Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Rekord na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Do 4 mln pasażerów w 2018 roku brakuje tylko pół miliona

Rekord na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Do 4 mln pasażerów w 2018 roku brakuje tylko pół miliona

Pociąg SKM na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Każdego miesiąca z usług pociągów SKM kursujących pomiędzy Gdańskiem, Gdynią, Kartuzami i Kościerzyna korzysta coraz więcej podróżnych. Od początku roku skorzystało z nich 3,4 mln osób. Rekord padł na linii do Kartuz, z której skorzystało 90 tys. pasażerów.

 

Pomorzanie bardzo chętnie korzystają z pociągów. Dowodem tego są najnowsze statystyki ruchu pasażerskiego na liniach systemu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

 

Jesienią chętnie jeździmy koleją

Przełom III i IV kwartału okazał się bardzo pomyślny dla Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. We wrześniu 2018 r. z pociągów całego systemu PKM, a więc kursujących z Gdańska do Gdyni, Kartuz i Kościerzyny skorzystało 336,4 tys. pasażerów. – To więcej o około 10 proc. w stosunku do września 2017 roku. Również w październiku zanotowaliśmy więcej pasażerów niż rok wcześniej – informuje Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. Łącznie pociągi w tym miesiącu przewiozły 372,5 tys. pasażerów.

 

Rekordowe Kartuzy

Najbardziej popularne okazały się pociągi kursujące pomiędzy Gdańskiem a Kartuzami. – Wzrost jest imponujący. Po raz pierwszy na tej trasie liczba podróżnych przekroczyła 90 tys. – dodaje Ryszard Świlski. Poprzedni rekord frekwencji na tej trasie został ustanowiony w maju 2018 r. Z pociągów SKM skorzystało wtedy około 84 tys. osób.

 

 

W Gdyni również dużo podróżnych

Najwięcej, bo aż 207 tys. osób wybrało się w podróż pomiędzy Gdańskiem a Portem Lotniczym i Gdynią. W ciągu trzech lat funkcjonowania PKM liczba pasażerów na tym odcinku uległa podwojeniu. – Całkiem nieźle radzą też sobie dwa najnowsze gdyńskie przystanki, na Karwinach i przy Stadionie Miejskim. Według szacunkowych danych w październiku 2018 r. wsiadło i wysiadło na nich około 34 tys. pasażerów – wylicza Ryszard Świlski.

 

Czy będą 4 miliony?

Tak dobre wyniki dają nadzieję na zamknięcie 2018 roku liczbą 4 mln pasażerów. – Czy tak się stanie dowiemy się już w grudniu. Ale obserwując bieżące statystyki, taki wynik staje się coraz bardziej realny – zaznacza Świlski. – Co ważne, w ciągu dziesięciu miesięcy bieżącego roku przewieźliśmy więcej pasażerów niż w całym 2017 roku – dodaje.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.