Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Przez 300 lat często zmieniał właścicieli… Poznaj historię dworu w Będominie

Przez 300 lat często zmieniał właścicieli… Poznaj historię dworu w Będominie

Dwór w Będominie przed 1912 r. (zdjęcie z albumu rodziny Dahlweid)

Potomkowie przedwojennych właścicieli dworu w Będominie przekazali pamiątki związane z jego historią na rzecz Muzeum Hymnu Narodowego. Trafią się one na nową wystawę, której wernisaż odbędzie się w czwartek, 19 kwietnia 2018 r.

 

Dwór w Będominie wybudowany na początku XVIII w. przez 300 lat swej historii często zmieniał właścicieli. Najbardziej znanym jest Józef Wybicki – autor słów polskiego hymnu narodowego. Rodzinie Wybickich, ale także dziejom innych rodzin, osób i instytucji oraz wydarzeniom związanym z tym miejscem poświęcona będzie nowa wystawa.

Duża część prezentowanych na niej obiektów została pozyskana dzięki uprzejmości potomków ostatnich właścicieli posiadłości w Będominie. Rodzina Dahlweid przekazała na ekspozycję liczne pamiątki, m.in. niepublikowane wcześniej zdjęcia dokumentujące wydarzenia z czasów II wojny światowej. Będzie tam też można zobaczyć zdjęcia zgromadzone w albumie Reginy Poczekaj, która w czasie wojny była pracownikiem przymusowym w będomińskim dworze. Dzięki temu przedstawione zostanie życie tego miejsca z różnych perspektyw: niemieckich właścicieli oraz polskiej pracownicy.

Wystawa pokaże też powojenną historię dworu, czyli krótki okres stacjonowania w Będominie Armii Czerwonej tuż po opuszczeniu majątku przez Dahlweidów, działalność powstałego tu gospodarstwa rolnego, a później instytucji edukacyjnych: Uniwersytetu Ludowego im. Józefa Wybickiego oraz szkoły podstawowej, która funkcjonowała do 1977 r.

 

Wystawa „Historia dworu w Będominie”

  • wernisaż: 19 kwietnia 2018 r., czwartek, godz. 14.00
  • wystawa czynna: 20 kwietnia 2018 r. – 30 kwietnia 2019 r.
  • Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
  • oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku
  • Będomin 16

 

Wystawa zainauguruje obchody 40-lecia Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, które od 1978 r. działa w dworze Wybickich jako oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.