Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Rezolucja w sprawie zachowania i rozwoju samorządu. Została przyjęta, choć radni PiS głosowali przeciwko

Rezolucja w sprawie zachowania i rozwoju samorządu. Została przyjęta, choć radni PiS głosowali przeciwko

Sejmik Województwa Pomorskiego

Radni województwa pomorskiego dyskutowali o rezolucji w sprawie zachowania i rozwoju samorządu, gdyż pojawiają się „działania prowadzące do pozbawiania samorządów terytorialnych kolejnych kompetencji". Radnym PiS nie spodobało się to zdanie i głosowali przeciwko. Rezolucję jednak przyjęto, bo zdecydowaną większość w pomorskim sejmiku wojewódzkim ma koalicja PO-PSL.

 

Sejmik Województwa Pomorskiego przyjął rezolucję z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego podczas sesji, 22 maja 2017 r. Samorządowe święto przypada 27 maja. Tego dnia 1990 r. odbyły się pierwsze w pełni demokratyczne wybory do rad gmin i miast, które były równocześnie pierwszymi w pełni wolnymi wyborami w Polsce po II wojnie światowej. Dla uczczenia tego wydarzenia, Sejm ustanowił 27 maja Dniem Samorządu Terytorialnego.

 

PiS przeciwko

– Nie zgadzam się z tym akapitem, nie dostrzegam, żeby rząd PiS podejmował jakieś działania przeciwko samorządom. Radni Platformy Obywatelskiej wykorzystali po prostu okazję rocznicy do tego, aby skrytykować rząd PiS – mówił Jerzy Barzowski, szef klubu PiS w sejmiku. – Jestem samorządowcem od 27 lat i mam zupełnie inne zdanie na temat samorządów. Moim zdaniem, to Platforma bardziej im szkodzi niż PiS. Przykładem może być choćby to, że ta rezolucja nie była w ogóle dyskutowana na komisji ds. samorządu, tylko napisano ją na kolanie i wrzucono na sesję. Jak mamy się dogadywać, jak wycina się nam takie numery?

 

Rezolucja: „samorządy spełniają pokładane w nich nadzieje”

Przewodniczący pomorskiego sejmiku Jan Kleinszmidt podkreślał, że treść rezolucji była konsultowana z przewodniczącymi klubów politycznych.

W rezolucji podkreślono, że „Z perspektywy czasu widać, że samorządy spełniają pokładane w nich nadzieje i stały się dobrą szkołą społecznej mobilizacji aktywności stymulującej modernizację kraju. Dla mieszkańców samorządy terytorialne to pierwsze doświadczenie państwa, ale warto też zauważyć, że są one znacznie lepiej oceniane przez obywateli niż państwo jako całość.”

 

Poniżej treść rezolucji sejmiku pomorskiego.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.