Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Przed nami druga tura wyborów samorządowych. Głosowanie już w niedzielę, między innymi w Gdańsku

Przed nami druga tura wyborów samorządowych. Głosowanie już w niedzielę, między innymi w Gdańsku

Urna wyborcza w Gdańsku

Gdańsk, Pelplin, Tczew to tylko niektóre z miejscowości, gdzie odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Pierwsze nieoficjalne wyniki wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów poznamy już w niedzielę wieczorem.

 

Pierwsza tura wyborów odbyła się 21 października 2018 r. W większości miejscowości udało się wybrać włodarzy. Tam, gdzie żaden z kandydatów nie uzyskał ponad 50 proc. głosów, odbędzie się wyborcza dogrywka.

 

Głosuje 649 gmin

Wyborcza dogrywka odbędzie się w 649 gminach w całej Polsce, w tym w pięciu miastach wojewódzkich: Gdańsku, Krakowie, Kielcach, Olsztynie i Szczecinie. W Gdańsku zmierzą się walczący o reelekcję Paweł Adamowicz, który startuje z własnego komitetu wyborczego, i Kacper Płażyński z PiS. W pierwszej turze wyborów na prezydenta miasta Paweł Adamowicz osiągnął najlepszy wynik, zdobywając 43,7 proc. głosów. Kacper Płażyński dostał 32,3 proc. poparcia, a Jarosław Wałęsa, kandydat Koalicji Obywatelskiej, 25,3 proc. Przed II turą poparcia Adamowiczowi udzielił Zarząd Regionu Pomorskiego Platformy Obywatelskiej RP.

W Pelplinie zmierzą się ze sobą Mirosław Chyła z Kociewskiej Inicjatywy Samorządowej oraz Tomasz Czerwiński z PiS. Z kolei w Tczewie o fotel prezydenta walczyć będą Mirosław Pobłocki (Porozumienie na Plus) i Tadeusz Dzwonkowski (PiS). W gminie Puck w drugiej turze mieszkańcy wybierać będą pomiędzy Tadeuszem Puszkarczukiem (Komitet Wyborczy Wyborców Samorządowe Porozumienie Gminy Puck) a Katarzyną Burchacką – Klimczuk (Komitet Wyborczy Wyborców Lepsza gmina Puck).

 

Bitwa o frekwencję

W pierwszej turze wyborów samorządowych 21 października 2018 r. do urn poszła rekordowa liczba uprawnionych. Na Pomorzu frekwencja wyniosła 55,88 proc. W stolicy województwa głosowało 60,78 uprawnionych. Prezydenci Gdańska, Krakowa, Szczecina, Kielc i Białej Podlaskiej wspólnie zaprosili wyborców do udziału w symbolicznej „Bitwie o frekwencję” podczas drugiej tury wyborów. Chodzi o to, aby mieszkańcy pokazali, jak ważna jest dla nich demokracja i zaangażowanie w lokalne sprawy.

 

Jak głosować?

Głosowanie w drugiej turze jest dużo prostsze. W lokalu wyborczym dostaniemy jedną kartę, na której umieszczone będą nazwiska dwóch kandydatów. Aby głos był ważny, wystarczy postawić znak X w kratce przy nazwisku popieranego przez nas kandydata. W niedzielę 4 listopada 2018 r. lokale wyborcze będą otwarte przez cały dzień od godziny 7 do 21.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.