ochotnicy odnawiali siedlisko borowe na terenie, przez który przeszła nawałnica w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. Pracowali dwójkami pod okiem inżyniera nadzoru Kajetana Majkowskiego. Leśniczy z Nadleśnictwa Przymuszewo zapewnili profesjonale szkolenie z prawidłowego sadzenia drzewek. Dzięki temu zaledwie trzy godziny udało się obsadzić cały przygotowany do tego celu teren, czyli 0,75 ha. Łącznie posadzono 6 tys. sosen.

– To nie pierwsza akcja sadzenia lasu na terenach ponawałnicowych, w jaką zaangażowali się pracownicy naszego urzędu – mówi Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – W październiku 2018 r. sadziliśmy las w Nadleśnictwie Lipusz, które również zostało poszkodowane przez nawałnicę. To na pewno też nie ostatnia taka akcja, w jaką włączą się urzędnicy, by zminimalizować skalę zniszczeń w pomorskich lasach – tłumaczy Piotrowski.

Przy okazji sadzenia lasu w okolicach Lipusza powstał olbrzymi wizerunek orła – godła naszego państwa. To dendroglif, czyli obraz malowany za pomocą drzew.

Czyt. więcej: Orzeł wyrośnie w pomorskim lesie.

 

Nowy las sadzili pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach, Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach oraz Nadleśnictwa Przymuszewo. Fot. archiwum Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.