Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/f84bc150-b1a8-42f3-ac19-0cbf9662c7e4.jpg Poznaj tajniki pracy na wykopaliskach i historię gdańskiego Zamczyska. Weekend warto spędzić z archeologią

Poznaj tajniki pracy na wykopaliskach i historię gdańskiego Zamczyska. Weekend warto spędzić z archeologią

Warsztaty archeologiczne

Weekend z Archeologią to wyjątkowa impreza plenerowa dla całej rodziny. Szykuje się mnóstwo zabawy, ale równie istotny jest walor edukacyjny – promowanie dobrych standardów w ochronie dziedzictwa kulturowego. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza w sobotę i niedzielę, 8-9 września 2018 r. do wspólnego rozwiązywania zagadek przeszłości.

 

Jedną z głównych atrakcji festynu będzie spacer z archeologiem, który podczas ubiegłorocznej edycji cieszył się dużym zainteresowaniem gdańszczan i turystów. Spacer poprowadzi Bogdan Kościński, kierownik Działu Zbiorów Gdańskich z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Tematem przechadzki połączonej z opowieścią będzie historia gdańskiego Zamczyska.

Dodatkowo, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku przygotuje wystawę plenerową o odkryciach i badaniach archeologicznych na Pomorzu, natomiast Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim pojawi się z wystawą „Krzemionki – pradziejowe kopalnie krzemienia pasiastego – w drodze do UNESCO”.

 

Archeologia w świecie literackim

W tym roku Weekend z Archeologią skupi się szczególnie na archeologii w świecie literackim. W ramach imprezy planowane są spotkania z czołowymi polskimi pisarkami. Pojawią się Elżbieta Cherezińska – autorka bestsellerowych powieści historycznych inspirowanych początkami państwa polskiego, a także Marta Guzowska – archeolożka i pisarka, dla której wykopaliska to drugi dom, a najlepszymi miejscami do odpoczynku są muzea (to tam zwykle powstają ostatnie rozdziały jej książek). Czytelnicy będą mieli okazję zadać pytania, podyskutować i zdobyć autografy. Spotkania literackie poprowadzi Olga Kowalska, autorka popularnego i wielokrotnie nagradzanego bloga Wielki Buk.

Ponadto w planie są dwa spotkania z Magdaleną Sprenger, autorką powieści dla dzieci. Pisarka opowie o tym, jak archeologiczna pasja znalazła wyraz w jej książkach, a następnie poprowadzi zajęcia warsztatowe dla najmłodszych.

 

Zajęcia dla małych odkrywców

Dzięki warsztatom przygotowanym przez pracowników Muzeum Archeologicznego w Gdańsku ich uczestnicy poznają pracę archeologa od kuchni. Będzie można m.in. wykonać kopię zabytku, odtworzyć rysunki naskalne albo ułożyć ceramiczne puzzle. Oprócz tego będą zajęcia plastyczne, tworzenie diademów, ozdabianie mieczy, ucieranie ziarna i tkanie na bardku. Kto je ukończy, otrzyma pamiątkowy Dyplom Młodego Archeologa.

Specjaliści pokażą też, jak przeprowadza się pomiary archeologiczne i wyjaśnią podstawy konserwacji. Silne wsparcie zapewnią studenci archeologii z Uniwersytetu Gdańskiego. Z kolei pracownicy Muzeum Gdańska zaprezentują metodę laserowego czyszczenia detali architektonicznych. Pokazowi będzie towarzyszyć wystawa planszowa o gdańskim gotyku oraz prezentacja poświęcona problematyce ochrony średniowiecznej architektury.

Paweł Szymański i Marta Florkowska z Pracowni Garncarnia poprowadzą warsztat strycharski, polegający na formowaniu cegieł. W niedzielę pojawi się Leszek Zulewski, kowal-artysta współpracujący z Kuźnią Wodną w Oliwie, który zaprezentuje, jak wykonywano okucia budowlane w dawnym Gdańsku.

 

Czym dawniej bawiły się dzieci?

Na Weekendzie z Archeologią zagości Faktoria Handlowa z Pruszcza Gdańskiego, a jej pracownicy poprowadzą gry i zabawy z czasów, gdy nie było komputerów ani Internetu. Natomiast dr Jerzy Marek Łapo zaprezentuje oryginalne i zakręcone Obwoźne Muzeum Bąków. Będzie można wprawić w ruch wirujące zabawki, a przy okazji posłuchać o historii bąków na przestrzeni wieków.

Oprawę muzyczną imprezy zapewni zespół Tryzna. Tworzą go nie tylko muzycy, ale przede wszystkim rekonstruktorzy, którzy występują w strojach z epoki. Ponadto badają średniowieczną ikonografię i manuskrypty w poszukiwaniu zabytków muzycznych, a także odtwarzają średniowieczne instrumenty, takie jak: lira korbowa, szałamaja, harfa, mandola, bombardy, dudy.

 

Poszukiwanie zabytków a prawo

Na czas Weekendu z Archeologią Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków utworzy specjalny punkt informacyjny. Pracownicy Wydziału ds. Zabytków Archeologicznych będą udzielali informacji o miejscach chronionych prawnie w województwie pomorskim, a także wyjaśnią procedury obowiązujące podczas prac przy obiektach objętych ochrona konserwatorską. Natomiast Agnieszka Kowalska, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków opowie o szkodach powodowanych przez nielegalne poszukiwania zabytków.

 

Weekend z Archeologią. Zagadki przeszłości

  • 8 września 2018 r., sobota, godz. 10.00-18.00
  • 9 września 2018 r., niedziela, godz. 11.00-17.00
  • plac przy ul. Rycerskiej
  • Gdańsk
  • wstęp – bezpłatny

 

W programie:

  • zajęcia warsztatowe i zabawy edukacyjne dla dzieci: W zamku i na wojnie, Pracownia kopii, Stary młyn, Tajniki ceramiki, Teczka archeologa, Mali odkrywcy, Archeologia malowana, Archeologiczne skarby oraz Po nici do krajki (uczestnicy zajęć, którzy przejdą przez wszystkie stanowiska i zbiorą komplet odznak-naklejek, otrzymają Dyplom Młodego Archeologa)
  • pokazy dawnych rzemiosł, w tym wyrabianie cegieł i układanie gotyckiego wątku muru, a w niedzielę dodatkowo: kucie gotyckich zawiasów drzwiowych, uchwytów i gwoździ
  • pokazy laserowego czyszczenia detali architektonicznych: cegły, kamienia i metalu prowadzone przez pracowników Muzeum Gdańska (od godz. 12.00)
  • dawne gry i zabawy plebejskie prowadzone przez pracowników Faktorii Handlowej z Pruszcza Gdańskiego
  • występy muzyczne, opowiadanie średniowiecznych legend i warsztaty tworzenia instrumentów prowadzone przez zespół Tryzna
  • wystawy historyczne i archeologiczne przygotowane przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku oraz Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim
Plakat Weekend z Archeologią

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 września 2018 r., sobota

  • godz. 10.30 – Porachujmy kości – warsztaty antropologiczne dla dzieci (prowadzenie: dr Aleksandra Pudło)
  • godz. 12.30 – spotkanie z Magdaleną Sprenger, autorką powieści dla dzieci
    Po spotkaniu – zajęcia plastyczno-historyczne dla dzieci (prowadzenie: Magdalena Sprenger i Ewa Adamska-Grzymała, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku)
  • godz. 14.00 – spacer z archeologiem – śladami gdańskiego Zamczyska (prowadzenie: Bogdan Kościński, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku)
  • godz. 14.00 – Obwoźne Muzeum Bąków – prezentacja dawnych zabawek i wykład dra Jerzego Marka Łapo
  • godz. 16.00 – spotkanie z Martą Guzowską, autorką archeologicznych kryminałów (prowadzenie: Olga Kowalska, blog literacki Wielki Buk)

 

9 września 2018 r., niedziela

  • godz. 11.00 – Porachujmy kości – warsztaty antropologiczne dla dzieci (prowadzenie: dr Aleksandra Pudło)
  • godz. 12.30 – spotkanie z Magdaleną Sprenger, autorką powieści dla dzieci
    Po spotkaniu – zajęcia plastyczno-historyczne dla dzieci (prowadzenie: Magdalena Sprenger i Ewa Adamska-Grzymała, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku)
  • godz. 14.00 – wystąpienie Agnieszki Kowalskiej, Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, na temat nielegalnego poszukiwania zabytków oraz obowiązującego w Polsce prawa
  • godz. 14.00 – spacer z archeologiem – śladami gdańskiego Zamczyska (prowadzenie: Bogdan Kościński, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku)
  • godz. 15.00 – spotkanie z Elżbietą Cherezińską, autorką bestsellerowych powieści historycznych. (prowadzenie: Olga Kowalska, blog literacki Wielki Buk)

 

Wydarzenie na Facebooku

 

Festyn stanowić też będzie okazję do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym „Jestem archeologiem – rozwiązuję zagadki przeszłości”.

Zobacz: Jak wygląda archeolog przy pracy? Zrób zdjęcie i wygraj nagrody w muzealnym konkursie

 

Wydarzenie organizowane jest w ramach obchodów Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. Patronat honorowy nad imprezą objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.