Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Poznaj historię z „Wehikułem Czasu”. Pożegnanie lata w Twierdzy Wisłoujście

Poznaj historię z „Wehikułem Czasu”. Pożegnanie lata w Twierdzy Wisłoujście

Rekonstruktorzy w Twierdzy Wisłoujście

Podczas festiwalu historycznego „Wehikuł Czasu" w sobotę, 28 września 2019 r. będzie można spotkać rekonstruktorów wcielających się w postacie z dawnych epok. Dla mieszkańców Gdańska i turystów to ostatnia okazja w tym sezonie na wizytę w zabytkowej twierdzy. Do Wisłoujścia będzie można dopłynąć żaglowcem z Nowego Portu.

 

„Wehikuł Czasu” to wydarzenie, które powstało w Twierdzy Wisłoujście 2011 r. Festiwal przybliżał mieszkańcom Gdańska historię miasta i regionu. Po kilku latach przerwy powrócił do zabytkowej fortyfikacji.

 

Główną atrakcją będzie pojedynek rycerski

– „Wehikuł Czasu” to ostatnia okazja by zwiedzić Twierdzę Wisłoujście w tym roku i poznać jej historię dzięki kilkudziesięciu rekonstruktorom. Począwszy od 1 października obiekt staje się schronieniem dla chronionych gatunków nietoperzy. Bramy otworzymy ponownie dopiero 1 maja 2020 roku – mówi Maciej Flis z Muzeum Gdańska, kierownik oddziału Twierdza Wisłoujście.

Podczas imprezy będzie można spotkać średniowiecznych rycerzy, muszkieterów z XVII w. i oddziały gdańskiego garnizonu z XVIII w., wojska polskie z września 1939 r. oraz grupę rekonstrukcyjną służby zasadniczej wojska polskiego. Najważniejszą atrakcją tego dnia będzie pojedynek rycerski, który stoczy zwycięzca licytacji przeprowadzonej w ramach tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Walka rozpocznie się o godz. 16.00 na dziedzińcu fortu Carré.

W ramach „Wehikułu czasu” dostępne będą także: wieża z tarasem widokowym, Dom Komendanta z wystawą archeologiczną, dwie kazamaty oraz bastion fortu położony bezpośrednio nad Wisłą. W każdym z tych miejsc na zwiedzających oczekiwać będą przewodnicy i przewodniczki. Natomiast przy ognisku będzie można upiec przygotowane przez siebie specjały, a w kuchni polowej zakupić ciepły posiłek. Dostępne będą również leżaki dla osób strudzonych zwiedzaniem.

 

Wehikuł Czasu w Twierdzy Wisłoujście. Pożegnanie lata

 • 28 września 2019 r., sobota, godz. 10.00-17.30
 • Twierdza Wisłoujście
 • oddział Muzeum Gdańska
 • ul. Stara Twierdza 1
 • Gdańsk
 • wstęp – biletowany:
  normalny – 15 zł
  ulgowy – 7 zł
  rodzinny – 35 zł (do 8 osób, w tym dwie dorosłe)

Tego dnia będzie obowiązywać specjalna taryfa dla seniorek oraz seniorów. Osoby powyżej 60 roku życia zapłacą za bilet tylko złotówkę.

 

Wydarzenie na Facebooku

 

*  *  *

 

Rejsy żaglowcem Baltic Star

Do Twierdzy Wisłoujście będzie można dotrzeć nie tylko samochodem czy rowerem. Jeśli dopiszą warunki pogodowe, od godz. 10.00, co 30 min. z przystanku tramwaju wodnego Nabrzeże Zbożowe w Nowym Porcie będzie kursował żaglowiec Baltic Star. W przypadku większej ilości chętnych kursy będą się odbywać ze zwiększoną częstotliwością.

 • koszt przeprawy w obie strony:
  normalny – 10 zł
  ulgowy – 5 zł
  przewóz roweru – 5 zł/szt.
 • koszt przeprawy w jedną stronę:
  normalny – 6 zł
  ulgowy – 3 zł
  przewóz roweru – 3 zł/szt.

Na pokładzie będzie możliwość zapłaty za przeprawę kartą płatniczą.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.