Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Poznali smak żeglarskiej przygody. W dziewiętnastu rejsach wzięło udział ponad 500 uczniów [POMORZE NA MORZE]

Poznali smak żeglarskiej przygody. W dziewiętnastu rejsach wzięło udział ponad 500 uczniów [POMORZE NA MORZE]

Uczniowie, którzy wzięli udział w akcji Pomorze na morze

Akacja Pomorze na Morze trwała tydzień. Uczniowie pomorskich szkół pływali po Zatoce Gdańskiej na legendarnym pokładzie „Zawiszy Czarnego". Samodzielnie stawiali i zwijali żagle, myli pokład i pomagali kapitanowi w cumowaniu. Była też okazja do zwiedzania jednostki i poznania jej historii.

 

Mimo zmiennej wrześniowej pogody w rejsach wzięli udział uczniowie z ponad 30 szkół z całego województwa.

 

Ahoj przygodo!

Każdy rejs po Zatoce Gdańskiej trwał około dwóch godzin. Młodzież musiała współpracować na jachcie z załogą. Stawiali i zwijali żagle, cumowali, myli pokład, a także wspierali kapitana w prowadzeniu Zawiszy. Załoga pokazała uczniom wszystkie zakamarki statku. Oglądali kajuty, mesę, zajrzeli do kambuza, a nawet do siłowni. Kapitan opowiedział też o historii Zawiszy Czarnego, który jest legendarnym jachtem Związku Harcerstwa Polskiego.

Aura nie rozpieszczała młodych adeptów żeglarstwa. Była wyjątkowo zmienna – od słonecznej ciepłej pogody i niedużej fali, po deszcz, a nawet grad i mocniejsze zafalowanie. Najważniejsze, że nie zabrakło wiatru, dzięki któremu na Zawiszy udało się pływać na pełnych żaglach. Młodzi żeglarze byli bardzo zadowoleni. Wielu z nich po raz pierwszy pływało na morzu.

 

 

Niepodległa na morzu

Była to już 11 edycja akcji, a udział w niej wzięli chętni uczniowie pomorskich powiatów. Tegoroczne Pomorze na Morze związane byłe z obchodami stulecia niepodległości Polski. Poza rejsem uczniowie odwiedzili Muzeum Marynarki Wojennej. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy certyfikat, poświadczający udział w rejsie na Zawiszy i kalendarz trójdzielny freskiem Niebo Polskie. Malowidło, które wykonano w latach 30. ubiegłego stulecia, było symbolem polskości w Gdańsku. Po zniszczeniu przez Niemców zostało odtworzone dopiero w tym roku na suficie auli dawnego Gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku (ul. Augustyńskiego – obecnie budynek należący do urzędu marszałkowskiego).

 

Organizatorem Pomorze na Morze jest Pomorski Związek Żeglarski przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Akcja odbyła się w dniach 24-28 września 2018 r. w ramach wojewódzkich obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.