Ten materiał pochodzi z archiwum portalu.

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować działania zamieszczonych w tekście odsyłaczy ani zgodności technicznej warstwy materiału ze standardami dostępności. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Pomorskie wśród liderów ochrony zdrowia w Polsce. Zajęliśmy trzecie miejsce

Pomorskie wśród liderów ochrony zdrowia w Polsce. Zajęliśmy trzecie miejsce

Laureaci 13. Konkursu Liderów Ochrony Zdrowia w Katowicach

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego otrzymał tytuł Brązowego Lidera Ochrony Zdrowia 2019 w kategorii promocja zdrowia i profilaktyka. Nagrody wręczono podczas 13. Konkursu Liderów Ochrony Zdrowia w Katowicach.

 

Uroczysta gala w ramach XXIV Międzynarodowego Kongresu Otwartego Systemu Ochrony Zdrowia odbyła się w budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia 9 kwietnia 2019 r. Statuetkę odebrała wiceprzewodnicząca sejmiku Hanna Zych-Cisoń.

Organizatorem i mecenasem konkursu jest czasopismo „OSOZ Polska”. Kapituła przyznała kryształowe statuetki Złotego, Srebrnego, Brązowego oraz Brylantowego Lidera Ochrony Zdrowia symbolizujące szlachetne zasługi w ochronie zdrowia i farmacji.

 

Za co wyróżniano?

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego otrzymał nagrodę za promocję zdrowia i profilaktykę. Chodziło o Pomorskie Forum Samorządowe ds. Profilaktyki i Promocji Zdrowia (PoFoS). W ramach tej inicjatywy doceniono też wspólne działanie pomorskiego samorządu i 11 powiatów, dzięki któremu współfinansowano w 2018 r. szczepienia ochronne przeciwko pneumokokom dla osób 65+ z grupy ryzyka.

Na stronie internetowej OSOZ w opisie kategorii promocja zdrowia i profilaktyka czytamy: „entuzjazm promotorów zdrowia pozwala zmieniać niezdrowe zachowania, nawyki i przyzwyczajenia ludzi, w skali lokalnej lub ogólnokrajowej, a także chronić zdrowie w poszczególnych grupach ryzyka i społeczeństwie ogółem. Siła lidera w tej kategorii tkwi w wykraczaniu poza utarte metody promocji zdrowia i profilaktyki, niezależnie od tego, czy jest to projekt realizowany przez małą placówkę medyczną, czy kampania ogólnopolska. Liczy się kreatywność pomysłu i uzyskane efekty”.

– To, że Pomorskie znalazło się wśród liderów ochrony zdrowia w Polsce, jest dla nas ogromnym wyróżnieniem – mówił Maciej Laszkiewicz, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia UMWP. – Ta nagroda świadczy o tym, że podejmowane przez nas działania w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki są dobrze zaplanowane i przynoszą pozytywne rezultaty w postaci wcześnie wykrytej choroby. To wspólny sukces powiatów i urzędników. Dlatego statuetkę dedykuję wszystkim zaangażowanym w realizację wspólnej inicjatywy, w szczególności zaś dziękuję Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. Dalej będziemy realizować programy profilaktyczne i  projekty informacyjno-edukacyjne – podkreślał Laszkiewicz. 

– Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia. Gratuluję pracownikom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, ale przede wszystkim dziękuję przedstawicielom 20 powiatów z naszego regionu zaangażowanym w realizację inicjatywy, jaką jest PoFoS – komentowała nagrodę członek Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. – W ramach Pomorskiego Forum Samorządowe ds. Profilaktyki i Promocji Zdrowia zajmowaliśmy się np. zdrowiem psychicznym, zwalczaniem HIV i zapobieganiem AIDS, chorobami rzadkimi, cukrzycą typu 2, rehabilitacją kardiologiczną czy reumatoidalnym zapaleniem stawów. To bardzo ważne społecznie zagadnienia. Ponadto, podejmowaliśmy też działania takie jak m. in. program szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom dla osób 65+ z grupy ryzyka. Nadrzędnym celem naszych licznych działań jest trwałe podniesienie świadomości społecznej i szeroko pojęta promocja zdrowia, edukacja prozdrowotna i profilaktyka – tłumaczyła Kapała-Sokalska.

 Hanna Zych-Cisoń ze statuetką

Hanna Zych-Cisoń ze statuetką. Fot. źródło: Facebook/Hanna Zych-Cisoń

 

Czym jest PoFoS?

PoFoS powołano w 2012 r. z inicjatywy samorządu województwa pomorskiego. Jest wpisane w Regionalny Program Strategiczny Zdrowie dla Pomorzan, który wchodzi w skład Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Zrzesza przedstawicieli 20 powiatów. Celem tej inicjatywy jest rozwój pomorskiej profilaktyki i promocji zdrowia. Odbywa się to poprzez stały kontakt przedstawicieli lokalnych jednostek samorządu terytorialnego, wymianę doświadczeń i dobrych praktyk. Chodzi też o wypracowanie rozwiązań kwestii problematycznych, podnoszenie kompetencji oraz budowanie projektów partnerskich. 

 

Nagradzane kategorie

Kapituła plebiscytu przyznała 15 nagród w 5 kategoriach oraz nagrodę specjalną – Brylantowego Lidera Ochrony Zdrowia. Wyróżnione kategorie to: innowacyjne pomysły, promocja zdrowia i profilaktyka, skuteczne zarządzanie, działalność na rzecz pacjenta i lider farmacji. Laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki liderów, dyplomy oraz upominki okolicznościowe. Członkami kapituły konkursowej byli m.in.: dr n. farm. Piotr Brukiewicz, prof. Alicja Chybicka, dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, prof. Andrzej Górski, prof. Janusz Moryś, dr hab. Zbigniew Nawrat, Iwona Schymalla, prof. Henryk Skarżyński i dr hab. Tomasz Zdrojewski.

 

Dyplom 13. Konkursu Liderów Ochrony Zdrowia

Dyplom 13. Konkursu Liderów Ochrony Zdrowia. Fot. materiał prasowy organizatora