Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/ededcefe-5a24-4d77-9c17-9d6b0c90c2b1.jpg Powstał pomorski pakiet stabilizacji sportu dzieci i młodzieży. Ma pomóc organizacjom sportowym dotkniętym pandemią

Powstał pomorski pakiet stabilizacji sportu dzieci i młodzieży. Ma pomóc organizacjom sportowym dotkniętym pandemią

Fot. Sarah Bedu /unsplash.com

W związku z pandemią koronawirusa i zawieszeniem działalności, kluby oraz organizacje sportowe znalazły się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Potrzebny jest m.in. sprzęt do pracy zdalnej. Wielu trenerów i instruktorów może stracić środki do życia. Dlatego samorząd województwa pomorskiego, we współdziałaniu z Pomorską Federacją Sportu, opracował specjalny program, który ma wspomóc środowisko sportowe. Do rozdysponowania będzie 350-400 tysięcy złotych.

 

Program ma wspierać działalność klubów i organizacji sportowych skupionych w Pomorskiej Federacji Sportu.

 

Sport w epidemii ledwo dyszy

Przepisy związane z pandemią najpierw ograniczyły, a potem uniemożliwiły odbywanie zajęć sportowych i treningów. – Ze swej strony monitorujemy sytuację, rozmawiamy z wojewódzkimi związkami sportowymi oraz klubami, które borykają się z problemami finansowymi. Pomagamy w ich rozwiązywaniu – mówi Maciej Kowalczuk, za-ca dyrektora Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, jeden z inicjatorów programu antykryzysowego. – Niektóre, zwłaszcza te mniejsze kluby, potrzebują środków na podstawowe zakupy. Ostatnio poprzez Pomorski Związek Jeździecki dokupione zostały pasza i owies dla koni w małych klubach jeździeckich. – dodaje Kowalczuk. Tego typu problemów jest coraz więcej. W trudnej sytuacji znaleźli się także trenerzy i instruktorzy.

 

Jak będzie wyglądała pomoc?

Większość trenerów różnych dyscyplin sportowych przeszła na pracę zdalną z zawodnikami. Często brakuje odpowiedniego sprzętu i wiedzy informatycznej. Dlatego Pomorska Federacja Sportu zaopatruje ich w komputery i oprogramowanie oraz organizuje zdalne dokształcanie szkoleniowców. – Naszą pomoc określa pomorski pakiet stabilizacji sportu dzieci i młodzieży, który ma zapobiegać stratom w tym środowisku – tłumaczy Bartosz Krawczyński, dyrektor Pomorskiej Federacji Sportu. – Na bieżąco monitorowana jest aktualna sytuacja zawodowa trenerów współpracujących z PFS, szkolących dzieci i młodzież na terenie województwa. Mamy przygotowane rozwiązania, które mają zrekompensować niedogodności związane z utratą dochodów. Działaniami na początek objęci zostaną trenerzy unihokeja, pięcioboju nowoczesnego, badmintona, taekwondo-itf, którzy znaleźli się w bardzo złej sytuacji finansowej – podkreśla Krawczyński.

W wyniku korekty budżetowej, środki, które miały być przeznaczone na organizacje wielu imprez odwołanych z powodu pandemii, przesunięto na utrzymanie lokalnych struktur sportowych. Wartość działań, które zostaną podjęte w ramach specjalnej pomocy, szacowana jest aktualnie na 350-400 tysięcy złotych. Kwota ta może się jednak zmienić w zależności od czasu trwania pandemii i bieżących potrzeb środowiska. Zgodnie z informacjami z sobotniej konferencji rządu, od 4 maja 2020 r. pomorski sport ma być stopniowo „odmrażany”.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.