Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Sejm przyjął ustawę o Sądzie Najwyższym. Protesty przed sądami na całym Pomorzu [WIDEO]

Sejm przyjął ustawę o Sądzie Najwyższym. Protesty przed sądami na całym Pomorzu [WIDEO]

Ludzie protestujący przed sądem

Od kilku dni trwają protesty przed Sądem Okręgowym w Gdańsku oraz sądami w innych miastach województwa pomorskiego. W środę, 19 lipca 2017 r., w Gdańsku było to już blisko tysiąc osób. Organizatorzy uważają, że w czwartek będzie jeszcze więcej.

 

W środę i czwartek w Sejmie w Warszawie trwała walka o Sąd Najwyższy. Ustawa autorstwa PiS trafiła do komisji sprawiedliwości. Jej obrady były niezwykle burzliwe.

W czwartek o godz. 14 w rozpoczęło się głosowanie nad projektem. Sejm nie zgodził się na wniosek opozycji o odrzucenie projektu w całości, przyjął poprawki PiS. O godz. 15 Sejm przyjął ustawę PiS o Sądzie Najwyższym. Za głosowało 235 posłów, 192 przeciw, 23 wstrzymało się od głosu.

Tempo prac jest błyskawiczne, ustawa trafi teraz do Senatu. 

 

Ludzie protestują na ulicach. Następne demonstracje dziś wieczorem (czwartek)

Na ulicach miast demonstruje coraz więcej osób. W środę protesty odbywały się w wielu miastach Polski, m.in. w: Warszawie, Rzeszowie, Poznaniu. Na Pomorzu protesty organizowane są przez wszystkie partie opozycyjne, stowarzyszenia i Komitet Obrony Demokracji. Oprócz Gdańska ludzie gromadzili się także w: Gdyni, Słupsku, Pucku, Wejherowie czy Lęborku. Mieszkańcy zbierali się przed budynkami sądów, aby wyrazić swój sprzeciw wobec zmian w sądownictwie.

Na czwartek, 20 lipca, na godz. 21, organizatorzy zapowiadają kolejne protesty przed Sądem Okręgowym w Gdańsku i sądami rejonowym w innych miastach Pomorza. W Gdańsku ze względu na ograniczone miejsce przed sądem, możliwa jest jeszcze zmiana lokalizacji.

 

W środę przed sądem było tysiąc osób

W środę w Gdańsku było ok. tysiąca osób. Protestujący przyszli ze świecami, flagami Polski oraz egzemplarzami konstytucji.

W czasie protestu odczytano odezwy do narodu „My, obywatelki, My obywatele” podpisane m.in. przez: Władysława Frasyniuka, Lecha Wałęsę, Aleksandra Kwaśniewskiego, Bronisława Komorowskiego i wielu innych. Pod koniec zgromadzenia organizatorzy odczytali listę miast, w których w środę odbyły się protesty solidaryzujące się z wielką manifestacją w Warszawie, było ich kilkadziesiąt.

 

Piosenka Trójmiejskiej Akcji Kobiecej TAK

Przed sądem w Gdańsku było też skandowanie haseł oraz wspólne wykonanie protest songu przygotowanego przez działaczki Trójmiejskiej Akcji Kobiecej TAK. Do melodii przeboju zespołu Pink Floyd „Another Brick in the Wall” setki zgromadzonych na proteście osób śpiewało:

My żądamy wolnych sądów,

My nie chcemy słuchać kłamstw,

Niezawisłość, niezależność

Sprawiedliwość to nie żart!

Hej władzo! Koniec bliski już!

Zostaw demokrację, bo poczujesz nasz gniew!

Nie pójdziemy w ciemno, jak barany na rzeź!

Gdzie Temidy miecz i waga,

Tam nie wasze miejsce jest,

Sądownictwo – trzecia władza,

I tak macie pierwsze dwie!

Hej władzo! Z sądów wynoś się!

Przestań łamać prawo, bo poczujesz nasz gniew!

Nie pójdziemy w ciemno, jak barany na rzeź!

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.