Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Ruszają prace przy budowie nowej filii biblioteki na Oruni. Powstanie w zabytkowym ratuszu [WIZUALIZACJA]

Ruszają prace przy budowie nowej filii biblioteki na Oruni. Powstanie w zabytkowym ratuszu [WIZUALIZACJA]

Ratusz Oruński – stan obecny. Fot. mat. prasowe WiMBP w Gdańsku.

Wcześniej w Ratuszu Oruńskim siedzibę miały różne urzędy, a nawet komisariat policji. Teraz powstanie tam już 32. filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Remont budynku zakończy się we wrześniu 2021 roku. W Ratuszu Oruńskim, poza biblioteką, siedzibę będzie miała Rada Dzielnicy Orunia-Święty Wojciech-Lipce. Znajdzie się także miejsce na działania społeczne organizacji pozarządowych.

 

Inwestycja jest elementem Programu Rewitalizacji dzielnic Gdańska, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

Biblioteka z poddaszem

Umowa na przebudowę zabytkowego budynku przy ul. Gościnnej 1 w Gdańsku została podpisana 25 maja 2020 roku. Nowa Biblioteka Ratuszowa obejmować będzie 339 mkw. na dwóch kondygnacjach. Na pierwszym piętrze powstanie czytelnia do cichej pracy, a poddasze zagospodarowane zostanie z nastawieniem na czytelnika dziecięcego i młodzieżowego.

– Ratusz Oruński będzie z pewnością ważnym miejscem tak dla dzielnicy, jak i dla całego miasta – mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor WiMBP w Gdańsku. – Ogromnie cieszy, że wiemy już, od kiedy będzie można go odwiedzać. Cieszy nas oczywiście, że w tym nowym centrum społeczno-kulturalnym znajdzie się także biblioteka. Tak właśnie wyobrażamy sobie rozwój bibliotek w Gdańsku: chcemy współpracować z innymi instytucjami tak, by możliwie najlepiej odpowiadać na potrzeby mieszkańców – podkreśla Zalesiński.

 

Docelowo księgozbiór nowej filii obejmować będzie 25 tys. książek, w tym 2,5 tys. audiobooków. Czytelnicy będą mieli także dostęp do e-booków, Internetu i prasy. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w środku zostanie zamontowana winda.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.