Trzy miesiące temu gdańscy radni zdecydowali, by to właśnie Lech Bądkowski, znany pisarz i działacz społeczny związany  Gdańskiem i Pomorzem, został patronem roku 2020. Z tej okazji zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń.

 

Inauguracyjny koncert w Centrum św. Jana

Oficjalna inauguracja obchodów Roku Lecha Bądkowskiego odbędzie się w piątek, 31 stycznia w Centrum św. Jana w Gdańsku. O godz. 18.00. rozpocznie się tam koncert przygotowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury.

Koncert poprowadzi prof. Cezary Obracht-Prondzyński, oprawę muzyczną zapewni chór Discantus z Gowidlina pod dyrekcją Sławomira Bronka, a zaproszeni goście ze sceny przeczytają krótkie teksty i myśli autorstwa Bądkowskiego. Wspominać go będą Donald Tusk, Mieczysław Struk, Aleksandra Dulkiewicz, prof. Józef Borzyszkowski oraz Miłosława Kosmulska, wnuczka Lecha Bądkowskiego.

W inauguracyjnym koncercie może wziąć udział każdy, kto odbierze bezpłatne (jednoosobowe) zaproszenie w sekretariacie NCK w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku przy ulicy Korzennej 33/35. Zaproszenia będą dostępne od 29 stycznia w godz. 8.00-16.00.

Wydarzenie na Facebooku

 

Patron nowego gdańskiego tramwaju

Dzień wcześniej Lech Bądkowski zostanie patronem nowego gdańskiego tramwaju Pesa Jazz Duo. Uroczystość nadania imienia odbędzie się w czwartek, 30 stycznia o godz. 8.30 na przystanku Nowe Ogrody. Tego samego dnia tramwaj im. Lecha Bądkowskiego rozpocznie kursowanie na linii nr 12 na trasie Oliwa – Migowo. W kolejnych dniach będzie wyjeżdżał na inne trasy w mieście.

Planowane jest też nadanie imienia Lecha Bądkowskiego jednej z placówek oświatowych w Gdańsku.

 

„Sąd nieostateczny” w Teatrze Wybrzeże

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie zaprasza na spektakl teatralny na motywach dramatu Lecha Bądkowskiego pt. „Sąd nieostateczny. Moralitet całkiem nowy. Sztuka w 3 aktach”. Jego premiera odbędzie się w poniedziałek, 3 lutego o godz. 20.00
w Teatrze Wybrzeże.

W bohaterów dramatu wcielą się:

  • Wojciech Myszk – Pùrtk,
  • Jarosław Kuklewski – Smãtk,
  • Oskar Kozłowski – Slédnik,
  • Janina Kosiedowska – Witerka,
  • Barbara Lewinska – Miotczenô.

Wstęp – wolny! Aby otrzymać bilety na spektakl należy skontaktować się z biurem Zarządu Głównego ZKP: biuro@kaszubi.pl

Wydarzenie na Facebooku

Późniejsze spektakle będą prezentowane w miastach powiatowych na Kaszubach.

Plakat spektaklu Sąd Nieostateczny

 

Promocja książki „(Nie)znane życie figuranta…”

W Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publiczna w Gdańsku we wtorek, 18 lutego o godz. 17.30 odbędzie się spotkanie poświęcone książce „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego”. Autorką wspomnieniowej książki jest Sławina Kosmulska, córka Lecha Bądkowskiego, która napisała ją dzięki stypendium kulturalnemu Miasta Gdańska

Wydawcami książki są WMBP oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Książka dostępna jest też w sprzedaży w bibliotecznym sklepiku internetowym. Biblioteka planuje także publikacje komiksu poświęconego Bądkowskiemu.

Dodatkowo, we współpracy z Bałtycką Biblioteką Cyfrową w Słupsku powstać ma kolekcja Lecha Bądkowskiego, na którą złoży się dziewięć powieści wydanych w Wydawnictwie Morskim, eseje, oraz wybór publicystyki.

 

Wernisaż wystawy i sympozjum w ECS

W Europejskim Centrum Solidarności w sobotę, 22 lutego zostanie otwarta wystawa „Autorytety: Lech Bądkowski” autorstwa Krzysztofa Kordy. Wernisaż będzie połączony z sympozjum „Działalność i idee Lecha Bądkowskiego”.

ECS jest w posiadaniu filmu o Bądkowskim pt. „Kryptonim Inspirator”, który planuje pokazać także w roku 2020.

 

Pomnik dla upamiętnienia zasług

W listopadzie ubiegłego roku Rada Miasta Gdańska przyjęła uchwałę pozwalającą na wzniesienie pomnika Lecha Bądkowskiego. Jako lokalizację wybrano skwer u zbiegu ulic Świętojańskiej i Minogi, tuż przy kościele św. Jana.

Pomnik będzie upamiętniał zasługi Lecha Bądkowskiego. Przede wszystkim rolę, jaką odegrał w latach 1980-1981 będąc autorytetem dla działaczy demokratycznej i niepodległościowej opozycji w PRL. Ma także uhonorować wysiłek, jaki Bądkowski włożył w tworzenie podstaw samorządności na Pomorzu.

Z inicjatywą jego postawienia wystąpiły wspólnie trzy organizacje: Gdański Komitet Obywatelski, stowarzyszenie Społeczny Komitet Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, które złożyło formalny wniosek i podjęło się sfinansowania pomnika.

Projekt plastyczny pomnika zostanie wybrany w drodze konkursu, który niebawem zostanie ogłoszony.

 

Nagrody za działania społeczne

Warto też przypomnieć, że od 20 lat w Gdańsku przyznawane są nagrody im. Lecha Bądkowskiego, które zarówno upamiętniają jego zasługi dla Gdańska jak i są formą docenienia i promocji społecznych działań w naszym mieście. Nagrody wręczane są w trzech kategoriach: Gdański Społecznik Roku, Gdański Darczyńca Roku i Gdańska Organizacji Pozarządowej Roku. Z wnioskiem o ich przyznanie mogą występować instytucje, organizacje pozarządowe lub mieszkańcy Gdańska (minimum 10 osób).

Rok Lecha Bądkowskiego

*  *  *

 

Lech Bądkowski (ur. 24 stycznia 1920 r. w Toruniu, zm. 24 lutego 1984 r. w Gdańsku) – działacz kaszubski, orędownik samorządności, sygnatariusz Porozumień Sierpniowych.

W młodości był żołnierzem kampanii wrześniowej, a następnie Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii. Po zakończeniu II wojny światowej osiadł w Gdańsku i zajmował się działalnością społeczną oraz pisarską. W swojej publicystyce rozwijał idee samorządności i regionalizmu.

W 1956 r. współtworzył Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, w którym działał do końca życia. Był założycielem i pierwszym prezesem studenckiego Klubu Pomorania, który uważał za podchorążówkę ruchu społecznego. W latach 1957-1966 pełnił funkcję prezesa oddziału gdańskiego Związku Literatów Polskich. Był także członkiem Zarządu Głównego ZLP i członkiem polskiego PEN-Clubu, a od 1981 r. członkiem jego zarządu.

Lech Bądkowski

 

W sierpniu 1980 r. jako pierwszy intelektualista znalazł się w Stoczni Gdańskiej, gdzie aktywnie uczestniczył w obradach jako członek Prezydium i rzecznik prasowy Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Był jednym z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych. Od października 1980 do listopada 1981 r. był redaktorem dodatku „Samorządność” w „Dzienniku Bałtyckim”, a od listopada 1981 r. do wprowadzenia stanu wojennego redaktorem naczelnym tygodnika „Samorządność” (sygnowanego przez Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”). Wiosną 1981 r. był współzałożycielem, a następnie przewodniczącym Klubu Myśli Politycznej im. Konstytucji 3 Maja w Gdańsku.

Pośmiertnie został wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Gdańska (2000). Ponadto został odznaczony Orderem Virtuti Militari jako żołnierz Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii (1941), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1965), a pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2006) oraz Krzyżem Wolności i Solidarności (2015).