Urząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/fcaed8c5-134d-4138-a5f8-63463fce8b09.png Krajobraz po powodzi w gminie Kańczuga na Podkarpaciu. Fot. facebook.com/Urząd-Miasta-i-Gminy-w-Kańczudze

Przyjacielska pomoc z Pomorza dla poszkodowanej w powodzi podkarpackiej gminy

Krajobraz po powodzi w gminie Kańczuga na Podkarpaciu. Fot. facebook.com/Urząd-Miasta-i-Gminy-w-Kańczudze
28.07.2020
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
28.07.2020

Radni województwa pomorskiego jednogłośnie zdecydowali o przekazaniu gminie Kańczuga na Podkarpaciu 240 tys. zł. Pieniądze pomogą odbudować zniszczoną w wyniku powodzi infrastrukturę drogową oraz sportową.

Decyzja została podjęta 27 lipca 2020 r. podczas XXIII sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego. Wniosek poparło 29 radnych. Nikt nie wstrzymał się od głosu, ani nie był przeciwko.

Przyjacielska pomoc

W drugiej połowie czerwca nad Polską, a głównie nad południowo-wschodnią jej częścią przechodziły liczne i gwałtowne burze. Takie zjawisko nawiedziło też gminę Kańczuga w powiecie przeworskim. 26 czerwca doszło do powodzi. Jak szacują meteorolodzy, tego dnia w ciągu kilku godzin spadło ponad 100 litrów wody na mkw. – Rozmawiałem z burmistrzem Kańczugi. Ich budżet jest niewielki, a szkody znaczne. Takie przyjacielskie wsparcie finansowe bardzo się w Kańczudze przyda – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Na co zostaną przeznaczone pieniądze?

Podkarpacka Kańczuga otrzyma 240 tys. zł. – Środki przeznaczone będą na naprawę infrastruktury drogowej. Chodzi o kilkaset metrów ważnych dla lokalnej społeczności dróg gminnych. Położony zostanie nowy asfalt, odmulone zostaną rowy odwadniające i przepusty – informował wicemarszałek Bonna. – Wsparcie od samorządu województwa pomorskiego przeznaczone zostanie również na naprawę bieżni lekkoatletycznej i oświetlenia stadionu miejskiego w Kańczudze – dodał. Dodatkowo naprawiony zostanie także chodnik na jednej z ulic.

Powódź błyskawiczna

To, co stało się pod koniec czerwca na Podkarpaciu, to tak zwana powódź błyskawiczna. Trwające kilkadziesiąt minut gwałtowne opady powodują bardzo szybki przybór wód w lokalnych potokach. Jednocześnie ziemia jest tak nasiąknięta, że nie może wchłonąć wody, która spływa korytami potoków bardzo szybko, a fala wzbierająca niszczy wszystko na swojej drodze. Szkody powodowane przez falę potęgują również wszelkie zanieczyszczenia, takie jak kamienie czy drzewa niesione przez wodę.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.