Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Przyjdź świętować Dzień Teatru Publicznego. Możesz kupić bilet za symboliczne 300 groszy

Przyjdź świętować Dzień Teatru Publicznego. Możesz kupić bilet za symboliczne 300 groszy

Scena ze spektaklu „Mapa i terytorium"

Do ogólnopolskiej akcji „Bilet za grosze" już po raz czwarty włączy się Teatr Wybrzeże. Bilety na spektakl „Mapa i terytorium" będą kosztowały jedynie 300 groszy. Ich sprzedaż prowadzona będzie w kasie teatru w Gdańsku w sobotę, 12 maja 2018 r.

 

Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie już po raz czwarty. Pomysł tego święta zrodził się w 2015 r., kiedy teatr publiczny w Polsce obchodził 250-lecie swojego istnienia. Majowa akcja „Bilet za grosze”, w którą zaangażowało się wówczas 100 teatrów w całej Polsce, była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów rocznicowych i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tys. widzów – także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale. Ten entuzjazm udało się utrzymać w kolejnych latach.

 

Grosze grają dużą rolę

W tegorocznej akcji „Bilet do teatru za 300 groszy” znów weźmie udział dokładnie 100 teatrów z 39 polskich miast. Sprzedaż biletów prowadzona będzie tylko w kasach teatrów. Rozpocznie się 12 maja, ale spektakle będą wystawiane przez cały tydzień, aż do 20 maja.

O tym, że w teatrze grosze grają dużą rolę przypominać będzie symboliczna cena biletu, która wyniesie w tym roku 300 groszy, czyli 3 złote. To znacząca kwota. Z badania ekonomicznego teatrów, które na zlecenie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego przeprowadzili ekonomiści Szkoły Głównej Handlowej, wynika, że 1 złotówka dotacji samorządowej przynosi nieco ponad 3 zł przychodu dla gospodarki regionu, w którym teatr stale pracuje.

– Mamy dla organizatorów, samorządów wszystkich szczebli, fantastyczną wiadomość. Jest dowód na to, że teatr publiczny nie jest generatorem straty, ale wręcz przynosi zysk! Nie musi być kłopotem i problemem, ale może być prawdziwą inwestycją – tłumaczy dr hab. Rafał Kasprzak, autor metody i koordynator badania.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich granych w ramach akcji spektakli dostępne są na specjalnie przygotowanej z tej okazji stronie internetowej Dnia Teatru Publicznego oraz na stronie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

 

Plakat akcji „Bilet do teatru za 300 groszy

 

* * *

 

„Mapa i terytorium”

Najbardziej utytułowana powieść francuskiego pisarza Michela Houellebecqa to melancholijna, choć zarazem niepozbawiona ironii opowieść o współczesnej sztuce. Namysł nad kondycją współczesnego świata autor prowadzi tym razem nie z perspektywy burdelu z Tajlandii, a galerii sztuki w Paryżu. Ale logika tej zmiany nie jest chyba przypadkowa…

Główny bohater sztuki, Jed Martin nie radzi sobie w życiu zbyt dobrze, nie potrafi nawiązywać relacji z ludźmi, z trudem podtrzymuje więzi rodzinne. Jako artysta, odnosi jednak spektakularny sukces robiąc zdjęcia map Michelin. W przygotowaniu następnej wystawy pomaga mu sam Michel Houellebecq, który pisze tekst do katalogu. Wkrótce potem zostaje on bestialsko zamordowany. Dramat o artyście w czasach późnego kapitalizmu przeradza się w rasowy kryminał. Kto zabił? Dlaczego? I co z tym wszystkim ma wspólnego sztuka współczesna?
 

 • 18 maja 2018 r., piątek, godz. 19.30
 • Teatr Wybrzeże
 • Duża Scena
 • ul. Świętego Ducha 2
 • Gdańsk

 

Sztuka na podstawie powieści Michela Houellebecqa
Reżyseria: Ewelina Marciniak

 

W spektaklu występują:

 • Piotr Biedroń / Marek Tynda – Jed Martin
 • Katarzyna Dałek – Olga Szeremojowa
 • Krzysztof Matuszewski – Jean-Pierre Martin
 • Michał Jaros – Michel Houellebecq
 • Jacek Labijak – Franz Teller
 • Magdalena Boć – Marylin
 • Mateusz Radoch – Jeff Koons
 • Piotr Zamudio-Zeidler – Damien Hirst
 • Piotr Burdzel – Alter ego Jeda
 • Patryk Makowski – Alter ego Ojca
 • Victoria Makowska – Alter ego Olgi
 • Magdalena Boć – Przedmiot
 • Marek Tynda – Jasselin
 • Justyna Święs – Helene

 

Spektakl zalecany dla widzów od 16 roku życia.

 

Bilety będą do kupienia wyłącznie w kasie Teatru Wybrzeże w Gdańsku w sobotę, 12 maja 2018 r. od godz. 14.00. Organizatorzy akcji zastrzegają, że jedna osoba może kupić maksymalnie dwa bilety.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.