Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Rock, reggae, funky i pop. Współczesna muzyka i sztuka ukraińska na JarmaRock Fest w Gdańsku

Rock, reggae, funky i pop. Współczesna muzyka i sztuka ukraińska na JarmaRock Fest w Gdańsku

Gwiazdą 42. edycji JamaRock Fest będzie ukraiński zespół Skai (СКАЙ). Fot. mat. prasowe

Ukraiński Jarmark Młodzieżowy to wydarzenie dla miłośników muzyki ukraińskiej z całej Polski i spoza jej granic. W tym roku wystąpi m.in. legendarny zespół z Tarnopola – Skai. Poza koncertami powstanie też artystyczna przestrzeń, w której twórcy zaprezentują swoje prace. Festiwal potrwa dwa dni – 16 i 17 października 2018 r. w klubie B90 w Gdańsku.

 

JarmaRock Fest odbędzie się już po raz 42.

 

Plejada muzycznych gwiazd

JarmaRock Fest co roku gości kilkaset fanów ukraińskiej sztuki i inspirowanej nią muzyki. To nie tylko festiwal z duszą, energią i licznymi artystycznymi niespodziankami, to też wydarzenie z rodzinną atmosferą i niepowtarzalnym klimatem. Hasłem przewodnim JarmaRock Fest 2018 jest „Nowa Muza”. Idea ta ma podkreślać świeże spojrzenie na muzykę w wykonaniu przedstawicieli progresywnych gatunków współczesnej muzyki ukraińskiej. W tym roku wystąpi siedem zespołów z Ukrainy i z Polski, które reprezentować będą różnorodne gatunki muzyczne: od folku, rocka, ska, reggae, funka, pop, pop-rocku po country. Gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu będzie zespół Skai, który już od ponad 15 lat występuje na scenach całego świata.

 

Zespół Skai (СКАЙ) został założony w 2001 r. w Tarnopolu przez dwóch studentów – Ołeha Sobczuka i Ołeksandra Hryszczuka. W krótkim czasie zespół zdobył popularność w rodzinnej miejscowości oraz w całej Ukrainie. Artyści w pierwszych latach działalności wzięli udział w największych ukraińskich festiwalach, a prawdziwym sukcesem był występ w programie telewizyjnym dla muzycznych debiutantów „Świeża krew” w 2003 r. Pierwszym przebojem był utwór „Tebe ce może wbyty” – prawdziwy hit, który od razu zawojował 25 stacji radiowych Ukrainy. W 2006 r. kompania „Lavina Music” zaprezentowała pierwszą płytę Skai pod tytułem „Te, szczo treba”. W roku 2007 pojawiły się teledyski do piosenek „Jak mene zwaty” oraz „Best druh”, w których zespół nagłaśnia problem ludzi seropozytywnych w Ukrainie. Z okazji 15-lecia zespół wyruszył w trasę po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie zagrał 10 dużych koncertów. Po powrocie zza oceanu odbyła się także ukraińska trasa, finałem której było niezapomniano show w Kijowie. Zespół występował także we Francji, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Danii oraz Hiszpanii. Skai angażuje się w liczne projekty charytatywnie oraz organizuje wiele działań społecznych.

 

Podczas JarmaRock Fest wstąpią też zespoły: Ispania, Nadia, Karpatian, Dollars Brothers, Rybońka oraz Chata Wuja Bena.

 

Nowe twarze ukraińskiej muzyki

Wyjątkowym wydarzeniem będzie koncert LAJF, który jest owocem działań artystów podczas Letniej Akademii JarmaRock. Były to warsztaty muzyczne dla osób, które piszą własne piosenki i chcą rozwijać swoje umiejętności, ale mają mało możliwości, aby zaprezentować swoją twórczość. W akademii wzięło udział ośmioro dolnych ludzi z Polski i z Ukrainy, którzy w przeciągu niespełna tygodnia wspólnie stworzyli program koncertu LAJF. Organizatorzy zapowiadają, że będzie to niezwykła mieszanka stylów, którą zaprezentują ludzie o kompletnie odmiennych upodobaniach muzycznych i różnej wrażliwości.

Festiwal po raz pierwszy skupi się nie tylko na muzyce. W przestrzeni klubu B90 zostanie stworzona twórcza strefa ArtBox, w której swoje prace zaprezentują rzeźbiarze, graficy, projektanci mody i maskotek dla dzieci. Ponadto w Europejskim Centrum Solidarności w sobotę o godz. 15.00 odbędzie się specjalna debata „Ukraińska tożsamość: sól w oku, czy sól życia?”.

 

42. JarmaRock Fest 2018 „Nowa Muza”

  • 16-17 listopada 2018 r., piątek, godz. 19.30; sobota, godz. 18.00
  • Klub B90
  • ul. Elektryków
  • Gdańsk
  • bilety 30-89 zł (program i bilety dostępne na stronie JarmaRock Fest)
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.