Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/02/people-g0f4d8ae9e_1920.jpg Pomorzanie chętnie biorą śluby. Gdzie zawarto najwięcej małżeństw?

Pomorzanie chętnie biorą śluby. Gdzie zawarto najwięcej małżeństw?

Fot. Pixabay.com
14.02.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
14.02.2023

Walentynki, czyli święto zakochanych, obchodzimy 14 lutego. Z tej okazji Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował dane, z których wynika, że w województwie pomorskim w 2021 r. zawarto ponad 11 tys. małżeństw. To więcej niż rok wcześniej. Panny młode są przeważnie kilka lat młodsze od wybranków. Co jeszcze wiemy o zakochanych?

Infografika została opracowana na podstawie danych Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych.

Więcej ślubów

W województwie pomorskim w 2021 r. zostało zawartych dokładnie 11 090 małżeństw, czyli o 1660 więcej niż w 2020 r. Po raz pierwszy od lat więcej, bo prawie 52 proc., było też związków cywilnych. Jak można zaobserwować wiek zawierania małżeństw, zarówno jeśli chodzi o mężczyzn, jak i kobiety stale rośnie. Najlepszym czasem na podjęcie decyzji o ślubie jest „trzydziestka”. I tak mediana wieku panów wstępujących w związek małżeński wynosi 31, u pań jest to niewiele poniżej 29 lat. 56,5 proc. wychodzących za mąż kobiet była w wieku 20-29 lat. U mężczyzn było to odpowiednio niewiele ponad 43 proc. Bardzo rzadko w związek małżeński zawierały osoby poniżej 19 r. ż. Takich panien młodych było 0,9 proc., a panów zaledwie 0,2 proc. Warto też dodać, że zdecydowanie przeważały pary (ponad 75 proc.), które po raz pierwszy wstępowały w związek małżeński.

Gdzie na Pomorzu jest najwięcej ślubów?

Biorąc pod uwagę liczbę małżeństw zawieranych na tysiąc mieszkańców, to najwięcej ślubów w województwie pomorskim było w Gdańsku (5,4), powiatach wejherowskim (5,1) i kartuskim (5). Najrzadziej w związek małżeński wstępowali mieszkańcy powiatów człuchowskiego (3,5), kwidzyńskiego (3,7) i sztumskiego (3,8) przy średniej dla regionu, która wynosi 4,7.

Panny młode starsze o ponad 11 lat!

Pan młody najczęściej jest starszy od swojej wybranki o kilka lat. O rok lub dwa starszych było 2785 panów. Natomiast pań o tyle starszych od przyszłych mężów było niewiele ponad 1,2 tys. Zazwyczaj różnica wieku między nowożeńcami wynosiła od 3 do 5 lat. W tej grupie panów było ponad 2,5 tys. i 533 panie. Natomiast największa różnica wieku dzieląca małżonków, czyli powyżej 11 lat dotyczyła 583 mężczyzn i 81 kobiet. Na Pomorzu nowożeńców w tym samym wieku były 1533.

Więcej ślubów latem niż zimą

Narzeczeni, wybierając termin ślubu, preferują miesiące z literą „r’ w nazwie. Ma im to gwarantować szczęście. Pary wolą też wyprawiać wesele w miesiącach letnich. Czy tak było w 2021 r. na Pomorzu? Jak pokazują dane z Urzędu Statystycznego w Gdańsku najwięcej ślubów zawarto w sierpniu (1861), czerwcu (1755) i we wrześniu (1688). Natomiast najmniej par wybierało: luty (259), styczeń (278) i marzec (331).

Historia święta

Nazwa walentynki pochodzi od św. Walentego, który jest patronem zakochanych. Święto jest obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później. W Polsce zakochani świętują od lat 90. XX wieku. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne, a także obdarowywania się drobnymi upominkami, kwiatami, słodyczami w kształcie serduszek.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.