Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/d957c138-7131-481f-a84b-904543c3329c.jpg Ponad 300 tysięcy uczniów zaczęło w Pomorskiem nowy rok szkolny. To będzie wyjątkowy rok

Ponad 300 tysięcy uczniów zaczęło w Pomorskiem nowy rok szkolny. To będzie wyjątkowy rok

Początek roku szkolnego 2019/2020

Pomorscy uczniowie usłyszeli pierwszy dzwonek. Jest ich ponad 300 tys. – 200 tys. w szkołach podstawowych i 100 tys. w szkołach ponadpodstawowych oraz ponadgimnazjalnych. W Gdańsku i w Gdyni pojawiły się nowe placówki, a w szkołach średnich naukę rozpoczął tzw. podwójny rocznik.

 

W Polsce naukę w roku szkolnym 2019/2020 rozpoczęło ponad 4,7 mln uczniów. Najwięcej z nich w szkołach podstawowych (3 039 mln), technikach (505,6 tys.) i liceach (470,3 tys.). Młodzież uczy się także w wygaszanych gimnazjach (350,6 tys. osób) oraz szkołach policealnych (218,6 tys.) i branżowych I stopnia (146,2 tys.).

 

Gdańscy uczniowie

W Gdańsku nowy rok szkolny w publicznych samorządowych i niesamorządowych placówkach rozpoczęło prawie 60 tys. uczniów oraz przedszkolaków. W podstawówkach prowadzonych przez gminę uczyć się będzie około 30 tys. dzieci i młodzieży. W przedszkolach nowy rok zainaugurowało 9821 maluchów.

– Rozpoczynamy chyba najtrudniejszy rok szkolny od bardzo dawna, w którym do szkół ponadpodstawowych idzie podwójny rocznik – mówiła na konferencji prasowej Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Wydatki naszego miasta na edukację po raz pierwszy przekroczą miliard złotych, co jest jedną trzecią budżetu naszego dużego miasta. A jak z takim problemem mają sobie poradzić małe miasta, które nie mają z czego dokładać? Dziś to nie rząd finansuje edukację, lecz samorząd. Rząd jedynie do niej dopłaca. W każdej złotówce wydanej na tę sferę ponad 50 groszy pochodzi z budżetu miasta Gdańska – podkreślała Dulkiewicz.

 

Nowe szkoły w Gdańsku

Gdańskich uczniów czekają zmiany. W poniedziałek 2 września 2019 r. zainaugurowano działalność czterech nowych placówek: Szkoły Podstawowej nr 6 w Centrum Edukacyjnym Jabłoniowa, Przedszkola nr 7, metropolitalnej Szkoły Podstawowej w Kowalach oraz Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego.

Ta ostatnia to wspólny projekt Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W pierwszym roku szkolnym naukę rozpoczęło 96 uczniów. Uczyć ich będzie 30 nauczycieli, a klasy podzielone są na dwa profile: matematyczno-fizyczny i biologiczno-chemiczny. – To wyjątkowa szkoła – podkreślił obecny na inauguracji Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Kontakt z naukowcami uniwersyteckimi umożliwi wam rozwój. Mam nadzieję, że za kilka lat powiecie, że przyjście tutaj to był dobry wybór. Wszystkiego najlepszego u progu nowego roku szkolnego – mówił do uczniów Struk.

Szkoła będzie działać na Wydziale Nauk Społecznych UG. Jej patronem ma zostać Paweł Adamowicz, tragicznie zmarły w styczniu 2019 r. Wieloletni prezydent Gdańska był pomysłodawcą powstania nowej placówki przy środowisku uniwersyteckim.

Inauguracja pierwszego roku szkolnego w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku. Fot. Marcin Szumny

Szkoła z innowacyjnym potencjałem w Gdyni

W Gdyni w szkolnych ławach zasiądzie ponad 27 600 uczniów. Nowością na edukacyjnej mapie Gdyni jest Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 na gdyńskim Wiczlinie. Partnerem strategicznym placówki jest firma Microsoft, która w ramach programu Microsoft Flagship School będzie wspierała uczniów i nauczycieli.

Specjalny program został uruchomiony we wrześniu ubiegłego roku. Ma on na celu przekształcanie edukacji od podstaw i tworzenie nowoczesnych oraz innowacyjnych szkół. W jego ramach powstają nowe placówki edukacyjne. Są one budowane przy wsparciu firmy – od fundamentów aż po szkolne ławki oraz narzędzia edukacyjne. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 to jedyna w Polsce i Europie Środkowej placówka, która znalazła się w programie Microsoft Flagship School. W sumie w programie bierze udział 21 szkół z całego świata, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Austrii i Szkocji.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.