Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Poznaj historię Beksińskich. Pokaz filmu o niezwykłej rodzinie w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku

Poznaj historię Beksińskich. Pokaz filmu o niezwykłej rodzinie w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku

Na zdjęciu od lewej: Zofia, Tomasz i Zdzisław Beksińscy

Losy Zdzisława, Zofii i Tomka będzie można poznać dzięki dokumentowi w reżyserii Marcina Borchardta „Beksińscy. Album wideofoniczny". Prezentacja filmu oraz dyskusja w środę, 10 stycznia 2018 r.

 

W dyskusji po filmie wezmą udział Magdalena Grzebałkowska (autorka powieści „Beksińscy. Portret podwójny”, na podstawie której powstał scenariusz) i Marcin Borchardt (scenarzysta i reżyser dokumentu). Spotkanie poprowadzi Przemysław Rydzewski.

 

Dramatyczne losy artystycznej rodziny

„Beksińscy. Album wideofoniczny” to niezwykła opowieść zrekonstruowana z prywatnych, wcześniej niepublikowanych, materiałów z archiwum rodziny.

Historia rodziny rozpoczyna się w Sanoku, miejscu urodzenia wybitnego polskiego malarza Zdzisława Beksińskiego. Film opowiada o skomplikowanej relacji z cierpiącym na depresję i podejmującym wielokrotnie próby samobójcze synem Tomkiem. Dokumentalny dramat rodzinny precyzyjnie zrekonstruowano z prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów archiwalnych, pochodzących w większości ze zbiorów Beksińskich. Przez niemal pół wieku Zdzisław Beksiński dokumentował całkowicie prozaiczne, codzienne życie swojej najbliższej rodziny. Robił to w rozmaitej formie: pisał listy, fotografował, prowadził dziennik foniczny, kręcił amatorskie filmy. Ten szalenie osobisty, pozbawiony jakichkolwiek znamion autokreacji, rodzinny pamiętnik robi szokujące wrażenie, szczególnie gdy codzienną egzystencją Beksińskich wstrząsają problemy Tomka.

Pokaz filmu odbywa się w ramach cyklu artBiografie.
 

artBiografie to cykl filmów dokumentalnych poświęconych artystom tworzących w różnych obszarach sztuki, którzy chcieli zmieniać świat, kanony artystyczne, postawy społeczne. Artystom, którzy udowodnili, że sztuka może odgrywać rolę w społeczeństwie, podejmować trudne tematy, sprzeciwiać się obowiązującym ideologiom, wpływać na wrażliwość. O tym, w jaki sposób twórczość artystów wpływała na współczesny im świat dyskutować będą zaproszeni po filmach goście, znawcy twórczości, świata i kontekstów społecznych, w jakich tworzyli bohaterowie cyklu.

 

 „Beksińscy. Album wideofoniczny”

  • 10 stycznia 2018 r., środa, godz. 18.00
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • ul. Długi Targ 39/40
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

Zobacz: Instytut Kultury Miejskiej
 

Beksińscy_baner

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.