Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/fd223448-8510-4426-92b8-779121d495e6.jpg Rewolucyjne zmiany w Ustce. Nowy dworzec kolejowy i autobusowy będą wizytówką miasta

Rewolucyjne zmiany w Ustce. Nowy dworzec kolejowy i autobusowy będą wizytówką miasta

Wizualizacja węzła integracyjnego w Ustce.

W Ustce powstanie dworzec autobusowy i węzeł integracyjny. Zmodernizowany zostanie budynek kolejowy. Dzięki unijnemu dofinansowaniu komunikacja będzie sprawniejsza i wygodniejsza.a.

 

Umowę na dofinansowanie budowy węzła integracyjnego w Ustce podpisali 11 lipca 2018 r. marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski oraz burmistrz Ustki Jacek Graczyk.  

 

Dla kierowców, pasażerów i rowerzystów

Do Ustki przyjeżdża coraz więcej turystów nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. – Dlatego przebudowa dworca to dla nas ważny projekt. Chcemy, aby stał się on wizytówką miasta i regionu – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Przy istniejącym budynku dworcowym powstanie pętla autobusowa oraz zadaszone perony. Sam kolejowy budynek zostanie zmodernizowany. Zamontowany zostanie również system informacji pasażerskiej. Kierowcy zyskają aż 241 miejsc parkingowych, na których będzie można zostawić samochód i w dalszą podróż udać się komunikacją publiczną.  – Z nowej infrastruktury korzystać będą nie tylko turyści, ale przede wszystkim mieszkańcy Ustki oraz Słupska. Nasze dwa miasta silnie współpracują, a węzeł jeszcze bardziej ułatwi podróżowanie – zaznaczył Jacek Graczyk, burmistrz Ustki. Powstanie również postój taksówek. Będą też udogodnienia dla rowerzystów. Do dworca doprowadzą drogi rowerowe. Wiaty przy dworcu pomieszczą nawet 70 rowerów.

 

Tak obecnie wygląda dworzec kolejowy w Ustce. Fot. Michał Piotrowski/UMWP

 

Ile zapłacimy za węzeł?

Cały projekt budowy węzła integracyjnego w Ustce ma wartość ponad 23 mln zł. – Ten projekt nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie i determinacja mieszkańców. Dzięki temu udało się włączyć projekt do unijnego dofinansowania – dodał marszałek Struk. Dofinansowanie wyniesie prawie 19 mln zł, czyli 85 proc. całej wartości inwestycji. Środki unijne pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Pierwsi pasażerowie skorzystają z nowej infrastruktury pod koniec 2020 r.

 

Podpisanie umowy na dofinansowanie budowy węzła integracyjnego w Ustce. Fot. Michał Piotrowski/UMWP

 

Na dworzec miejskim autobusem

Do nowego węzła będzie można dojechać również komunikacją miejską. Jeszcze w lipcu 2018 r. uruchomione zostaną dwie miejskie linie. Autobusy pojadą co godzinę, w dni powszednie i w weekendy. Projekt na razie jest pilotażowy. Komunikacha miejska będzie funkcjonować przez okres wakacji, do 24 września 2018 r. Po zakończeniu sezonu zostanie podjęta decyzja, czy autobusy będą wozić pasażerów przez cały rok, czy tylko w okresie letnim.  Korzystanie z komunikacji miejskiej będzie bezpłatne, zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów, którzy nocują w Ustce.

 

 

Nowe tory do Słupska

Linia kolejowa z Miastka przez Słupska do Ustki jest obecnie rewitalizowana. Na nadmorskim odcinku, aby umożliwić letnikom dojazd nad Bałtyk, prace zostały wstrzymane. Robotnicy wrócą na plac budowy we wrześniu. Za ponad 203 mln zł pochodzących z RPO WP 2014-2020 remontowane są perony oraz kładziona jest nowa nawierzchnia. Dzięki temu pociągi pasażerskie będą mogły jeździć z prędkością nawet 100 km/h. Budowane są też dwa nowe przystanki. 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.