Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Ponad 60 mln unijnego dofinansowania dla PKM. Będzie nowy przystanek w krzemowej dolinie oraz elektryfikacja całej linii

Ponad 60 mln unijnego dofinansowania dla PKM. Będzie nowy przystanek w krzemowej dolinie oraz elektryfikacja całej linii

Podpisanie umowy na dofinansowanie projektu elektryfikacji linii PKM oraz budowę nowego przystanku Gdańsk Firoga

Dzięki unijnemu dofinansowaniu w 2023 roku nad torami linii PKM zawiśnie drut, a w krajobrazie Gdańska pojawi się nowa czerwona wiata. Elektryczne składy jadące do Kartuz i Kościerzyny zatrzymają się przy peronie Gdańsk Firoga.

 

Przedstawiciele Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisali 30 maja 2018 r. umowę na dofinansowanie. Uroczystość odbyła się w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

 

Unijne dofinansowanie

Projekt elektryfikacji linii PKM znalazł się w gronie trzech najlepiej ocenionych projektów modernizacji infrastruktury kolejowej w Polsce. Dzięki temu, Centrum Unijnych Projektów Transportowych przekaże PKM aż 61,7 mln zł. – Staraliśmy się o 85 proc. dofinansowania dla inwestycji. Bardzo się cieszę, że udało się tyle otrzymać – mówi  Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Cała inwestycja kosztować będzie prawie 90 mln zł. – Dzięki temu już za 5 lat Pomorzanie będą mogli podróżować w szybkich i bardziej pojemnych składach. Elektryfikacja pozwoli w pełni wykorzystać potencjał linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej – dodaje Mieczysław Struk.

 

Elektryfikacja nie tylko PKM

Projekt elektryfikacji linii kolejowych 248 i 253, które tworzą Pomorską Kolei Metropolitalną rozpatrywany był już od początku prac związanych z budową linii. – Plany elektryfikacji trzeba było jednak odłożyć do momentu przygotowania przez Polskie Linie Kolejowe projektu elektryfikacji linii Gdynia–Kościerzyna – wyjaśnia Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Bez zelektryfikowanej linii 201 drut nad PKM kończył by się ślepo na stacji w Rębiechowie. – To byłoby bezcelowe. Dlatego od dawna namawialiśmy naszych partnerów z PKP do połączenia obydwu projektów. Teraz wspólnie będziemy elektryfikować nasze linie. Dzięki temu pierwsze elektryczne pociągi pojadą do Kościerzyny w 2023 roku – dodaje wicemarszałek.

 

Wizualizacja stacji Gdańsk Niedźwiednik po elektryfikacji linii. Fot. mat. prasowe PKM

 

6@ czyli Gdańsk Firoga

Równocześnie z elektryfikacją linii budowany będzie nowy przystanek Gdańsk Firoga. – Przystanek  powstanie w pobliżu gdańskiej „doliny krzemowej”. Jego budowę uwzględniliśmy jeszcze w 2011 roku – informuje Grzegorz Mocarski, prezes PKM SA. Peron będzie służyć pracownikom licznych firm informatycznych, które mają siedziby w okolicach lotniska. Na przystanku pojawią się charakterystyczne czerwone wiaty. – Stałym elementem wiat jest numer przystanku. Gdański Firoga będzie miał numer 6@. Powstanie pomiędzy stacjami 6 (Gdańsk Matarnia) a 7 (Gdańsk Port Lotniczy), a dodatkowo symbol @ podkreśli jego związek z gdańską „doliną krzemową” – dodaje Mocarski.

 

Wizualizacja przystanku Gdańsk Firoga. Fot. mat. prasowe PKM

 

Na PKM pojedziemy Impulsem

Z elektryfikacją linii PKM związany jest program zakupu nowych jednostek elektrycznych. Pod koniec maja 2018 r. Zarząd Województwa Pomorskiego wybrał ofertę firmy Newag z Nowego Sącza, która dostarczy co najmniej pięć składów. Będą one poruszać się z prędkością do 160 km/h. Wnętrze będzie klimatyzowane, a pasażerowie będą mogli skorzystać z sygnału wi-fi. Obniżona podłoga umożliwi lepszy dostęp osobom niepełnosprawnym. Pojazd będzie wyposażony w monitoring oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej. Nie zabraknie również miejsc do przewozu rowerów. Pierwszy skład na Pomorze przyjedzie jeszcze w 2018 roku. Do czasu elektryfikacji linii PKM Impulsy będą jeździć na trasie do Słupska. 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.