Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Pomorskie Sztormy 2017: 4 kategorie, 11 statuetek. Zobacz, kto został wyróżniony w prestiżowym plebiscycie [GALERIA]

Pomorskie Sztormy 2017: 4 kategorie, 11 statuetek. Zobacz, kto został wyróżniony w prestiżowym plebiscycie [GALERIA]

Laureaci Pomorskich Sztormów 2017

Tegoroczne Sztormy powędrowały to jedenastu laureatów z Pomorza. O czterech zwycięzcach zadecydowali czytelnicy „Gazety Wyborczej" w drodze głosowania. Pozostałe statuetki przyznały kapituły złożone z dziennikarzy i niezależnych ekspertów. Wręczenie nagród odbyło się 5 marca 2018 roku w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

 

Sztormy zostały przyznane w kategoriach: sport, kultura, biznes oraz pomorskie EuroInspiracje dla najlepszych osób, wydarzeń, inwestycji i firm z Pomorza w 2017 roku.

To wyróżnienie przyznawane od 2005 roku wybranym osobom, instytucjom z Pomorza. — Pomorskie Sztormy to niezwykle ważny plebiscyt — powiedział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. — Chcemy nagradzać osoby i instytucje, które zrobiły największe zamieszanie na Pomorzu. Kategorie nagród odzwierciedlają filary rozwoju regionu. To inwestycje biznesowe, wydarzenia i osobowości kultury oraz sportu — dodał Struk.

Plebiscyt organizowany jest przez redakcję trójmiejskiego działu „Gazety Wyborczej” i samorząd województwa pomorskiego.

 

Sztormy dla najlepszych przedsiębiorców i inwestycji z Pomorza

Pierwsze trzy statuetki Pomorskich Sztormów 2017 wręczono w kategorii biznes. Pierwsza nagroda powędrowała do Młodej Firmy Roku. Kapituła przyznała ją gdyńskiej firmy Portman Lights, która produkuje lampy znane na całym świecie. — To bardzo cenna nagroda, szczególnie dla tak nowej i małej firmy — powiedział Dominik Zimakowski, prezes Zarządu firmy. — Pomaga nam działać, pokazać się na rynku i nawiązywać owocne kontakty. Wciąż się rozwijamy i szukamy nowych współpracowników — podkreślił. Koncert Eda Sheerana podczas gali wręczenia Nagród Grammy był oświetlany dzięki patentom tego młodego przedsiębiorstwa. Prezesowi Zarządu Portmann Lights Dominikowi Zimakowskiemu nagrodę wręczył dyrektor Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski.

W kategorii Firma Roku, decyzją kapituły plebiscytu, statuetka Sztormów powędrowała do gdańskiej  firmy Learnetic – twórcy znanych na całym świecie technologii wspierających edukację. Zwycięzcę ogłosił aktor, reżyser i komik Wojciech Tremiszewski. Statuetkę odebrał prezes Zarządu firmy Learnetic Artur Dyro.

W kategorii Inwestycja Roku zwycięzcę wybrali czytelnicy „Gazety Wyborczej” poprzez głosowanie. Spośród 10 najważniejszych pomorskich inwestycji 2017 roku najwięcej głosów zdobyła kładka na Ołowiankę. Nagrodę z rąk aktorki Katarzyny Figury odebrał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. 

Zwycięzców w kategoriach Młoda Firma Roku i Firma Roku wybierała kapituła plebiscytu w składzie:

— Zbigniew Canowiecki — prezes Pracodawców Pomorza,

— Wojciech Tyborowski, prezes organizacji Invest in Pomerania,

— Marcin Nowicki, niezależny ekspert,

— Agnieszka Cichocka z Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości,

— Ludwik Szakiel — zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego,

— dziennikarze na co dzień piszący o sprawach gospodarczych, redaktorzy Michał Jamroż i Maciej Dzwonnik z „Gazety Wyborczej Trójmiasto”.

Mecenasem kategorii biznes był ubiegłoroczny laureat Sztormu, firma Sunreef Yachts.

 

Sztormy dla sportowców

W kategorii Sport również przyznano trzy nagrody: za Odkrycie Roku, dla Drużyny Roku i dla Sportowca Roku. Nominowanych wybierała sportowa kapituła plebiscytu, w której skład weszli:

— sportowcy, mistrzowie olimpijscy – Adam Korol i Leszek Blanik,

— trójmiejski trener piłkarski Bogusław Kaczmarek,

— zastępca dyrektora Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Maciej Kowalczuk,

— dziennikarze zajmujący się sportem Tomasz Osowski i Dawid Kowalski z „Gazety Wyborczej”.

Kapituła wskazała zwycięzców w kategoriach Odkrycie i Drużyna Roku, natomiast Sportowca Roku wybrali w głosowaniu czytelnicy „Gazety Wyborczej Trójmiasto” i portalu Trojmiasto.wyborcza.pl.

Sportowym odkryciem 2017 roku został Cyprian Mrzygłód — mistrz Europy juniorów w rzucie oszczepem. Statuetkę Sztormu wręczył muzyk, satyryk i felietonista Krzysztof Skiba. W imieniu sportowca nagrodę odebrała Wiesława Toczyńska, dyrektor klubu AZS AWFiS Gdańsk.

Zwycięzcę w kategorii Drużyna Roku ogłosiła absolwentka gdyńskiej Trójki i Warszawskiej Akademii Teatralnej, aktorka Daria Widawska. Pomorski Sztorm 2017 w tej kategorii powędrował do Arki Gdynia, dla której rok 2017 był pełen sukcesów. Drużyna drugi raz zdobyła Puchar Polski oraz zwyciężyła w walce o Superpuchar Polski. 

Sportowcem 2017 roku głosami czytelników  gazety został Rafał Siemaszko – napastnik Arki Gdynia. Statuetkę Pomorskiego Sztormu wręczył mu Larry OK Ugwu, dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

 

Sztormy w kategorii Kultura

Kolejne trzy statuetki Pomorskich Sztormów 2017 zostały przyznane w kategorii Kultura za Odkrycie Roku, dla Człowieka Roku i z okazji kulturalnego Wydarzenia 2017 roku. Podobnie jak w poprzednich dwóch kategoriach, również w tej dziedzinie nominowanych wybierała kapituła w składzie:

— Aleksandra Szymańska, dyrektorka gdańskiego Instytutu Kultury Miejskiej,

— Leszek Kopeć, dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej,

— Jan Daniluk z Muzeum Miasta Sopotu, pasjonat i badacz historii Gdańska i Sopotu,

— Beata Jaworowska i Renata Wierzchołowska z Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego,

— Przemysław Gulda i Małgorzata Muraszko, dziennikarze „Gazety Wyborczej Trójmiasto”.

Jurorzy wybrali zwycięzców w kategoriach Odkrycie i Człowiek Roku. Wydarzenie Roku także wybrali czytelnicy „Gazety Wyborczej”. 

Zdaniem kapituły plebiscytu, Kulturalnym Odkryciem 2017 Roku jest Magdalena Kalisz, właścicielka i kuratorka galerii Sztuka Wyboru w Gdańsku. Laureatce nagrodę wręczyła florecistka, dwukrotna medalistka olimpijska Sylwia Gruchała.

Pomorski Sztorm w kategorii Człowiek Roku otrzymał Marcin Borchardt — scenarzysta, reżyser, filmoznawca, wykładowca. Autor m.in. scenariusza do filmu „Beksińscy. Album wideofoniczny”. W jego imieniu statuetkę odebrał Leszek Kopeć, dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Pomorski Sztorm w kategorii Kulturalny Człowiek Roku wręczał Adam Korol — wioślarski mistrz olimpijski z Pekinu.

Wydarzenie Roku w kategorii Kultura to, zdaniem czytelników, nowa odsłona ulicy Elektryków w Gdańsku. To ulica, która znajduje się na terenie stoczni w Gdańsku. Kontenery na tej ulicy zostały zamienione w bary, a siedzieć można tam m.in. na starych fotelach z pociągów SKM. Nagrodę odebrali Arkadiusz Hronowski i Julian Chmielewski. Statuetkę Pomorskiego Sztormu wręczyła im aktorka, scenarzystka i wokalistka Julia Kamińska.

 

Pomorskie EuroInspiracje

Statuetki Pomorskich Sztormów otrzymały też dwa projekty realizowane dzięki funduszom europejskim. Są to projekty, które mogą być źródłem inspiracji dla innych starających się o unijne dofinansowanie.  O tym, kto wygrał, również zdecydowali czytelnicy za pomocą głosowania. Zwycięzcę ogłosił Miczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

W kategorii Infrastruktura o statuetkę Pomorskiego Sztormu walczyły projekty dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO WP 2014-2020). Spośród pięciu nominowanych czytelnicy zdecydowali, że najlepszym jest „Rewitalizacja Dolnego Miasta i placu Wałowego wraz ze Starym Przedmieściem w Gdańsku”, realizowany przez gminę miasta Gdańska. Nagrodę odebrał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

W kategorii Kapitał Ludzki spośród pięciu nominowanych projektów unijnych głosujący zdecydowali, że najlepszy jest  Integralia. To fundacja Grupy Ergo Hestia, działająca na rzecz integracji zawodowej osób niepełnosprawnych. Dzięki działaniom fundacji, wiele osób z Pomorza znalazło pracę, mimo przeszkód związanych z ich niepełnosprawnością. Nagrodę odebrały Monika Truszkowska-Bednarek i Daria Uljanicka z Zarządu fundacji Integralia. Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego RPO WP 2014-2020.

 

Medal Karty Trójmiasta

Podczas gali został też przyznany Medal Karty Trójmiasta, którego kapitułą jest trójmiejska redakcja „Gazety Wyborczej”. Medal Karty Trójmiasta zaprojektowała i wykonała Adriana Majdzińska. Statuetka sama w sobie jest dziełem sztuki. Tegorocznym laureatem nagrody „Gazety Wyborczej” była Krystyna Szymańska, dyrektor fundacji Agencja Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej. Nagrodę wręczył redaktor naczelny „Gazety Wyborczej Trójmiasto” Mikołaj Chrzan.

 

Pomorskie Sztormy 2017 – laureaci:

 • Rafał Siemaszko – laureat plebiscytu w kategorii Sportowiec Roku 2017;
 • Arka Gdynia – laureat plebiscytu w kategorii Drużyna Roku 2017;
 • Cyprian Mrzygłód – laureat plebiscytu w kategorii Sport – Odkrycie Roku 2017;
 • Magdalena Kalisz (Sztuka Wyboru) – laureat plebiscytu w kategorii Kultura – Odkrycie Roku 2017;
 • Marcin Borchardt – laureat plebiscytu w kategorii Kultura – Człowiek Roku 2017;
 • Nowa Wersja Ulicy Elektryków – laureat plebiscytu w kategorii Kultura – Wydarzenie Roku 2017;
 • Learnetic – laureat plebiscytu Czytelników w kategorii Biznes – Firma Roku 2017;
 • Kładka na Ołowiankę –  laureat plebiscytu w kategorii Inwestycja Roku 2017;
 • Portman Custom Lights – laureat plebiscytu w kategorii Biznes – Młoda Firma Roku 2017;
 • Fundacja Grupy Ergo Hestia na rzecz integracji zawodowej osób niepełnosprawnych Integralia – laureat plebiscytu Czytelników w kategorii Pomorska EuroInspiracja – Kapitał Ludzki;
 • Gmina Miasta Gdańska – laureat plebiscytu Czytelników w kategorii Pomorska EuroInspiracja – Infrastruktura.

 

Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.