Ten materiał pochodzi z archiwum portalu.

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować działania zamieszczonych w tekście odsyłaczy ani zgodności technicznej warstwy materiału ze standardami dostępności. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Przy Stadionie Energa Gdańsk zrobisz test na COVID-19. Punkt drive-thru już działa

Przy Stadionie Energa Gdańsk zrobisz test na COVID-19. Punkt drive-thru już działa

Punkt testów w kierunku koronawirusa w formule drive-thru pod Stadionem Energa Gdańsk.

To pierwsze w Gdańsku miejsce, gdzie będzie można wykonać badanie w kierunku koronawirusa bez wysiadania z samochodu. Aby skorzystać z badania wystarczy zarejestrować się telefoniczne. Badanie jest bezpłatne.

 

Punkt został uruchomiony przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.

 

Drive-thru przy Stadionie

Namiot, w którym wykonywane są testy stanął przy Stadionie Energa Gdańsk. – Infrastruktura, którą konsekwentnie budujemy dla mieszkańców zyskuje nową funkcję. Tu przy najpiękniejszym stadionie otwieramy pierwszy w mieście punkt testowania w kierunku koronawirusa w formule drive-thru – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Punkt testów to wspólna inicjatywa miasta, wojewody pomorskiego oraz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. – Co ważne, lokalizacja punktu nie jest przypadkowa. Stadion jest doskonale skomunikowany. Łatwo tu dojechać z każdego zakątka nie tylko miasta ale i województwa – dodała.

 

Pobieranie wymazu w punkcie drive-thru. Fot. Aleksander Olszak

 

Studenci z GUMed

Punkt w Gdańsku jest bliźniaczo podobny do działającego od połowy kwietnia w Gdyni.– Pracują tu studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Nie tylko z wydziału lekarskiego. Są też studenci z ratownictwa medycznego czy pielęgniarstwa. Wszyscy zgłosili się na ochotnika. Chciałbym im bardzo podziękować za ten wolontariat. – mówił Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK. – Wielu studentów zaangażowało się w walkę z epidemią. Nie tylko pracują w takich punktach jak ten. Praca tutaj to spełnienie naszego powołania – dodała jedna ze studentek.

 

Jak to działa?

Test jest wykonywany osobom, które wcześniej zarejestrowały się telefonicznie. – Wystarczy zadzwonić pod numer 58 727-05-05. Telefon jest czynny w dni powszednie od 9 do 15 a w soboty i niedziele od 9 do 12 – informował dyrektor naczelny UCK. Podczas rejestracji zostanie przeprowadzony wywiad kwalifikujący do badania. Na badanie należy przyjechać samochodem. – Badanie odbywa się bez wysiadania z pojazdu. Nie będą obsługiwane osoby, które przyjadą rowerem czy pieszo – przedstawiał Kraszewski. Wymaz pobierany jest standardowo z nosogardzieli. Badanie przeprowadzane jest metodą RT-PCR. Po pobraniu wymazu pacjent może wrócić do domu, a o wyniku badania zostanie poinformowany telefonicznie.

 

Mapa dojazdu do punktu.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.