Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Protest aktorów Teatru Wybrzeże przeciwko zmianom w sądownictwie. Publiczność: „Dziękujemy”

Protest aktorów Teatru Wybrzeże przeciwko zmianom w sądownictwie. Publiczność: „Dziękujemy”

Mary Page Marlowe,

Po spektaklu „Mary Page Marlowe" w niedzielę, 16 lipca 2017 r. aktorka Katarzyna Z. Michalska w imieniu zespołu odczytała oświadczenie przeciwko planowanym przez PiS zmianom w sądownictwie. Podobne protesty odbyły się w innych miejscach na Pomorzu.

 

Przypomnijmy, Sejm w ubiegłym tygodniu przyjął zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych. W nocy z piątku na sobotę, z 14 na 15 lipca 2017 r., Senat bez poprawek poparł nowe ustawy. Projekt PiS zakłada m.in. przejście w stan spoczynku dotychczasowych sędziów Sądu Najwyższego, a o jego przyszłym składzie decydowałby minister sprawiedliwości.

 

Aktorzy: działania rządu podważają demokratyczny porządek

Po niedzielnym spektaklu „Mary Page Marlowe” w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, aktorzy i dyrekcja wyszli na scenę, a aktorka Katarzyna Z. Michalska odczytała protest zespołu i dyrekcji przeciwko przejęciu przez PiS Trybunału Konstytucyjnego i przeciwko nocnej ustawie Parlamentu:

 

Jak zareagowała publiczność?

Obecna na spektaklu Alina Kietrys, była redaktorka naczelna Radia Gdańsk, reakcje publiczności tak zrelacjonowała na swoim Facebooku:

„W trakcie czytania zaprotestowała głośno jedna pani okrzykiem <Wstydzilibyście się!> i opuściła ostentacyjnie widownię, natomiast zdecydowana większość publiczności wstała i spontanicznie oklaskiwała gest artystów. Pojawiły się skandowane okrzyki <dziękujemy!>. Słowem był tzw. incydent. Pod teatrem rozgorzały dyskusje, czy po spektaklu pełnym nagości i dość frywolnych scen, należy wygłaszać polityczne apele. No cóż, polityka święta nie jest i bywa <nagą prawdą>”.

 

Protesty przeciwko projektowi ustawy o Sądzie Najwyższym

Tysiące ludzi w całej Polsce w niedzielę protestowały przeciwko zmianom. W Warszawie o godz. 15 kilka tysięcy osób manifestowało przed Sejmem. W całej Polsce o godz. 21 przed gmachami sądów zapłonęły znicze. Łańcuch światła rozświetlił też Pomorze. W Gdańsku przed budynkami Sądu Okręgowego i Sądu Apelacyjnego w Gdańsku zebrało się ponad 1000 osób, a w Gdyni – ponad 500.

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.