Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Radni Gdańska pożegnali Pawła Adamowicza. Uroczysta sesja w Dworze Artusa

Radni Gdańska pożegnali Pawła Adamowicza. Uroczysta sesja w Dworze Artusa

Paweł Adamowicz w czasie sesji Rady Miasta Gdańska. Zdjecie z marca 2018 r.

W Dworze Artusa zgromadzili się między innymi radni wszystkich kadencji Rady Miasta Gdańska. Radni przez aklamację przyjęli podpisane przez wszystkie kluby oświadczenie związane z tragiczną śmiercią prezydenta Pawła Adamowicza.

 

Sesja rozpoczęła się o godzinie 15.00 przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak. Słowo pamięci o tragicznie zmarłym prezydencie wygłosił jego wieloletni przyjaciel Aleksander Hall. W Dworze Artusa są również przedstawiciele samorządu województwa pomorskiego, miejskich jednostek, a takze korpusu dyplomatycznego. Po sesji radni przeszli do Europejskiego Centrum Solidarnosci, gdzie wystawiona jest trumna z ciałem prezydenta .   

 

Oświadczenie Rady Miasta Gdańska

 

 

OŚWIADCZENIE

RADY MIASTA GDAŃSKA

 

z dnia 17 stycznia 2019 roku

podjęte w związku z tragiczną i niespodziewaną śmiercią Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza

 

Rada Miasta Gdańska oświadcza:

Pogrążeni w ogromnym smutku, składamy dziś hołd zamordowanemu Prezydentowi Miasta Gdańska Pawłowi Adamowiczowi.

Kiedy w 1990 roku został wybrany Radnym Miasta Gdańska rozpoczął swoją drogę samorządowca. Szybko dał się poznać jako zdolny i gotowy do poświęceń dla sprawy polityk, co dostrzegali wszyscy, którzy mieli okazję z Nim współpracować. Dlatego już w 1994 roku wybrano Go na Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska. Charyzma, jaką się wyróżniał, oddanie naszemu Miastu i wizja Gdańska jako miasta nowoczesnego, europejskiego, ale przede wszystkim przyjaznego mieszkańcom, spowodowała, że w 1998 roku ówczesna Rada Miasta Gdańska wybrała Pawła Adamowicza Prezydentem Miasta Gdańska.

W swoich wizjach i planach wybiegał często dużo dalej i śmielej niż inni. Przez ponad dwadzieścia lat konsekwentnie budował nasz piękny Gdańsk, pragnąc, by wszyscy mieszkańcy mogli czuć się ze swojego miasta dumni.

Drogę do jeszcze większej świetności Jego ukochanego miasta przerwał nagle barbarzyński atak. Okrutny mord, który odebrał Gdańskowi Prezydenta, Człowieka przyjaznego

i otwartego na innych, a którego tragizm potęgowany jest jeszcze przez dzień, w którym został dokonany. Dzień, kiedy mieszkańcy Gdańska „dzielili się dobrem”, jak w ostatnich słowach powiedział Prezydent Paweł Adamowicz.

Chcemy wspólnie, jako reprezentanci wszystkich sił politycznych reprezentowanych

w Radzie Miasta, podkreślić, że sprzeciwiamy się przemocy w każdej formie, bez względu na motywacje, jakie mogą powodować jej sprawcami. Będziemy konsekwentnie potępiali wszelkie akty terroru i nienawiści, niezależnie od tego, kto będzie za nimi stał. Zobowiązujemy się, że wspólnie będziemy pracowali nad wyeliminowaniem wszelkich objawów agresji z życia publicznego, w tym mowy nienawiści, co traktujemy jako swoistą formę oddania hołdu Prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi.

Przez wiele lat Prezydent Paweł Adamowicz był dumny ze swojego miasta. Dziś Gdańsk jest dumny z Niego i Jego dokonań.

 

Przewodnicząca

Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak oraz przedstawiciele klubów radnych

 

Pogrzeb odbędzie się w sobotę, 19 stycznia 2019 r. w bazylice Mariackiej.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.