Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/743d7dbf-de26-4cf6-a69b-f473160eb943.jpg Remont w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Oddział Sztuki Dawnej będzie zamknięty do końca roku

Remont w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Oddział Sztuki Dawnej będzie zamknięty do końca roku

Remontowany gmach główny Muzeum Narodowego w Gdańsku

Na prawie trzy miesiące zostanie zamknięty dla zwiedzających gmach główny Muzeum Narodowego w Gdańsku. W tym czasie będą prowadzone prace remontowe związane z modernizacją obiektu. Zbiory Oddziału Sztuki Dawnej, w tym słynny „Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga, ponownie zobaczymy dopiero pod koniec roku.

 

Od 11 września do 20 grudnia 2019 r. Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku będzie nieczynny. Prowadzone w tym czasie zewnętrzne prace rewitalizacyjne oraz prace modernizacyjne wewnątrz budynku wymagają zamknięcia obiektu dla zwiedzających.

 

Jak będzie zakres prac?

– Dzięki decyzji marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka otrzymaliśmy fundusze umożliwiające niezbędną rewitalizację szczytów elewacji budynku przy ulicy Toruńskiej, która rozpoczęła się na przełomie czerwca i lipca tego roku. Dotacja ta umożliwi także modernizację toalet, co jest inwestycją oczekiwaną zwłaszcza przez odwiedzających nasze muzeum – informuje Wojciech Bonisławski, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Prace rewitalizacyjne prowadzone na zewnątrz gmachu głównego MNG będą polegać na wyczyszczeniu i odnowieniu szczytów elewacji od strony ulic Toruńskiej, Rzeźnickiej i Okopowej, uzupełnieniu ubytków cegieł i kształtek ceramicznych oraz wykonaniu brakujących detali architektonicznych. Jednocześnie wewnątrz budynku będzie trwała modernizacja trzech toalet dla zwiedzających, zlokalizowanych na pierwszym piętrze. Toalety zostaną wyposażone w nowoczesną armaturę sanitarną, a jedna z nich zostanie dostosowana dla osób niepełnosprawnych oraz rodzin z małymi dziećmi.

 

Co ze zbiorami muzealnymi?

Na czas remontu muzeum podejmie działania na rzecz ochrony zgromadzonych w budynku zabytków. W związku z zaplanowanym wyburzaniem niektórych ścian działowych oraz wymianą podłóg wystąpią bowiem drgania, które zagrażać będą stabilności gabloty z tryptykiem Hansa Memlinga. To samo dotyczy też mniejszych gablot zlokalizowanych w pozostałych salach ekspozycyjnych na pierwszym piętrze. Drugim zagrożeniem jest pył budowlany, który – mimo zabezpieczeń w postaci przegród z folii – może przedostać się do sąsiednich pomieszczeń.

Jak podkreśla Anna Gosławska-Fortuna, zastępca dyrektora MNG i główny konserwator zbiorów muzealnych: – Najważniejszym wymogiem konserwatorskim oraz obowiązkiem muzeum w czasie prowadzenia prac budowalnych jest zadbanie o bezpieczeństwo i ochronę zbiorów. Dlatego konieczne jest zdemontowanie wystaw stałych i gabloty „Sądu Ostatecznego”, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie remontowanego obszaru.

W związku z tym wszystkie obrazy z galerii malarstwa gdańskiego i niderlandzkiego zostaną przeniesione do magazynu oraz pomieszczeń na parterze, natomiast gabloty w kolekcji złotnictwa i wyrobów cynowych zostaną szczelnie owinięte folią.

 

W okresie zamknięcia muzeum będą kontynuowane prace nad uzupełnianiem aplikacji Second Canvas o nowe zabytki ze zbiorów Oddziału Sztuki Dawnej. Kurator oddziału Magdalena Mielnik oraz Sekcja Dokumentacji Wizualnej Zbiorów MNG planują wykorzystanie demontażu „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga do wykonania sesji fotograficznej w standardzie wymaganym przez aplikację. Po uzyskaniu zdjęć o odpowiedniej rozdzielczości zostanie przygotowany materiał informacyjny na temat obrazu, który następnie będzie umieszczony w aplikacji.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.