Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/448c0b34-e6e6-4f33-ba36-2cf4fb3b50f4.jpg Rewitalizacja za 251 mln zł. Gdzie zostaną wyremontowane budynki, a gdzie powstaną parki?

Rewitalizacja za 251 mln zł. Gdzie zostaną wyremontowane budynki, a gdzie powstaną parki?

Podpisanie umowy o dofinansowanie zintegrowanych projektów rewitalizacyjnych

Gniew, Malbork, Nowy Staw. To tylko niektóre z miast, w których śródmieścia wypięknieją, a mieszkańcy będą mieli dostęp do szerokiej oferty edukacyjnej i społecznej.

 

Marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski, 18 grudnia 2017 r. podpisali z samorządowcami z Malborka, Starogardu Gdańskiego, Czarnego, Kwidzyna, Gniewu, Miastka i Nowego Stawu umowy na dofinansowanie projektów rewitalizacji.

 

Rewitalizacja miast

– Rewitalizacja to wielki projekt, nie tylko infrastrukturalny, ale również społeczny. Te działania, które właśnie dziś dofinansowujemy, przyczyniają się do rozwoju społecznego i gospodarczego naszych małych, pomorskich ojczyzn oraz znacząco poprawiają warunki życia – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. W ramach prac remontowane będą zabytkowe budynki publiczne, a także komunalne budynki mieszkalne. Zmieni się również wygląd placów, ulic i parków. Podejmowane będą również działania o charakterze społecznym i integracyjnym. Powstaną centra wsparcia rodziny oraz placówki wsparcia dziennego. – W tych instytucjach pracownicy socjalni, pedagodzy psychologowie i nauczyciele będą pomagać dzieciom z ubogich rodzin w nauce. Przewidziana jest też szeroka oferta edukacyjna i artystyczna. Wsparcie uzyskają seniorzy, którzy będą mogli uczestniczyć w zajęciach sportowych oraz w kursach komputerowych – dodaje marszałek.

 

Co i gdzie będzie zrobione?

Projekty będą realizowane w ośmiu miejscowościach. W Malborku zagospodarowane zostaną podwórka oraz przestrzenie zielone. W śródmieściu powstanie ścieżka historyczna. W starej wieży ciśnień będzie placówka wsparcia dziennego oraz punkt pracy streetworkerów. Z kolei w Czarnem całkowicie przebudowany zostanie plac Wolności. Pojawią się nowe elementy małej architektury oraz zieleń. Również w tym mieście powstanie centrum wsparcia rodziny i dziecka. Kwidzyn także wzbogaci się o placówkę wsparcia dziennego, gdzie realizowane będą projekty indywidualnego wsparcia dla dzieci i młodzieży. W dwóch parkach uporządkowana zostanie zieleń i zamontowane będzie nowe oświetlenie.

W Gniewie wybudowany zostanie taras widokowy i centrum wsparcia rodziny. Niektóre ulice na terenie śródmieścia będą miały nową nawierzchnię i oświetlenie. W Miastku rozbudowany zostanie system miejskiego monitoringu. Wyremontowane zostaną również budynki, w których powstanie centrum usług społecznych.

Odnowione zostanie śródmieście Starogardu Gdańskiego. Powstanie nowy deptak, rozszerzona będzie oferta edukacyjna w placówce wsparcia dziennego. W Nowym Stawie odnowiony zostanie park nad rzeką Świętą, a wiele ulic zostanie wyremontowanych. W centrum wsparcia rodziny działać będą kluby zainteresowań i edukacyjne.

 

Miliony złotych

Łączna wartość podpisanych umów to ponad 76 milionów złotych. –  Na dofinansowanie tych projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 przeznaczymy ponad 51 milionów złotych – poinformował marszałek Struk.  To duża kwota, ale na tym nie koniec. Już za kilka dni podpisane będą następne umowy na rewitalizacje w Kościerzynie, Debrznie, Chojnicach, Czersku i Skarszewach.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.