Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/469a7a7a-ab98-49ba-9450-b9f460da7215.jpg Rozpoczęcie lata w Gniewie. Sprawdź, jakie atrakcje przygotowano na powitanie wakacji

Rozpoczęcie lata w Gniewie. Sprawdź, jakie atrakcje przygotowano na powitanie wakacji

Turniej rycerski w Gniewie

Tegoroczne lato w Gniewie rozpoczną koncerty gwiazd sceny muzycznej. Natomiast miłośników historii z pewnością zainteresuje międzynarodowy turniej rycerski. Wspólną zabawę dla mieszkańców i turystów zaplanowano od piątku do niedzieli, 28-30 czerwca 2019 r.

 

Na wszystkich, którzy odwiedzą Gniew w ostatni weekend czerwca, czekać będzie wiele atrakcji. Podczas koncertów wystąpią m.in. znany polski piosenkarz Mrozu oraz pochodzący z Filipin muzyk występujący w programie „The Voice Of Poland”. W te dni spotkać też będzie można zakutych w zbroje rycerzy ćwiczących sprawność we władaniu mieczem oraz kruszących kopie w wyjątkowo niebezpiecznych starciach turniejowych.

 

Przeboje na powitanie lata

W piątek, 28 czerwca 2019 r. na scenie Stacji Mikrostyk, w plenerze skarpy nadwiślańskiej wystąpi Thin Jay – wokalista, uczestnik programu „The Voice of Poland”. Jay pochodzi z Filipin, a w swoich podróżach muzycznych trafił do Tajlandii, gdzie poznał swoją przyszłą żonę – Polkę. Tym sposobem trafił na polską scenę muzyczną. Ze swoim składem gra koncerty prezentując znane przeboje w nowych aranżacjach. W Stacji Mikrostyk artysta wystąpi w klimacie rock i pop. Obiekt zostanie otwarta o godz. 17.00, natomiast występ rozpocznie się o godz. 18.30.

Natomiast w sobotę, 29 czerwca na rynku Starego Miasta w ramach Muzycznego Powitania Lata wystąpi zespół Antyradio Coverband, który zagra najlepsze polskie i zagraniczne rockowe przeboje. Gwiazdą wieczoru będzie piosenkarz Mrozu, wykonujący muzykę z pogranicza popu i R&B. Impreza rozpocznie się o godz. 18.30. Koncerty towarzyszyć będą odbywającemu się w tym czasie turniejowi rycerskiemu.

Plakat Muzyczne Powitanie Lata

 

Starcia rycerzy i szczęk oręża

Tegoroczna edycja XXVIII Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego Króla Jana III, czyli jednego z najważniejszych turniejów rycerski w Europie, odbędzie się w sobotę i niedzielę, 29-30 czerwca.

Impreza rozpocznie się na rynku Starego Miasta od prezentacji rycerzy z chorągwi: The Order of the Crescen (OC), Drużyny Xsiążęcej (DX) oraz Rycerzy Gniew (RG). Po uroczystej salwie armatniej na Anioł Pański poczty rycerskie przemaszerują na tereny zamkowe. Na placu turniejowym podziwiać będzie można konne gonitwy sprawnościowe z mieczem, włócznią i kopią, a także starcia rycerzy w zbrojach, których celem będzie skruszenie kopii i wysadzenie przeciwnika z siodła. Ciekawostką będzie gra turniejowa rycerzy konnych z maczugami (meleé). Turniej zakończy się wręczeniem nagród oraz odprawieniem mszy świętej w zamkowej kaplicy.

Dodatkowo, w sobotę od godz. 11.00 na rynku Starego Miasta otwarty będzie jarmark rzemiosł, na którym pojawią się sprzedawcy rękodzieł i antyków oraz producenci tradycyjnej żywności. Nocą zobaczyć będzie można widowisko historyczne „Turniej Złotej Róży”, czyli nocne pojedynki rycerzy w niepowtarzalnej oprawie ognia, światła i dźwięku.

 

Program XXVIII Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego Króla Jana III:

 

29 czerwca, sobota

 • godz. 11.00-22.00 – jarmark rzemiosł na rynku Starego Miasta
 • godz. 11.30 – ceremonia otwarcia turnieju: prezentacja rycerzy, salwa armatnia na Anioł Pański, przemarsz pocztów rycerskich na tereny zamkowe
 • godz. 12.30 – gonitwy sprawnościowe
 • godz. 14.30 – gonitwy turniejowe – runda I:
  RG vs DX
 • godz. 16.00 – gonitwy turniejowe – runda II:
  OC vs DX
 • godz. 17.30 – meleé „Gaciohurt”
 • godz. 18.30-22.30 – koncerty na rynku Starego Miasta
 • godz. 23.00 – widowisko historyczne „Turniej Złotej Róży”, czyli nocne pojedynki rycerzy

 

Plakat Turniej Rycerski

30 czerwca, niedziela

 • godz. 10.00 – turniej kuszniczy
 • godz. 13.00 – gonitwy turniejowe – runda III: RG vs OC
 • godz. 14.00 – meleé: RG vs DX vs OC
 • godz. 15.00 – ceremonia wręczenia nagród i zakończenie turnieju
 • godz. 16.00 – msza święta w kaplicy zamkowej z udziałem chóru gregoriańskiego Schola Cantorum Gymevensis

 

Impreza jest biletowana (bilet normalny w cenie 10 zł, ulgowy – 5 zł).

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.