Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Pomorze inwestuje w odnawialne źródła energii. Unijne dofinansowanie trafi do gmin z Kociewia i Kaszub

Pomorze inwestuje w odnawialne źródła energii. Unijne dofinansowanie trafi do gmin z Kociewia i Kaszub

Fot. E.Stawikowska/UMWP

Produkcja energii z odnawialnych źródeł staje się na Pomorzu coraz popularniejsza. Kolejne instalacje solarne, fotowoltaiczne i biogazowe powstaną między innymi w gminach: Lipusz, Starogard Gdański, Lubichowo i Czersk.

 

Umowy o dofinansowaniu inwestycji podpisał członek Zarządu Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski oraz lokalni samorządowcy. Uroczystość odbyła się 26 września 2018 r. w Starogardzie Gdańskim.

 

OZE na Kociewiu

W gminach Starogard Gdański oraz Bobowo zostanie zamontowanych 349 instalacji odnawialnych źródeł energii. Zależnie od specyfiki konkretnych gospodarstw domowych, których będzie 222, będą to albo kolektory słoneczne, albo panele fotowoltaiczne lub kotły na biomasę. Łącznie, wszystkie instalacje pozwolą wyprodukować prawie 2,5 megawatów czystej i ekologicznej energii. Zmniejszy się też o około 850 ton emisja gazów cieplarnianych.

 

Nowatorskie rozwiązania w Lipuszu

Projekty związane z OZE będą realizowane również w kaszubskich gminach. W 127 budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej w Lipuszu i Nowej Karczmie zostaną zamontowane nowatorskie instalacje fotowoltaiczne wraz z systemem zarządzania energią i grzałką. Będą również dwa kotły na biomasę. Podobne rozwiązania zainstalowane będą w 59 budynkach mieszkalnych i publicznych w gminach Kaliska i Stara Kiszewa.

 

Solary na Kaszubach

Dzięki unijnemu dofinansowaniu w gminie Kościerzyna w budynkach mieszkalnych zainstalowane zostaną między innymi instalacje solarne. Takich paneli będzie 129. Oprócz tego powstanie 100 instalacji fotowoltaicznych. Łączna produkcja energii wyniesie ponad jeden megawat. Mniejsza emisja zanieczyszczeń do atmosfery pozwoli na poprawę stanu powietrza nie tylko na terenie gminy, ale i w regionach sąsiednich. Produkowany z odnawialnych źródeł prąd będzie przeznaczony tylko i wyłącznie na potrzeby lokalne. Pozwoli to na zmniejszenie zależności regionu od zewnętrznych producentów energii.

 

Ile to będzie kosztować?

Wartość podpisanych w Starogardzie Gdańskim umów to ponad 37 mln zł. Wszystkie projekty uzyskały najwyższy możliwy poziom dofinansowania, czyli 85 proc. Gminy dostaną z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 około 29 mln zł. Do tej pory, na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii, ze środków RPO WP 2014-2022 pomorskie gminy otrzymały ponad 80 mln złotych.

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.