Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Premierowe książki, spektakle i koncerty. Zaczyna się Festiwal Kultury Żydowskiej w Gdańsku

Premierowe książki, spektakle i koncerty. Zaczyna się Festiwal Kultury Żydowskiej w Gdańsku

W ramach festiwalu Zbliżenia odbędzie się koncert Urszuli Makosz z zespołem „Mi amor, mi alegria – Pieśni Żydów Sefardyjskich". Artyści zaprezentują utwory w języku ladino, charakterystyczne dla kultury muzycznej Żydów sefardyjskich, spadkobierców kulturowych Żydów wypędzonych w XVI wieku z Hiszpanii i Portugalii. Fot. Marcin Brzózka / mat. prasowe

Od środy 4 września do niedzieli 8 września 2019 r. będzie można poznać współczesną kulturę żydowską. W programie festiwalu m.in. projekcje filmowe, wykład o chasydach Mikołaja Trzaski i Magdaleny Budy, spektakle oraz koncerty. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

 

To już siódma odsłona Festiwalu Kultury Żydowskiej Zbliżenia w Gdańsku.

Coś dla każdego

Festiwal Kultury Żydowskiej Zbliżenia w Gdańsku skupi się na wielu aspektach kultury: teatrze, muzyce, literaturze oraz malarstwie, grafice i rzeźbie. Będą specjalne wystawy, spektakle muzyczno-słowne, a także spotkania z autorami książek i dyskusje. Dla najmłodszych zaplanowano warsztaty plastyczne.

Fanów kina powinny zainteresować na projekcje filmowe. Będzie można zobaczyć film „Opowieść o miłości i mroku” w reżyserii Natalie Portman, który jest ekranizacją bestsellerowej powieści izraelskiego pisarza Amosa Oza. Będą też dwa filmy dokumentalne w reżyserii Andrzeja Dudzińskiego: „Co się stało z naszymi sąsiadami? Okruchy pamięci” to film opowiadający o znanych miejscach w Kartuzach i historiach rodzin żydowskich w tym mieście oraz obraz „W cieniu wielkiej synagogi”, czyli pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny ukazujący historię Żydów w Gdańsku.

 

Muzyczna strona festiwalu

Bardzo silna jest muzyczna strona festiwalu. W programie znalazły się cztery wyjątkowe koncerty. Academia Musica Judaica doczekała się już trzeciej odsłony. W tym roku do współpracy z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku dołączyło Hochschule für Musik w Norymberdze. Dzięki temu powstały kompozycje reprezentujące aktualne spojrzenie na muzykę żydowską.

Ciekawie zapowiada się premierowy koncert Izabeli Goldstein „Piosenki żydowskiego półświatka”, która przedstawi unikalny repertuar muzyki żydowskiej dotyczący losów przestępców z początku wieku, m.in kieszonkowca Arwejmla czy Harszla ze Świętokrzyskiej. Wyjątkowy będzie z pewnością koncert Urszuli Makosz z zespołem „Mi amor, mi alegria – Pieśni Żydów Sefardyjskich”. Artystka żywiołowym, pełnym ekspresji, a jednocześnie melancholijnym i nastrojowym brzmieniem oraz utworami w języku ladino zabierze słuchaczy w podróż, podczas której będą mieli okazję poznać historię i kulturę Żydów wypędzonych w XVI wieku z Hiszpanii i Portugalii.

W sobotę odbędzie się premiera koncertu „Der Hemszech = Kontynuacja” Marii Ka z zespołem, napisanego i zaśpiewanego w całości w języku jidysz. Koncert skupi się na indywidualnych historiach kobiecych oraz kobiecej historii rodowej.

Zob. program Festiwalu Kultury Żydowskiej Zbliżenia w Gdańsku (pdf).

 

VII Festiwal Kultury Żydowskiej Zbliżenia w Gdańsku

  • 4-8 września 2019 r., środa-niedziela
  • Galeria Wnętrz City Meble, Strefa Inspiracji, al. Grunwaldzka 211, Gdańsk
  • Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7, Gdańsk
  • Republika Marzeń Gdańska Szkoła Artystyczna, ul. Słowackiego 21, Gdańsk
  • Biblioteka Manhattan, al. Grunwaldzka 82, Gdańsk
  • wstęp wolny (na niektóre spektakle i warsztaty obowiązuje bezpłatna rezerwacja miejsc pod adresem festiwalzblizenia@gmail.com)
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.