Ponad połowa z 60 tysięcy uchodźców przebywających na Pomorzu mieszka w prywatnych domach. Zarówno dla osób przybyłych z Ukrainy, jak i rodzin ich goszczących, jest to nowa sytuacja i nowe wyzwania. Spotkania on-line ze specjalistami mają pomóc w określeniu potrzeb gości i omówieniu ewentualnych problemów. Chodzi też o włączanie imigrantów w życie mieszkańców naszego regionu.
Spotkania odbywają się w każdy czwartek o godzinie 18.00 na platformie Zoom.
Ważne informacje
Pomorskie spotkania on-line to cykliczne webinary, które dotyczą tworzenia bezpiecznych przestrzeni dla uchodźców, a także wsparcia dla osób, które pomagają nowym mieszkańcom w zadomowieniu się i budowaniu nowego życia na Pomorzu.
– Gdy dom staje się wspólną przestrzenią, wspólne stają się też lęk, złość, ból, cierpienie, a nawet trauma. Jak w tak trudnej sytuacji dobrze razem żyć? Jak stawiać granice i jak je respektować? W czasie naszych spotkań wspólnie stworzymy bezpieczną przestrzeń na wymianę wiedzy i doświadczeń – tych praktycznych, jak i gdzie aplikować o dodatkowe wsparcie finansowe, ale też psychologicznych – jak reagować w sytuacji kryzysu czy konfliktu. Tematyka spotkań będzie dostosowana do oczekiwań uczestników – mówi Hanna Hakiel.
Spotkania dla mieszkańców goszczących osoby uciekające przed wojną poprowadzi doświadczona psycholożka Hanna Hakiel, która od wielu lat pracuje w Niemczech z uchodźcami. Tematyka rozmów będzie dostosowana do oczekiwań uczestników. Udział w webinarach jest bezpłatny. Organizują je wspólnie Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Obszar Metropolitalny Gdańsk – Gdynia – Sopot w ramach unijnego projektu Europejska Platforma Integracji Miast (EPIC).
Harmonogram „Pomorskich spotkań on-line”:
Dla mieszkańców goszczących osoby uciekające przed wojną
w każdy czwartek, w godz. 18.00-20.00
link do spotkania
link do wydarzenia na Facebooku
Dla kadr instytucji kultury – o bezpiecznych przestrzeniach dla uchodźców
w każdą środę, w godz. 15.00-17.00
link do spotkania
link do wydarzenia na Facebooku
Dla pracowników socjalnych i wolontariuszy – o wsparciu osób w uchodźstwie
w każdy czwartek, w godz. 13.00-15.00
link do spotkania
link do wydarzenia na Facebooku
Dla doradców zawodowych – o wsparciu osób w uchodźstwie
w każdy piątek (od 29 kwietnia), w godz. 10.00-12.00
link do spotkania
link do wydarzenia na Facebooku