Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/7716a5fc-33d9-43b4-89d8-42ec78f456ad.jpg Powrót duetu po 19 latach. Koncert Paula Wirkusa i Marcina Dymitra w Instytucie Kultury Miejskiej

Powrót duetu po 19 latach. Koncert Paula Wirkusa i Marcina Dymitra w Instytucie Kultury Miejskiej

Paul Wirkus i Marcin Dymitr

Dźwiękowa ekonomia punk rocka, surowy minimalizm ulicy i elastyczne riffy to właśnie formuła Mapy, czyli projektu Paula Wirkusa i Marcina Dymitra. Koncert duetu w Instytucie Kultury Miejskiej w środę, 16 maja 2018 r.

 

Po 19 latach od ukazania się legendarnego albumu „Fudo” Mapa wraca z nowym materiałem No Automatu – punk, jazz, muzyka elektroakustyczna i elementy instrumental hip-hop to obszar, po którym porusza się zespół. W 2017 r. Mapa redukuje awangardę, jazz oraz punk do czystej energii.

 

Muzyka inspirowana pejzażem

– Minimalistyczny set-up składający się tylko z kilku wyselekcjonowanych, analogowych instrumentów elektronicznych, umożliwia absolutną prezentację osobowości obu muzyków, którzy bazując na elementarnych rytmach wykonują riffowe, witalne, pełne nieoczekiwanych zwrotów, zawsze otwarte na interpretacje kompozycje – czytamy w opisie wydawnictwa.

Podczas koncertu można będzie usłyszeć również najnowsze wydawnictwo. – To płyta odnosząca się do geograficznej i metaforycznej „przestrzeni” północy i Morza Bałtyckiego. Inspirowana krajobrazem i pejzażem dźwiękowym, miejscem na styku lądu i morza, stanem kiedy spoglądamy daleko i widzimy wodę aż po horyzont. Obraz morza, jego nieustanny ruch rezonuje: uwalniają się myśli, otwiera się wyobraźnia. Ten archaiczny ruch wody i słowa takie jak „głębia”, „toń” niosą legendy, historie i mity. Być może głębiny kryją nieznane istoty i stwory. Staram się odnaleźć przez język muzyki wyjątkową atmosferę północy – mówi Dymitr.

 

O artystach

Marcin Dymitr – emiter – muzyk, improwizator. Eksperymentuje z brzmieniem, przetwarzaniem dźwięków towarzyszących naszemu życiu. Emiter używa i łączy różne jakości – lo-fi/ hi-fi czy też dźwięki powszechnie uznawane za zakłócenia. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli i przestrzeni publicznych. Gra do filmów niemych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Współpracuje z artystami wizualnymi i tancerzami m.in. Anną Baumgart, Joanną Rajkowską, Adamem Witkowskim, Ludomirem Franczakiem, Risą Takitą, Jackiem Krawczykiem oraz poetą Marcinem Świetlickim i pisarzem Danielem Odiją, z którym tworzy literacko-muzyczną formację Linie Północne oraz projekt Słuchaj uchem – cykl słuchowisk na żywo.

Paul Wirkus – perkusista, kompozytor muzyki elektronicznej i teatralnej. Urodził się w Słupsku, gdzie zaczynał swoją karierę, występując w punkowej grupie Karcer. W 1989 r. wyemigrował do Niemiec. W Kolonii założył noise-rockowy zespół Spokój oraz zafascynował się współczesną muzyką elektroniczną, którą ostatecznie zaczął sam komponować. W 1998 r. ukazał się album „Fudo” duetu Mapa, który Wirkus współtworzył z Marcinem Dymiterem. Oprócz licznych nagrań solowych artysta ma na koncie również albumy nagrane wspólnie z Mikołajem Trzaską i Maciem Morrettim. Od 2011 r. związany ze sceną Lenz Teatro w Parmie.

 

Emiter i Mapa w IKM – koncert

  • 16 maja 2018 r., środa, godz. 20.00
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • ul. Długi Targ 39/40
  • Gdańsk
  • Bilety: 10 zł

Zobacz: Instytut Kultury Miejskiej

Mapa_baner

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.