Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Poznaj historię jednej torebki. W kartuskim muzeum zobaczysz prezent, który otrzymała księżna Kate

Poznaj historię jednej torebki. W kartuskim muzeum zobaczysz prezent, który otrzymała księżna Kate

Torebka wykonana przez Annę Prill

Na wystawie w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach od soboty, 27 kwietnia 2019 r. zobaczyć będzie można torebkę wykonaną przez hafciarkę Annę Prill. Jej oryginalna wersja, z wyszytym złotą nicią wzorem kaszubskim, została podarowana księżnej Kate podczas wizyty na Pomorzu w 2017 r.

 

„Historia jednej torebki” to tytuł wystawy, na której zaprezentowana zostanie elegancka kopertówka z haftem kaszubskim wyszytym złotą nicią. Torebka została zaprojektowana i wykonana własnoręcznie przez Annę Prill.

 

Anna Prill jest artystką, malarką i hafciarką mieszkającą w Pruszczu Gdańskim.

Przygodę z haftem szychem złotogłowia kaszubskiego rozpoczęła kilka lat temu, zapisując się na roczny kurs haftu kaszubskiego „Od podstaw do mistrza”, organizowany przez Klub Hafciarski przy Oddziale Gdańskim Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Zajęcia obejmowały naukę techniki, kompozycji i kolorystyki haftu szkół żukowskiej, wdzydzkiej, wejherowskiej, puckiej oraz złotogłowia kaszubskiego (tzw. złotnicy).

W swojej twórczości Anna Prill potrafi świetnie połączyć tradycję z nowymi trendami, dzięki czemu jej sztuka zaistniała w przestrzeni publicznej. Dodatkowym atutem jej projektów są odniesienia do tradycji kaszubskiej.

Anna Prill

 

Torebka wykonana przez Annę Prill została podarowana księżnej Kate podczas wizyty, którą 18 lipca 2017 r. brytyjska para książęca odbywała na Pomorzu. Kopertówkę ozdobioną haftem kaszubskim wraz z tabakierą wręczył im marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Artystka wykonała także drugą jej wersję na prawach oryginału, a następnie przekazała ją społeczności Pruszcza Gdańskiego. Na wystawie, oprócz wspomnianej torebki, pokazane zostaną także inne hafty artystki, która inspiracje czerpie w dawnej sztuce haftowania srebrną i złotą nicią.

 

Historia jednej torebki

  • wernisaż: 27 kwietnia 2019 r., sobota, godz.18.00
  • wystawa czynna: do 18 maja 2019 r.
  • Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach
  • ul. Kościerska 1c
  • Kartuzy

 

W programie:

  • otwarcie wystawy haftu złotogłowia Anny Prill,
  • rozmowa z artystką,
  • prezentacja samochodu Jaguar, jakim podróżowali po Pomorzu książę William i księżna Kate.

 

Spotkanie poprowadzi Bartosz Gondek, znany dziennikarz i historyk.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.