Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/18c08524-e82b-42f1-8e85-e4b34ddbcb95.jpg Poszukiwanie bohaterów Niepodległej. Finały powiatowe konkursu już za nami

Poszukiwanie bohaterów Niepodległej. Finały powiatowe konkursu już za nami

Finał powiatowy konkursu w Wejherowie. Fot. Aleksandra Chalińska

Dobiegają końca poszukiwania pomorskich bohaterów sprzed stulecia. W konkursie Pomorskie Drogi do Niepodległej wystartowało ponad 300 uczniów z całego regionu. Przygotowali oni 112 prezentacji opisujących znane postacie historyczne, ale też osoby, które były zaangażowane w działania prowadzące do odzyskania przez Polskę niepodległości, a o których losach później zapomniano. Za nami finały powiatowe konkursu, podczas których jury wybrało pięć najciekawszych prezentacji.

 

Konkurs Pomorskie Drogi do Niepodległej to jeden z elementów programu obchodów 100-lecia Niepodległości Polski i Pomorza. Przez ostatnie miesiące uczniowie szkół średnich szukali w swoim najbliższym otoczeniu bohaterów wydarzeń sprzed stulecia. Mogli przy tym wybierać – albo sięgając po nazwiska z przygotowanej w ramach konkursu listy, albo samodzielnie odnajdując postacie działające w ich najbliższym otoczeniu – w rodzinie czy najbliższym sąsiedztwie.

 

Bohaterowie na mecie

Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu przez uczniów prezentacji multimedialnej opowiadającej o wybranym bohaterze. Podczas każdego z finałów jury oceniało m.in. kreatywność, oryginalność, poprawność merytoryczną oraz własną interpretację tematu. — Za nami już pięć finałów powiatowych imprezy. Tym samym znamy już wszystkie zespoły, które spotkają się 19 października 2018 r. na uroczystej gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni i powalczą o nagrodę główną — mówi Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Konkurs Pomorskie Drogi do Niepodległej odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy etap to poziom powiatowy, a jego finałem były uroczyste gale w pięciu regionach województwa. Zwycięzcy finałów powiatowych, w sumie pięć zespołów, spotkają w październiku na uroczystej gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni, gdzie ich prezentacje powalczą o nagrodę główną. — Poziom wszystkich prezentacji był bardzo wysoki, jednak jurorzy zwracali szczególną uwagę nie tylko na zebrane informacje, ale na „wkład własny”, czyli zaangażowanie uczniów. Niektóre zespoły wykonały bardzo dużą pracę osobiście odwiedzając opisywane miejsca, przeprowadzając wywiady z ciekawymi ludźmi, wykonując dokumentację fotograficzną i filmową – wylicza Kamil Bemowski z Pomorskiej Akademii Działania, która jest koordynatorem konkursu.

Każdy z finałów regionalnych, oprócz wręczenia nagród zwycięzcom, był również okazją do wspólnego obejrzenia filmu Filipa Bajona „Kamerdyner”. Ten film (nagrodzony Srebrnymi Lwami na Festiwalu Filmowym w Gdyni) doskonale wpisuje się w ideę konkursu ogłoszonego przez marszałka Mieczysława Struka. To szeroka panorama naszej historii, w której znajdziemy marzenie o niepodległości, relacje polsko-kaszubsko-niemieckie i walkę o rodzimą tożsamość.

Konkurs realizowany jest przez samorząd województwa pomorskiego we współpracy z Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku oraz Pomorską Akademią Działania w Nowym Dworze Gdańskim.

 

Pełna lista laureatów finałów powiatowych i zwycięskie prezentacje znajdują się na pomorskiej stronie internetowej poświęconej setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Zwycięzcy finałów powiatowych

 

Gdańsk 21.09

„Bohater Pomorza sprzed stu lat znaleziony – Władysław Cieszyński”

V LO Gdańsk

Uczniowie: Monika Kaczorowska, Natalia Jeleń, Karolina Kosecka
Opiekun: Jerzy Majewski

 

Sztum 21.09

„Spadkobiercy Wolności w drodze do Tadeusza Tollika”
ZSP nr 1 Kwidzyn
Uczniowie: Izabela Marciniak, Julia Kogut, Dominika Woelk 
Opiekun: Katarzyna Opacka 

 

Wejherowo 24.09

„Antoni Abraham”
PZS nr 2 Wejherowo

Uczniowie: Sandra Rogala, Filip Lidzbarski, Karol Malottki

Opiekun: Andrzej Tamulewicz.

 

Starogard 26.09

„Jan Buchholz Wielki Starogardzianin”
II LO Starogard

Uczniowie: Marieta Domachowska, Marta Berg, Magdalena Osowska
Opiekun: Aleksandra Marczak

 

Bytów 27.09

„Franciszek Leon Kręcki”
II LO Słupsk

Uczniowie: Wiktoria Augustyn, Patrycja Groch, Kaja Willich
Opiekun: Iwona Tłuchowska

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.