Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Powstaną oczyszczalnie ścieków i kanalizacje sanitarne. 12 gmin z Pomorskiego otrzyma unijne dofinansowanie

Powstaną oczyszczalnie ścieków i kanalizacje sanitarne. 12 gmin z Pomorskiego otrzyma unijne dofinansowanie

Umowy na dofinansowanie rozbudowy sieci kanalizacyjnej oraz budowy i rozbudowy oczyszczalni ścieków w 12 pomorskich gminach zostały podpisane. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Prawie 88 milionów złotych będą kosztować przebudowy istniejących i budowa nowych oczyszczalni ścieków. Powstaną również dziesiątki kilometrów kanalizacji sanitarnych. 20 czerwca 2018 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego podpisano umowy na unijne wsparcie dla 12 projektów.

 

Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 otrzymały gminy: Cedry Wielkie, Choczewo, Czarna Dąbrówka, Kartuzy, Karsin, Kościerzyna, Nowa Karczma, Osieczna, Przodkowo, Skórcz, Starogard Gdański i Trąbki Wielkie.

 

Nowe oczyszczalnie ścieków

W Sobowidzu (gm. Trąbki Wielkie) i Osiecznej do tej pory nie było oczyszczalni ścieków. Dzięki dofinansowaniu unijnemu gminy wybudują obiekty, a oprócz tego poprowadzą  kanalizację sanitarną (w gminie Osieczna ponad 30 km, a w Sobowidzu ponad 23 km). Trąbki Wielkie w ramach dofinansowania z RPO WP 2014-2020 na ten cel otrzymają prawie 20 mln zł, a Osieczna ponad 9 mln zł.

 

Modernizacja istniejących oczyszczalni i kanalizacja sanitarna

W gminach: Choczewo, Czarna Dąbrówka i Skórcz zostaną przebudowane oczyszczalnie ścieków. Chodzi o to, by zwiększyć ich przepustowość, a tym samym więcej ludzi będzie mogło korzystać z sytemu oczyszczania ścieków. Dzięki temu gminy zadbają o środowisko, bo poprawi się jakość oczyszczanych odpadów. Gminy na ten cel otrzymają po 3,5 mln zł z Unii Europejskiej.

W pozostałych gminach (Cedry Wielkie, Karsin, Kartuzy, Kościerzyna, Nowa Karczma i Przodkowo) zostanie doprowadzona kanalizacja sanitarna do miejscowości, które nie korzystają jeszcze z oczyszczalni ścieków. Dzięki temu gospodarstwa domowe zostaną podłączone do oczyszczalni, co przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego.

Natomiast w gminie Starogard Gdański zostanie wybudowana instalacja do higienizacji osadów ściekowych powstających w oczyszczalni w Jabłowie. Dzięki temu rozwiązaniu osady, powstające podczas oczyszczania ścieków, zostaną w odpowiedni sposób zagospodarowane i zneutralizowane. — Zdaję sobie sprawę, że nie jest łatwo wybudować kanalizację albo postawić oczyszczalnię ścieków, zwłaszcza na terenach wiejskich — mówił podczas podpisania umów marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. — Z doświadczenia wiem, że problemem jest to, by nadążać za ciągle zmieniającymi się przepisami co do wielkości związków biogennych, które można odprowadzać lub gospodarki osadami. Z drugiej strony doceniam wysiłki samorządowców i gratuluję państwu uzyskania dofinansowania na realizację projektów — dodał marszałek.

Wartość wszystkich 12 projektów to 87 814 166,06 zł, a dofinansowanie do nich z RPO WP 2014-2020 wynosi prawie 57 mln zł.

 

Fot. Natalia Kłopotek-Głowczewska/Pomorskie.eu

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.