Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/c77cb4fd-5371-4146-abad-241bf64427ae.jpg Poznaj historię rodziny słynnych gdańskich złotników. W Galerii Palowej zostanie otwarta nowa wystawa

Poznaj historię rodziny słynnych gdańskich złotników. W Galerii Palowej zostanie otwarta nowa wystawa

Srebrna podstawa naczynia do owoców (XIX w.)

Ponad 350 eksponatów, sprowadzonych z całego świata, opowie o złotniczej rodzinie Stumpfów. Wystawę poświęconą ich działalności jubilerskiej będzie można zobaczyć w Muzeum Gdańska. Wernisaż zaplanowano na czwartek, 12 grudnia 2019 r. w Galerii Palowej.

 

Od czasu otwarcia przez Carla Stumpfa warsztatu przy ulicy Złotników 32 w Gdańsku minęło ponad 215 lat. Być może 5 kwietnia 1804 r. nikt z wizytujących niewielki zakład złotniczy nie przypuszczał, że za blisko sto lat wyroby jubilerskie Stumpfów zdobędą międzynarodowe uznanie, a ich rodzina będzie odpowiedzialna za konserwację wyposażenia bursztynowej komnaty. O tym, że ich prace znajdą się kiedyś na wystawie w gdańskim muzeum zapewne też nikt nie przypuszczał.

 

Rodzinny interes gdańskich złotników

Wystawa „Srebra od pokoleń. Gdańscy złotnicy Stumpfowie 1804-1945″ to pierwsza próba ukazania twórczości pochodzących ze Śląska złotników od pierwszych lat XIX w. do 1945 r.

– Stumpfowie zaczynali od niewielkiego warsztatu.
W 1945 r. rodzinny interes składał się z czterech kamienic przy ul. Złotników, a także sklepu przy Długiej 29/30 i kolejnych we Wrzeszczu i Sopocie.
Po 1945 r. do Gdańska nie wrócili, ale wyroby złotnicze Stumpfów znajdują się w zbiorach gdańskich muzeów oraz w prywatnych kolekcjach
na całym świecie – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Nasza wystawa to okazja do zapoznania się nie tylko z pięknymi wyrobami, ale także ciekawymi historiami sukcesu pokoleń gdańskich artystów i przedsiębiorców.

W Galerii Palowej zostanie pokazanych ponad 350 wyrobów jubilerskich: dekoracyjnych, użytkowych, sakralnych i okolicznościowych, a także zdjęć, w tym dagerotyp z wizerunkiem Carla Mortiza Stumpfa
z 1847 r. Eksponaty pochodzą ze zbiorów muzealnych, z zasobów kościelnych, archiwów i bibliotek z całego świata, np. z Holandii, Norwegii, Niemiec i z… australijskiego Sydney. Blisko co czwarty eksponat został użyczony przez osoby prywatne.

Carl Mortiz Stumpf

Carl Mortiz Stumpf (dagerotyp, 1847 r.), ze zbiorów prywatnych. Mat. prasowy Muzeum Gdańska

Wyroby Stumpfów przez prawie 140 lat stanowiły podstawę ich wysokiej pozycji na rynku lokalnym i zagranicznym. – Stumpfowie cały czas rozwijali i unowocześniali firmę. Umiejętnie stosowali różnorodne techniki i metody zdobnicze. Wyznaczali też trendy, wprowadzając innowacyjne rozwiązania, za które otrzymywali nagrody na najważniejszych światowych wystawach. Umieli wyczuć rynek. Świetnie rozumieli, że ze swoimi wyrobami mogli dotrzeć zarówno do ludzi średniozamożnych, jak i elit. Realizowali intratne zlecenia władz lokalnych, a z drugiej strony produkowali drobne broszki czy bibeloty dla turystów. Sięgali także chętnie po bursztyn. Od początku XX wieku wyroby ze złota Bałtyku zyskiwały na popularności w dużej mierze dzięki Stumpfom – informuje Anna Frąckowska z Muzeum Gdańska, kurator wystawy.

 

 

Srebra od pokoleń. Gdańscy złotnicy Stumpfowie 1804-1945

 • wernisaż: 12 grudnia 2019 r., czwartek, godz. 14.00
 • wystawa czynna: 13 grudnia 2019 r. – 30 kwietnia 2020 r.
 • Muzeum Gdańska
 • Ratusz Głównego Miasta – Galeria Palowa
 • ul. Długa 46/47
 • Gdańsk

 

Wydarzenie na Facebooku

 

Wstęp na wernisaż jest bezpłatny, później będzie biletowany zgodnie z cennikiem muzeum. Obowiązujące do końca 2019 r. ceny biletów wynoszą: normalny – 12 zł, ulgowy – 6 zł, rodzinny – 20 zł. Posiadacze Karty Mieszkańca mogą zobaczyć wystawę nieodpłatnie.

 

Wydarzenia towarzyszące:

„Srebra od pokoleń”. Oprowadzanie kuratorskie

 • 12 grudnia 2019 r., sobota, godz. 12.00
  25 stycznia 2020 r., sobota, godz. 12.00
  15 lutego 2020 r., sobota, godz. 12.00
 • Muzeum Gdańska
 • Ratusz Głównego Miasta – Galeria Palowa
 • ul. Długa 46/47
 • Gdańsk
 • wstęp – bezpłatny

Promocja katalogu złotnictwa Muzeum Gdańska

 • 16 stycznia 2020 r., czwartek, godz. 17.00
 • Muzeum Gdańska
 • Ratusz Głównego Miasta – Galeria Palowa
 • ul. Długa 46/47
 • Gdańsk
 • wstęp – bezpłatny
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.