Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Rozpoczyna się modernizacja stacji Gdańsk Główny. Będą utrudnienia dla podróżnych

Rozpoczyna się modernizacja stacji Gdańsk Główny. Będą utrudnienia dla podróżnych

Peron na stacji Gdansk Główny

Nowe perony, windy i schody ruchome oraz zabytkowe wiaty. Tak będzie wyglądał gdański dworzec po remoncie

 

To pierwszy etap prac, jakie planowane są na głównej stacji w Gdańsku

 

Perony od nowa

Pierwszy etap modernizacji stacji Gdańsk Główny zacznie się od pierwszego i drugiego peronu. W miejsce obecnych niskich platform zostaną wybudowane standardowe, wysokie na 76 cm perony. Ułatwi to wsiadanie do pociągów. Dzięki zainstalowaniu ruchomych schodów oraz wind do tuneli osoby niepełnosprawne łatwiej dostaną się do pociągu. Na peronach pojawią się nowe ławki oraz system informacji pasażerskiej, wraz z ekranami wyświetlającymi informacje o rozkładzie jazdy. Historyczny charakter stacji podkreślą odnowione zabytkowe wiaty. Pierwsze prace rozpoczną się jeszcze w 2017 roku. Pierwsi podróżni z nowych peronów powinni skorzystać w styczniu 2020 r.

 

Budynek dworca tez czekają zmiany

Kolejarze przygotowują się też do kolejnego etapu prac na gdańskiej stacji. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na przebudowę budynku dworca. Ma zostać odtworzony historyczny charakter wnętrz oraz odnowiona elewacja. W planach jest również przebudowa przejść podziemnych łączących dworzec z przystankami tramwajowymi. Jednocześnie Miasto Gdańsk wybuduje przy dworcu parking rowerowy dla blisko 500 jednośladów. 

 

Krajowy Program Kolejowy

Całkowity koszt pierwszego etapu prac to ponad 60 mln zł. Gdańska modernizacja została zapisana w Krajowym Programie Kolejowym. Jest to wieloletni plan inwestycji w infrastrukturę kolejową współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Inwestycje prowadzone są w całej Polsce. Na terenie województwa pomorskiego w ramach KPK została między innymi, zmodernizowana linia kolejowa Gdynia – Warszawa, przebudowana linia towarowa do gdańskiego portu. Do tej pory na projekty KPK zostały podpisane umowy o wartości blisko 11 mld zł.  

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.