Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Pomorskie Sztormy. Po nowych torach do Ustki-Osiedle. Rewitalizacja linii kolejowej z Miastka nad morze

Pomorskie Sztormy. Po nowych torach do Ustki-Osiedle. Rewitalizacja linii kolejowej z Miastka nad morze

LInia kolejowa 405

Kolejnym kolejowym projektem nominowanym do Pomorskich Sztormów jest rewitalizacja linii kolejowej z Ustki przez Słupsk do Miastka i Szczecinka. Po nowych torach pociągi pojadą nawet 100 km/h. Zatrzymają się również na zupełnie nowych przystankach.

 

Na projekt będzie można głosować do 18 marca 2019 r. Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone na uroczystej gali w Muzeum Emigracji w Gdyni, 27 marca 2019 r.

 

Linia kolejowa jak nowa

Rewitalizacja linii kolejowej 405 obejmuje odcinek od Ustki przez Słupsk do granicy województwa pomorskiego. To ok. 90 km torów. Przebudowywanych jest 47 różnych mostów, przepustów i wiaduktów. Modernizowane są również przejazdy kolejowe. Wraz z modernizacją istniejących peronów, które są podwyższane do wysokości 76 cm, powstają dwa zupełnie nowe przystanki. Jeden w Ustce przy osiedlu mieszkaniowym, a drugi w Słupsku w rejonie strefy ekonomicznej. Dzięki temu dojazd koleją do zakładów pracy czy domów będzie łatwiejszy. Na zelektryfikowanym odcinku Słupsk – Ustka wymieniane są słupy trakcyjne oraz montowana jest nowa sieć.  

 

 

Szybko i bezpiecznie do celu

Po modernizacji torów pociągi będą mogły jeździć z prędkością nawet 100 km/h. Dzięki temu czas podróży pomiędzy Słupskiem a Szczecinkiem skróci się o prawie 15 minut. Dzięki nowym systemom sterowania ruchem zwiększy się poziom bezpieczeństwa. Wszystkie urządzenia i sygnały będą sterowane ze stacji w Miastku. Wybudowane będą też mijanki, czyli stacje na których mogą mijać się pociągi jadące w przeciwnych kierunkach. Takie będą między innymi w Kępicach, Kawczach i Charnowie Słupskim. Te wszystkie prace, które cały czas zresztą trwają, kosztować będą ponad 200 mln zł. Z tego około 170 mln zł to unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.