Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/84413121-9b73-4156-baaf-adcb469265cb.jpg Ponad 600 mln zł na ochronę zdrowia na Pomorzu. „To skok cywilizacyjny” [RAPORT]

Ponad 600 mln zł na ochronę zdrowia na Pomorzu. „To skok cywilizacyjny” [RAPORT]

Szpital Św. Wincentego a Paulo po modernizacji. Fot. Atrio Architekci Gdynia

W najbliższych latach dzięki m.in. programom unijnym na ochronę zdrowia na Pomorzu wydamy ponad 600 milionów złotych. Pieniądze trafią do szpitali, na programy zdrowotne i nowoczesne technologie.

 

Najbliższe lata będą kluczowe dla ochrony zdrowia w województwie pomorskim. Nie tylko ze względu na zmiany systemowe dotyczące sieci szpitali czy potencjalną likwidację NFZ, ale przede wszystkim w powodu modernizacji placówek, programy profilaktyczne i informatyzację.

Radni sejmiku przeznaczyli już 92 mln złotych na wkład własny na projekty unijne. Pozwoli to na pozyskanie jeszcze kilkuset milionów z unijnej kasy. Razem z innymi dotacjami z budżetu samorządu województwa i państwa będzie to ponad pół miliarda złotych. Zapowiada się cywilizacyjny i jakościowy skok, jakiego dotąd na Pomorzu nie było.

 

Jak najlepsze szpitale w Europie

Już latem tego roku nastąpi rozstrzygniecie konkursów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020. Wtedy ruszą prace.

– Inwestycje rozpoczniemy jednocześnie we wszystkich placówkach. Każdy ze szpitali posiada własny projekt, o różnej skali i z indywidualnym harmonogramem realizacji, ich zakończenie jest planowane między 2019 a 2021 rokiem – mówi wicemarszałek Paweł Orłowski. – Pomorzanie po zakończeniu tych projektów będą leczeni i operowani w szpitalach o najwyższym standardzie, w mojej opinii przewyższającym większość placówek w Europie. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych, które nie są w takiej skali dostępne w innych krajach. Zaproponujemy całkiem nowe rozwiązania technologiczne i nowoczesny sprzęt, bo inwestycje będą się także wiązały z jego zakupem.

 

Zmieni się podejście do pacjenta

– Równie ważne jak inwestycje, będą zmiany w podejściu do pacjenta – zapowiada Paweł Orłowski. – Będziemy doskonalić sposób komunikacji z pacjentem, a na standardy jakości zwracać szczególną uwagę – mówi wicemarszałek.

Program jakościowy jako pierwszy będzie wdrożony w szpitalach spółki Copernicus. Ma przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo pacjentów oraz jakość pobytu w placówkach. Ten projekt wdrożony będzie następnie we wszystkich szpitalach. Ale najpierw sprawdzić trzeba, czy zadowalająca jest m.in. komunikacja personelu z pacjentem, bo chorzy mają mieć pełniejszą wiedzę o terapii, której są poddawani. Poza tym chory w placówce nie może czuć się bezradnie, albo jak niechciany petent.

– Ważne są też kwestie organizacyjne. Pacjent czekający w poradni musi mieć gdzie usiąść w oczekiwaniu na lekarza, a posiłki w szpitalu powinny być smaczne, zdrowe i estetycznie podane. Wiele zależy od krajowych przepisów, a przede wszystkim samego finansowania z NFZ – w przyszłości prawdopodobnie budżetu państwa. Jednakże w zakresie zależnym od nas, czyli samorządu województwa tj. wsparcia inwestycji i rozwiązań organizacyjnych, zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby udoskonalić pomorską służbę zdrowia – deklaruje Paweł Orłowski.

 

NA CO WYDAMY PONAD 600 MILIONÓW

 

Nowe skrzydło szpitala na Zaspie w Gdańsku. Fot. mat. prasowy

Nowe skrzydło szpitala na Zaspie w Gdańsku. Fot. mat. prasowy

 

276 miliony na bloki operacyjne, oddziały ratunkowe i kardiochirurgię

W szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie wybudowane zostanie jeden z najnowocześniejszych w Europie bloków operacyjnych. Ma mieć osiem sal zabiegowych m.in. z zakresu chirurgii ogólnej, ortopedii, urologii i ginekologii. W nowym budynku znajdą się też oddział urologiczny z salą zabiegową i gabinetem endoskopii oraz oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej.

W szpitalu powstanie też na pracownia dla potrzeb oddziału kardiochirurgii dziecięcej oraz rozbudowany zostanie szpitalny oddział ratunkowy. Koszt inwestycji szacowany jest na 81 milionów złotych.

Podobna inwestycja zacznie się w gdyńskim szpitalu Wincentego a Paulo. Tam także stanie nowy budynek a w nim szpitalny oddział ratunkowy, blok operacyjny z czterema salami oraz oddziałem intensywnej terapii.

W obecnie istniejącym budynku przy Placu Kaszubskim powstaną poradnie: ortopedii i traumatologii narządów ruchu, kardiologiczna, diabetologiczna, leczenia chorób naczyń, neurologii, gastroenterologii, endokrynologii i onkologii. Z kolei w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni powstanie oddział hematologiczny.

Największe środki popłyną jednak do Szpitala im. Ceynowy w Wejherowie, gdzie za ponad 104 mln złotych stanie nowy czterokondygnacyjny budynek z siedmioma salami operacyjnymi. Władze regionu chcą tam tworzyć regionalny ośrodek kardiologiczny. W budynku mieścić się będą oddziały angiologiczny, chirurgii naczyniowej i rehabilitacji kardiologicznej. Dodatkowo powstanie tam m.in. oddział rehabilitacji dziennej.

 

Szpital w Wejherowie po rozbudowie. Fot. mat. prasowy

Szpital w Wejherowie po rozbudowie. Fot. mat. prasowy

 

40 milionów na docieplenie szpitali

Inwestycje ze środków unijnych będą prowadzone też w innych placówkach. Docieplone zostaną m.in budynki szpitali psychiatrycznych w Gdańsku i Starogardzie Gdańskim, szpitale w Słupsku, Kościerzynie, Wejherowie i Prabutach oraz stacje pogotowia ratunkowego w Słupsku i Gdańsku. Na ten cel w sumie w dziewięciu placówkach podległych marszałkowi wydanych ma być 40 milionów złotych.

 

Ok. 50 milionów na chemioterapię i oddział położniczy

Już teraz w kilku pomorskich szpitalach trwają duże inwestycje współfinansowane z budżetu województwa, z dotacją budżetu państwa. Liczymy, ze łącznie na ten cel przeznaczonych zostanie kilkadziesiąt milionów złotych.

To m.in generalna przebudowa budynku w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. Za ponad 11,5 miliona złotych zmodernizowane zostaną oddziały radio i chemioterapii.

Natomiast w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim dokończona zostanie rozbudowa oddziału psychiatrii sądowej o wzmocnionym zabezpieczeniu. Obecnie na jednej sali przebywa nawet 20 pacjentów. Są tam leczone psychiatrycznie osoby odbywające karę pozbawienia wolności, albo przebywające na obserwacji zleconej przez sąd. Koszt tych prac to prawie 4,5 miliona złotych, a pieniądze pochodzą od samorządu województwa i z budżetu państwa.

W 2018 roku w Szpitalu Wojewódzkim w Słupsku zacznie działać ponownie oddział położniczo-ginekologiczny. W jego dotychczasowym miejscu, czyli w Ustce, będzie oddział dermatologiczny. Zmiany zajdą też w Wojewódzkim Zespole Reumatologicznym w Sopocie, który ma zajmować się leczeniem osób w podeszłym wieku.

 

78 milionów na profilaktykę. To się opłaci

Mieszkańcy Pomorza będą mogli skorzystać z kilku regionalnych programów polityki zdrowotnej. Na ten cel ma być prawie 80 milionów złotych w latach 2019-2020.

– Piętnaście procent z tej kwoty przeznaczonych będzie na wsparcie krajowych projektów profilaktycznych, głównie dotyczących onkologii – mówi Paweł Orłowski.

Inne programy profilaktyczne skierowane do mieszkańców województwa pomorskiego będą dotyczyły m.in cukrzycy, rehabilitacji kardiologicznej i medycyny pracy. – Profilaktyka to kolejna ważna sfera, w którą inwestujemy poważne środki, oprócz „twardej” infrastruktury lecznictwa szpitalnego. Chcemy w coraz większym stopniu koncentrować się na przeciwdziałaniu, a nie tylko na późniejszej reakcji w postaci leczenia – dodaje wicemarszałek.

 

184 miliony na „Pomorskie e-Zdrowie”. Pomoże szpitalom i ratownikom

Za kilka lat pacjenci z Pomorza będą mogli korzystać z nowoczesnych technologii IT w medycynie. Powstanie m.in. regionalna platforma informatyczna, która będzie umożliwiać przez Internet wymianę dokumentacji medycznej między placówkami zdrowia. Szesnaście szpitali marszałkowskich połączonych zostanie siecią  „Pomorskie e-Zdrowie”. Dzięki temu projektowi lekarze, ale także pacjenci będą mieli bezpośredni dostęp m.in. do wyników badań i historii choroby.

Na ten system przeznaczone są także środki unijne, w sumie 184 miliony złotych. Podobne projekty realizowane są w szpitalach powiatowych i części przychodni. W przyszłości będą one miały możliwość „podłączenia się” do regionalnej platformy e-Zdrowie.

Wicemarszałek Paweł Orłowski dodaje jednak, że to nie wszystko. – Ten system umożliwi wprowadzenie e-usług: np. e-rejestracji czy e-recepty. Będzie wspierał opiekę koordynowaną, ułatwi diagnozowanie, a także poprawi administrowanie szpitalem, a zwłaszcza usprawni obieg dokumentacji medycznej. Znajdzie wiele praktycznych, bardzo życiowych zastosowań. Jeśli np. pacjent będzie nieprzytomny, albo będzie z nim utrudniona komunikacja, a pojawi się potrzeba szybkiej interwencji pogotowia ratunkowego, to ratownik czy lekarz będzie mógł skorzystać z dostępu do elektronicznej dokumentacji. Sprawdzi na co choruje dana osoba, jakie bierze leki i jakie są wobec niej wskazania.

Wspólnym  mianownikiem tych wszystkich przedsięwzięć jest realizacja Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020, której częścią jest Regionalny Program Strategiczny Zdrowie dla Pomorzan określający kierunki rozwoju regionalnego systemu zdrowia na lata 2014-2020.

Wypowiedzi wicemarszałka Pawła Orłowskiego pochodzą z wywiadu, który przeprowadziła Joanna Matuszewska z Radia Gdańsk. 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.