Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Posmakuj, poczuj, pooglądaj i posłuchaj wielokulturowego Gdańska. Festiwal Kultur Okno na Świat 2019

Posmakuj, poczuj, pooglądaj i posłuchaj wielokulturowego Gdańska. Festiwal Kultur Okno na Świat 2019

Morgane Ji

Chcesz pobudzić wszystkie zmysły? Weź udział w wycieczce po wielokulturowym Gdańsku. Odwiedź miejsca, które pokażą różnorodność miasta, m.in. meczet i synagogę. Posmakuj dań kuchni żydowskiej, arabskiej i ukraińskiej, naucz się ukraińskiego haftu, pisma arabskiego, malowania tatuaży z henny i parzenia aromatycznej kawy po turecku.

 

Nie zabraknie też śpiewu i tańca – to właśnie koncerty będą dominowały podczas 11. edycji festiwalu, który potrwa od 25 do 28 lipca 2019 r. Artyści z wielu stron świata zaprezentują swoje muzyczne korzenie – inspiracje. Będzie można posłuchać muzyków z Ukrainy, Nigerii, Litwy, Indii, Salwadoru, Iranu, Czech, Polski, a nawet z odległego, zamorskiego terytorium Francji – wyspy Reunion.

 

Morgane Ji

Podczas koncertu tej artystki od razu ma się pewność, że odnaleźliśmy świeżą, muzyczną nutę. Niezwykle zmysłowy głos Morgane zniewala. Artystka urodziła się na wyspie Reunion, w zamorskim regionie Francji, położonym na Oceanie Indyjskim. Jej matka pochodziła z Bretanii i dlatego Margane Ji dziś mieszka we Francji. Z gitarzystą i producentem E.R.K. zrealizowała trzy albumy, a idea dialogu międzynarodowego to dla niej jeden z ważniejszych tematów, o czym świadczy choćby EP-ka „Woman Soldier”. Maloya, gatunek, który interesuje ją najbardziej, jest bardzo starym stylem muzycznym o zdecydowanym afrykańskim pochodzeniu.

 

Kurna Chata

Ich repertuar koncertowy to z jednej strony ciekawe interpretacje tradycyjnych polskich tematów folkowych w stylu wykonawczym ethno-modern, a z drugiej – ocierające się o muzyczno-kabaretowy pastisz, dowcipne utwory inspirowane tekstami z tradycyjnej muzyki ludowej. Połączenie nostalgicznych klimatów tradycyjnych pieśni ludowych z humorystycznymi piosenkami w stylu folk zapewniają podczas koncertów różnorodne i inspirujące przeżycia artystyczne.

 

Lesja

Artystka inspiruje się ludową pieśnią ukraińską, ubierając ją w nowoczesne aranżacje. Jej muzyczne pomysły, głos i artystyczna charyzma zostały docenione podczas konkursów: „Mikołajki Folkowe” Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej w Lublinie, na którym zdobyła oprócz drugiej nagrody dla zespołu Lesja, nagrodę specjalną im. Anny Kiełbusiewicz dla najlepszej wokalistki i „Nowa Tradycja” Festiwal Muzyki Folkowej Polskiego Radia, gdzie z zespołem Lesja Folk uzyskała również drugą nagrodę. Ale nie tylko muzyka korzeni jest dla Lesji tematem przewodnim. Do wierszy młodej ukraińskiej poetki Lidiji Łazurko Lesja skomponowała muzykę, w której nie boi się improwizacji, jazzowej harmonii i co najważniejsze, pokazuje piękno języka ukraińskiego i jego elastyczną melodię, która świetnie się sprawdza w szerokich aspektach stylistyki muzycznej. 

 

HarMalek Orchestr

Grupa, która zdecydowała się na innowację czeskiej tradycji muzyki dętej w nowoczesnym, porywającym i młodym stylu. Nie boją się grać we wszystkich stylach muzycznych inspirowanych czeską i bałkańską muzyką ludową, po prostu „nikt się nie boi i jesteśmy otwarci na wszystko”, jak mówi kapelmistrz Harmy.

 

Madrugada

Współczesne wariacje na temat tradycyjnych form flamenco, własne kompozycje oraz utwory flamenco nuevo, w których można usłyszeć wpływy muzyki arabskiej, jazzu i polskiego folku. Koncert zespołu to także uczta dla oka. Tancerki w barwnych, oryginalnych strojach opowiadają ruchem historie o miłości, namiętności, tęsknocie, radości i smutku. Szczery, emocjonalny przekaz utworów oraz zróżnicowanie repertuaru zabierają widzów w niezapomnianą podróż do krainy duende.

 

Przemek Strączek & Asian Strings Collective

Projekt muzyczny polskiego gitarzysty Przemysława Strączka z udziałem artystów z Azji i Ameryki Południowej. Jest owocem fascynacji klimatem Dalekiego Wschodu. Muzyka zespołu to kompozycje lidera w stylistyce jazzu, muzyki improwizowanej, eksperymentalnej oraz world music. Atutem tego projektu jest muzyczne połączenie kultury polskiej, europejskiej, azjatyckiej i południowoamerykańskiej z wykorzystaniem tradycyjnych instrumentów chińskich guzheng i erhu oraz instrumentów perkusyjnych. W skład zespołu wchodzą muzycy z trzech kontynentów.

 

Irek Wojtczak PRL Kwintet

To muzyczna podróż przez region łódzki, w której rolę przewodnika grają melodie przodków Wojtczaka. Nagrania cechuje ogromna różnorodność stylistyczna, bogata paleta dźwięków. W hołdzie dla korzennych oberków i kujawiaków nagrano jazzowe improwizacje, elektroniczne pastelowe krajobrazy, melodeklamacje, śpiewy mnichów tybetańskich, klasycyzujący fortepian i afrykańskie rytmy. To dźwiękowy wszechświat przetkany, muzycznymi wpływami z całego świata, zebranymi by wskrzesić zapomnianą muzykę ludową.

 

 

Program

Koncerty w Centrum Świętego Jana, ul. Świętojańska, Gdańsk-Stare Miasto

25 lipca 2019 r., czwartek
18.00 Lesja (UA)
20.00 Ikenga Drummers (PL/NG)

26 lipca 2019 r., piątek
17.00 Brave Kids – pokaz muzyczno – taneczny
19.00 Kurna Chata (PL)
21.00 HarMalek Orchestra (CZ)

27 lipca 2019 r., sobota
18.00 Madrugada (PL)
20.00 Irek Wojtczak PRL Kwintet (PL)

28 lipca 2019 r., niedziela
18.00 Przemek Strączek & Asian Strings Collective (PL/CHI/KOL)
20.00 Morgane Ji (RE/FR)

 

Warsztaty, degustacje, pokazy

25 lipca 2019 r., czwartek, Związek Ukraińców w Polsce o. Gdańskul. Aksamitna 4A
12.00 Warsztaty wokalne z białego głosu i pieśni ukraińskich – prowadzenie Lesja Szulc info/zapisy
15.00 Prezentacja haftu ukraińskiego info/zapisy
16.00 Ukraina kulinarnie – warsztaty – prowadzenie restauracja Pierogi Lwowskie z Wrzeszcza info/zapisy

26 lipca 2019 r., piątek, Kino Kameralne Cafeul. Lektykarska 4
15.00 Przedpremierowy pokaz filmu „Yuli” info/zapisy

27 lipca 2019 r.,. sobota, meczet Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowejul. Abrahama 17A
12.00 – Zwiedzanie meczetu z imamem – wprowadzenie na temat islamu oraz historii muzułmanów w Gdańsku info/zapisy

27 lipca 2019 r., sobota, Ratusz Staromiejski (Nadbałtyckie Centrum Kultury)ul. Korzenna33/35
13.00 – powitanie, pokaz parzenia kawy po arabsku – prowadzenie Mhammad Fadel info/zapisy
13.30 – warsztaty „Napisz swoje imię po arabsku”, czyli poznaj alfabet arabski info/zapisy
14.30 – Malowanie henną – prowadzenie Katarzyna Marcinkiewicz info
15.30 – Kuchnia arabska – warsztaty i degustacja – prowadzi Khalid Kerof (Maroko) info/zapisy

 

28 lipca 2019 r., niedziela, Nowa Synagoga we Wrzeszczuul. Partyzantów 7
12.00 – Kuchnia żydowska – wykład, warsztaty, pokaz i degustacja – prowadzenie Jakub Skrzypczak, śledź po żydowsku info/zapisy

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.